Zahrada

24. prosince 2016 10:48

Markéta Zídková

Čím víc má jmelí bobulek, tím víc smí muž pod ním políbít cizích žen

Znáte všechny zvyky a tradice, které se pojí se jmelím? Víte, které jmelí vám přinese nejvíce štěstí a lásky? A víte, že ze jmelí Josef vyřezal Ježíškovi kolébku?

Tradiční symbol vánoc, který najdete v různém provedení, od přírodní zelené po třpytící se zlatou, by neměl chybět u nikoho doma. ALE POZOR - jmelí přináší podle tradice štěstí, a lásku ale jen když je darované! Jako drobná pozornost vašim milým přátelům je tak jmelí jako stvořené.

Které jmelí přinese nejvíc štěstí a lásky?

Až budete na tržištích nebo v květinářstvích hledat tu nejhezčí větvičku jmelí, pak vězte, že vedle množství lístečků, které působí příjemně na oko, by měla větvička obsahovat i hodně bobulek. Říká se totiž, že čím víc jich na sobě má, tím více štěstí obdarovanému v novém roce přinese.

To by bylo ono štěstí. Jak je to ale s láskou? Také souvisí s počtem bobulek. Z Anglie přes Německo až k nám doputoval prastarý zvyk, který umožňuje mužům políbit pod jmelím jakoukoli ženu. Za každý takový polibek musí jedna bobulka ze snítky pryč. Pánové, ale nepřežeňte to! A dámy, hlídejte je! Jedna kulička na rostlince by po líbacím maratonu měla zůstat, aby se z domu nevytratila láska. Právě pro tento účel onu část jmelí s poslední bobulkou pečlivě doma uschovejte až do dalších Vánoc.

A co ještě se jmelím?

S rostlinkou se však pojí spousta dalších zvyků, z nichž některé možná znáte a třeba je i držíte. Pokud věšíte jmelí nad vchod do bytu, nebo domu, tak by vám kolem jdoucí Ir dobře rozuměl a hledal u vás vřelou pohostinnost. V jeho rodné zemi totiž takto zavěšené jmelí značí pozvání k jídlu. Možná by se s vámi také hned pustil do pletení náramků a amuletů. Takové drobnosti upletené ze jmelí podle irské tradice fungují jako náš čtyřlístek.

Věšíte-li si pak jmelí nad stůl, pak vás tato tradice pojí s rakouskými sedláky, neboť právě naši jižní sousedé v tomto zvyku vidí záruku bohaté úrody. Můžete podle nich i snítku zaorat a měli byste se taktéž dočkat stejného výsledku. A vedle dalších tradic zmiňme ještě tu norskou. V zemi fjordů a ledovců se stala ratolest jmelí symbolem míru.

Jmelí je léčivo i jed

Jmelí má kromě symbolické i moc léčebnou, i když se tvrdí, že je jedovaté. Každé jmelí přebírá některé z látek svého hostitele. Například jmelí rostoucí na topolu je prý to nejjedovatější. U ostatních druhů jmelí (rostoucích na jiných stromech) dokážou odborníci získat až nezvykle široké pole léčivých účinků. Symbol štěstí a lásky vám může pomoci třeba při zánětech nervů a kloubů, ale i v boji proti vysokému krevnímu tlaku a bolestech hlavy. Působí rovněž močopudně a vedle dalšího prospěšného působení lze s přípravky ze jmelí počítat i jako s podpůrnou léčbou nádorových onemocnění.

Nezapomeňte tedy při svých potulkách po trzích na nějakou tu snítku zázračné a mytické rostlinky. Přinášíte s ní do svého i srdcí blízkých osob nejen radost a příjemnou chvilku spříznění, ale i symbolické přání štěstí a lásky.

Proč právě jmelím zdobíme své příbytky?

Odpověď na otázku, čím si poloparazit vysloužil o Vánocích tak jedinečné postavení, nás nasměruje jak k počátku křesťanství, tak do keltského starověku. Dřív byla prý zelená rostlina s úzkými lístečky stromem, z jehož dřeva vyřezal Josef pro malého Ježíše kolébku. Na sklonku Ježíšova pozemského života pak z toho samého stromu zhotovili Římané kříž, na němž Spasitele ukřižovali. Strom se tak styděl za tento děsivý úděl, že se rozpadl na menší keře. Místo těžkého osudu má však dnes lidem přinášet štěstí a lásku.

Jmelí ale znali i Keltové a brali jej jako magickou rostlinu, která měla v období zimního slunovratu odhánět od dobrých lidí vše neblahé včetně zlých duchů.

Lepidlo jako symbol štěstí?

Jmelí neroste jen tak. Potřebuje ke svému životu hostitele a asi víte, že tuto úlohu pro vánoční rostlinnou ozdobu statečně plní stromy. Je jedno, který druh, může to být strom listnatý, jehličnatý a třeba i jabloň u vás na zahrádce. Semínka se na větvích usazují buď z trusu ptáků, anebo díky bílým bobulkám, které na jmelí naleznete.

Latinsky se jmelí říká Viscum, což je odvozeno od slova viscōsus, v češtině „lepkavý“. A skutečně bílé bobulky, plody jmelí, v sobě takovou lepkavou tekutinou obklopují semínko. Když takový plod padne na nějakou větev, má semínko větší šanci se díky lepivé hmotě na novém místě uchytit.

Jmelí je jen polocizopasník, který si dokáže fotosyntézou důležité prvky pro život vytvářet. A ty, co ne, získává z cévního systému svého hostitele. Stromy jsou pak oslabené a více náchylné k chorobám nebo útoku škůdců. Pokud ale pravidelně jmelí odřezáváte, dokáže strom ještě dlouho vegetovat.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také