Bydlení

23. listopadu 2016 08:00

Markéta Zídková

Před a po: Neosobní byt se proměnil v chlapské doupě, které staví na kontrastu černé a bílé

Výrazné kontrasty, solidní materiály a zahradní trpaslík – expert na vzhled interiérů i produktů doma osciluje mezi minimalismem a poťouchlostí.

Kombinace černé a bílé je podle Sebastiana, který působí jako visual merchandiser – neboli řeší vizuální stránku zboží i prodejen – mimořádně přitažlivá. Svůj berlínský byt ve starém domě ve čtvrti Friedrichshain proto zařídil téměř výlučně ve zmíněných dvou odstínech. Jeho byt s plochou 116 m² přitom ještě před dvěma lety vypadal docela jinak. Než se nastěhoval, vyhodil původní kuchyňskou linku, položil novou podlahu a koupelnu zařídil tak, že v ní není jediná spára. Takto utvořené prostředí následně ozdobil trpaslíkem a drobným zařízením v barvě mrkve.

O prostorném bytu ve starém domě ve východní části Berlína měl Sebastian brzy jasno. „Jakmile jsem ho před dvěma lety uviděl, okamžitě jsem si ho zamiloval. Zaujal mě přehledným členěním prostoru i bezmála 12 metrů dlouhým obývákem s navazujícím kuchyňským koutem,“ pochvaluje si Sebastian.

Foto: Luca Girardini

Zarámované tisky: Módní fotografie Giorgia Armaniho z Guggenheimova muzea v New Yorku. Staré sportovní náčiní majitel pořídil přes eBay

Svůj rozvinutý smysl pro nápadité uspořádání věcí uplatňuje ve svém zaměstnání, kdy působí jako tzv. visual merchandiser u firmy Calvin Klein. Jak už bylo řečeno v úvodu, nejraději kombinuje bílou s černou, které považuje za přitažlivé. Výhodou této kombinace je i to, že dává vyniknout různým odlišně zbarveným drobnostem.

Předtím:

Dřív než Sebastian svému bytu propůjčil jeho současný maskulinní vzhled, vypadalo to tam takto. „Když byl v nabídce realitního serveru, byl sice zrenovovaný, ovšem vůbec ne podle mého vkusu,“ vzpomíná.

Foto: Luca Girardini

Foto: Luca Girardini Sebastian nechal vyndat původní podlahu z ořechového dřeva a místo ní použil stará prkna. Prkna bylo třeba pořádně ošetřit, k tomu Sebastian použil produkty firmy Woca

Potom:

Obývací část působí jednoduše i čistě a doslova ji zaplavuje denní světlo

Foto: Luca Girardini

Předtím:

Původní kuchyni sice nic nechybělo, Sebastianovi se ale nelíbila. „Letěla i s bílou dlažbou a namísto ní jsem nechal položit prkna, takže celá místnost teď díky jednotné podlaze získala na osobité atmosféře a působí tak trochu jako loft,“ vysvětluje majitel.

Foto: Luca Girardini

Potom:

Kuchyni v provedení bříza vystřídalo o poznání stylovější zařízení „Star Dur“ značky Alno s povrchovou úpravou připomínající kámen. „Linka působí jako vytesaná z kamene a přitom je rovná a hladká. Zvlášť se mi líbí řešení bez madel,“ líčí Sebastian. Stěna je opatřená latexovou malbou v antracitovém odstínu.

Foto: Luca Girardini

Jednoduše opřená skleněná tabule funguje jako ochrana před mastnými cákanci za varnou deskou Bora. Výpary namísto těžkopádně působící digestoře (rovnež značky Bora) mizejí spodem v odsávací štěrbině integrované rovnou do varné desky. Dřezová armatura „Kantos“ je od značky Blanco.

Foto: Luca Girardini

„Přehledné, minimalistické a bez nadbytečných příkras,“ vystihuje Sebastian podstatu svého stylu. Závěsná svítidla nad jídelním stolem jsou průmyslová a pocházejí z továrny Thyssen-Krupp. Sebastian je předělal na LED zdroje.

Foto: Luca GirardiniMalá lednička Smeg samostatně žijícímu muži zatím stačí. „Užívám si prostor vbytě, který mám jen pro sebe. Je to takový můj osobní luxus, ale možná se ke mně jednou někdo přidá,“ zubí se Sebastian. Kovové police vzadu jsou zhobbymarketu.

Foto: Luca Girardini Foto: Luca GirardiniFoto: Luca Girardini

Na protilehlé straně od kuchyně si Sebastian zřídil obývací kout – tvoří jej gauč, pár kusů volně stojícího nábytku a pestrobarevná malba namísto televize. Obraz namaloval jeden umělec ze Severního Porýní Vestfálska a jmenuje se „Kořenová zelenina“.

Foto: Luca Girardini

Komoda: USM, reproduktory Parrot Zikmu připojené prostřednictvím bluetooth, navrhl je Philippe Starck

Foto: Luca GirardiniFoto: Luca Girardini

„Většinu nábytku mám už delší dobu a stěhuji jej zbytu do bytu. Některé klasické stylové kusy mě možná budou provázet věčně. Navzdory vysoké pořizovací ceně se vyplatily,“ říká Sebastian. Na pohovce „Tuffy time,“ kterou navrhla Patricie Urquiola pro značku B&B Italia, nabírá Sebastian síly po náročném pracovním dni. Stojací lampu zdědil po babičce. „Jednoduše jsem odmontoval obstarožní stínítko a už zapadá do mého redukovaného stylu.“

Foto: Luca Girardini Přes velkou předsíň se vstupuje do ložnice. Vtomto zákoutí bez jediného okna odráží světlo zostatních místností velké zrcadlo.Foto: Luca Girardini

Postel si minimalista sestavil jen z matrace a roštu. „Víc člověk na spaní nepotřebuje. Nebo snad ano?,“ provokuje konzervativnější návštěvy. Sebastianovo tvůrčí zaměření se v ložnici projevuje v podobě prosvětlené kachny s trpaslíkem na hřbetě...

Foto: Luca Girardini ... a z druhé strany postele volně loženou lampou „Unfold“ značky Muuto. Právě natomto pastelově zbarveném svítidle je dobře vidět, jak dvojbarevný koncept bytu dává vyniknout drobnostem odlišné barvy.

Foto: Luca GirardiniFoto: Luca Girardini Šatna je propojená složnicí křídlovými dveřmi. „Většinou je nechávám otevřené, takže tam všechno musí být pěkně vyrovnané, protože je to první věc, kterou ráno zpostele vidím.“

Předtím:

Koupelna byla sice moderní, ale Sebastianovi svým provedením nevyhovovala

Foto: Luca Girardini

Potom:

Dlažba i obklady musely pryč, Sebastian je jednoduše nemá rád. Namísto nich povrchy opatřil betonem Ciré, což je hladká omítka na bázi cementu, jejímž prostřednictvím lze dosáhnout efektu pohledového betonu. Nanáší se v tenké vrstvě a lze s ní docílit povrchu beze spár, který navíc s příslušným nátěrem vzdoruje vodě a tak se hodí i do sprchového koutu.

Foto: Luca Girardini

Foto: Luca Girardini

Toaleta je naproti sprše

Foto: Luca Girardin

Pravoúhlá, volně stojící vana značky Vallone vytváří wellness atmosféru, kterou si Sebastian přál.

Foto: Luca Girardini

Stolek s umyvadlem jsou vyrobené na zakázku. Veškeré armatury z matné oceli jsou od značky Cocoon.

Jen mýdlo a několik černobílých ručníků. Víc není potřeba

Foto: Luca Girardini

text: Nicola Enderletoto: Luca Girardini

Článek uveřejnil server Houzz. Podívejte se tak, jak řeší bydlení jinde ve světě.


Přečtěte si také