Bydlení

31. prosince 2020 11:00

Matouš Hartman

5 předsevzetí pro dobré bydlení. Pomohou vám, abyste se doma cítili lépe

Zapomeňte na klasická předsevzetí o tom, že budete cvičit nebo jíst méně. Plní se těžko. Jsou tu ale taková, která vám také pomohou vést kvalitnější život a je mnohem snazší je splnit a cítit se díky nim lépe… Týkají se našeho bydlení.

Mít ranní rituály

Zvlášť v dnešní době nesmíme rezignovat na denní režim. Práce z domova může vybízet k nepravidelnému vstávání nebo třeba ke šlofíku po obědě. Jak začnete den, takový bude. Vstávejte v určitý čas, ustelte si postel, vyvětrejte ložnici, připravte si snídani (rozhodně to neodkládejte na později). Budete se cítit dobře a získáte energii, budete aktivnější. Stanovte si nějaký jasný ranní rituál, třeba to, že si projdete zpravodajství nebo si přečtete kapitolu z knížky. Právě ráno je potřeba, abychom se nejvíce drželi svých zvyklostí, jinak se může stát, že se kouknete na hodiny, zjistíte, že je poledne a vy jste zase nic neudělali...

Vyklidit šatnu

Nebo třeba spíž či komoru. Dokud je venku zima, vykliďte jednu z těchto tří zakletých místností. Jednak získáte fyzickou aktivitu, která vám pozvedne náladu, a samotné zbavování se nepotřebných věcí vám také přinese dobrý pocit. Pohled na čistou šatnu nebo komoru je k nezaplacení. Navíc vytvoříte místo pro nové věci. Staré oblečení, pokud není špinavé nebo poničené, dejte do speciálních kontejnerů.

Dát si dvacet

Nemluvíme o spánku, ale o dvaceti minutách, kdy budete jen sami se sebou. Nebudete mít puštěnou hudbu, televizi, rádio ani nebudete nic číst. Zkuste si každý den na dvacet minut sednout do křesla a srovnat si myšlenky. Přemýšlejte o tom, co vás trápí a jak byste situaci vyřešili, zvažte pro a proti různých rozhodnutí nebo si připomeňte, co se vám dnes podařilo. Můžete uvažovat i o tom, co nevyšlo, v tom případě přemýšlejte, jak byste to příště udělali jinak. Dvacet minut se zdá hodně, ale čas uteče rychle a vy se do budoucna naučíte lépe řešit vlastní problémy.

Vstávat dřív

Snažte se vstávat za úsvitu. Dny se začínají prodlužovat, využijte toho. Neříkáme, abyste v červnu vstávali ve čtyři ráno, ale zkuste se naučit vstávat třeba o hodinu dříve, než jste zvyklí. Nezdá se to, ale právě hodina času navíc ráno vám nesmírně prodlouží den. Ráno stihnete poklidit, připravit si jídlo do práce, vyvětrat, ustlat si, přečíst si kus knížky, zkouknout rozhovory nebo videa na YouTube, na která jste večer už neměli čas nebo energii. Najednou bude den mnohem delší a produktivnější...

Pravidelně uklízet

Občas čekáme, až opravdu bude potřeba uklidit. Je to cesta do pekel, protože pak budete uklízet dvacet minut před tím, než přijedou příbuzní na návštěvu, a akorát vás bude úklid otravovat. Trik spočívá v tom, abyste z úklidu udělali rutinu a zároveň ho chápali jako fyzickou aktivitu, která tělu prospěje. Pokud se na úklid díváte jako na nutné zlo, které děláte, jen když musíte, vždycky práci odbudete a výsledek nebude stát za nic. Stanovte si dny a časy, kdy jste doma a kdy máte chvíli na to, abyste uklidili nějakou část domu. Například ve středu večer můžete luxovat podlahy, ve čtvrtek utírat prach v knihovně... z úklidu se stane zvyk, ne nudná povinnost.

Sdílejte článek

Přečtěte si také