návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Proč je uklízení nekonečné? Mohou za to naše emoce

Vydáno: 17.09.2019
úklid emoce 1
Autor: istock.com úklid emoce 1
Nejspíš bychom to svedli na lenost. Za neuklizenou domácnost ale mohou naše pocity, které nám nedovolují vzít gruntování hezky od podlahy. Schováváme si věci, které vůbec nepotřebujeme, a odkládáme povinnosti, které se nám příčí. Podívejte se, jak bojovat s nepříjemnými pocity, které přicházejí, když do ruky vezmeme koště.

reklama

Nikdy nic nezlikvidujeme naráz

Chcete probrat staré časopisy, knihovnu nebo nádobí. Většina z nás dává stranou magazíny, romány nebo hrnečky, které by se ještě mohly hodit. Nakonec vrátíme do poliček podobné množství věcí, jaké tam bylo předtím. Nic moc nevyřešíme, ztratíme čas a jsme znovu na začátku. To samé platí o poště. Měli bychom ji vyřídit hned, abychom se vyhnuli hromadění.

Když se navíc konečně rozhodneme pořádně uklidit, velice často činnost nedokončíme, protože si chceme odpočinout nebo si řekneme, že vyklizení komory počká na příště.

Jak ušetřit vodu?

15 tipů, jak šetřit vodu v domácnosti. Peněženka i planeta vám poděkují

Jak žít zero waste

Zero waste: Máme 5 tipů, jak zredukovat odpad v domácnosti a ještě na tom zbohatnout

Lpíme na minulosti

Nejhorší jsou fotografie a pohlednice. Drží nás v minulosti, nutí nás vzpomínat na hezké momenty. Proč je to špatně? Protože pak máme pocit, že to nejlepší jsme už prožili. Vystavené fotografie z cest nebo pohlednice či přání k narozeninám v nás sice vyvolávají příjemné vzpomínky, ale zároveň nás stahují zpátky do historie.

Měli bychom se naučit vyhazovat věci, které mají sentimentální hodnotu. Možná to zní krutě šoupnout do koše fotky z maturitního plesu vašich dětí nebo momentky z dovolené, ale ve výsledku vám to pomůže.

Méně je více
Autor: istock.com Méně je více

Neradi se loučíme

Za život jsme kolem sebe nahromadili zbytečné množství věcí. Zatímco dříve mít víc znamenalo žít lépe, dnes tomu tak není. Do skříní nám vstupuje koncept capsule wardrobe, učíme se žít s jedním setem nádobí, objevujeme kouzlo miniaturních bytů. Navíc se objevila Marie Kondo, jejíž koncept úklidu dělá čistky v domovech po celém světě.

Najednou máme zbytečně moc věcí, které se proměňuje v harampádí, nakupovat už není moderní. Přesto nám záleží na vlastnictví a nechceme se ho zbavovat. Neradi se loučíme s poděděnými věcmi, s oblečením, do kterého jsme chtěli zhubnout, s vybavením, které by se přece jen ještě mohlo hodit. Tenhle pocit musíme překonat a uvědomit si, že věci jsou jen věci.

Další užitečné články o uklízení:

Jak se doma cítit šťastnější?

10 věcí, které z domova dělají nešťastné místo. Čeho se musíte ihned zbavit?

Nejlepší tipy na úklid

Nejlepší osvědčené triky a tipy pro úklid

reklama

Článek je zařazen v: úklid , jak na úklid , Marie Kondo

reklama

Přečtěte si také