návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

15 tipů, jak šetřit vodu v domácnosti. Peněženka i planeta vám poděkují

, Vydáno: 16.05.2019
Jak ušetřit vodu?
Autor: istock.com Jak ušetřit vodu?
Meteorologové malují temné scénáře nad letošní úrodou. Sucho začalo nezvykle brzy a na našem území chybí skoro roční úhrn srážek. Ačkoliv nám letos prázdné vodovodní kohoutky zřejmě nehrozí, budoucnost věštit neumíme. Připravte se na sucho. Možná vás překvapí, že vodu můžete v domácnosti uspořit až 15 způsoby.

reklama

Vybrali jsme pro vás 15 jednoduchých způsobů, jak ušetřit velké množství vody. Sucho se blíží a tyto tipy se vám budou v letních měsících zajisté hodit

1. Nechte maso žít

Kilo hovězího vysosá okolo patnácti tisíc litrů vody. Jeden dvousetgramový hovězí burger vyžaduje na svou výrobu kolem třech tisíců litrů vody. To se rovná skoro měsíčnímu sprchování bez přestávky. Naopak třeba dvousetgramový sójový burger vyrobený v Nizozemsku vyžaduje pouze cca 200 litrů vody. Je jasné, proč má veganství v diskuzi o úbytku vody obrovskou roli.

Maso bychom neměli jíst každý den. Informace, která není ničím jiným než holým faktem.
Autor: istock.com Maso bychom neměli jíst každý den. Informace, která není ničím jiným než holým faktem.

2. Vyhněte se bavlněným věcem

Není snadné dělat rozhodnutí v době plastové, ani v období sucha. V dobré víře se člověk vyhne oblečení s příměsí umělých vláken, které se vyplavují do našeho vodního systému. Přesedlá na přírodní bavlnu a hle – dozví se, že bavlna je hodně žíznivá, když se mění v oblečení. Celosvětový průměr dosahuje na deset tisíc litrů vody na jeden kilogram bavlny. Jedny džíny tak v pohodě vysajou i osm tisíc litrů vody.

Nakupovat oblečení bychom měli s rozmyslem.
Autor: istock.com Nakupovat oblečení bychom měli s rozmyslem.

3. Proklepněte si svou toaletu

Poněkud nákladnější investice, která se vám ale vrátí. A pokud byt nebo dům teprve zařizujete, jsem ve výhodné pozici. Můžete si totiž nainstalovat ekologickou a kompostovací toaletu. Než se vám rozjedou v hlavě divoké obrazy, dovolte nám tento záchod představit.

Kompostovací toaleta je hitem moderních interiérů.
Autor: istock.com Kompostovací toaleta je hitem moderních interiérů.

Ano, nesplachuje se. Ano, obsah je třeba jednou za čas vynést na kompost. Ne, nezapáchá, neboť tuhé exkrementy končí v jiné nádobě než moč. A hlavně – ušetří až třetinu vody v domácnosti. Jako bonus nemusíte řešit připojení na kanalizaci.

4. Vypněte kohoutek při čištění zubů

Zdá se, že to tak nějak zdržuje, že? Podíváme-li se ale pravdě na zub a sobě do srdce, moc dobře víme, že ušetříme maximálně pět sekund. Směšné v porovnání s litry vyplýtvané vody, co proudem mizí v odtokovém kanálku.

Vypínejte vodu, když si čistíte zuby.
Autor: istock.com Vypínejte vodu, když si čistíte zuby.

Kohoutkem proteče asi 15 litrů vody za minutu. To je čtvrt litru za vteřinu. Sáhněme si každý do svědomí: kolik vteřin necháváme kohoutek makat naprázdno? Je to nezanedbatelná ztráta. A to celé krát počet lidí v domácnosti. To celé krát počet lidí na zeměkouli s takovým zlozvykem…

5. Vychytejte úniky vody v domácnosti

Oblečte smoking, nalepte knír, vezměte hůlku a vydejte se po stopách unikající vody ve vaší domácnosti. No dobrá, oblečení ve stylu Hercula Poirota práci neurychlí, kontrola kohoutků, uzávěrů i toalety ale pomůže ušetřit cenné litry vody ročně.

6. Pořiďte si myčku. Nebo najeďte na úsporné ruční mytí

Organizace pro ochranu planety Země NRDC uvádí, že na umytí nádobí v ruce hospodyňka potřebuje až desetkrát víc vody než její robotická kolegyně myčka. Konkrétně ta úsporná. Před plněním myčky neoplachujte talíře vodou – bohatě stačí zbytky seškrabat.

Ruční mytí nádobí je velmi neekologické.
Autor: istock.com Ruční mytí nádobí je velmi neekologické.

Pokud se vám myčka nevejde do bytu nebo je problematické ji připojit do vestavěné kuchyně pronajatého bytu, zkuste uspořit vodu i za stávajících podmínek. Naplňte škopek horkou vodou a dřez studenou. V horké vodě všechno nádobí vydrhněte a ve studené ho pak jen opláchněte. Spotřebujete minimum vody.

7. Přikrývejte svůj bazén

Slunce rádo vodu. A to kdykoliv na ni dosáhne. Zkomplikujte mu cestu – třeba plachtou, kterou bazén překryjete v době nevyužívání. Snížíte odpar vody o 30 až 50 procent.

8. Splachujte, jen když to je nezbytně nutné

Víme, kdy je to nezbytně nutné? Ano i ne. Jistěže nebudeme provokovat naše čichové buňky nespláchnutou „větší“ potřebou. Jeden posmrkaný papírový kapesník ale za těch deset litrů vody na jedno spláchnutí nestojí.

Nesplachujte zbytečné zbytečnosti.
Autor: istock.com Nesplachujte zbytečné zbytečnosti.

9. Volte toaletu s dvoufázovým (třífázovým) splachováním

Řada z nás to jistě zná – menší tlačítko po čurání, velké na notný obsah. Pak už jen stačí obě tlačítka správně využívat.

10. Užijte vodu v domácnosti do poslední kapky

Voda z vázy nebo z namáčení luštěnin zavlaží pokojové rostliny, stejně jako nedopitá sklenice z předchozího dne. Voda po koupání vyžene nežádoucí obsah ze záchodové mísy do odpadních trubek. Nebo s ní zalijete záhony, pokud jste nepoužili čisticí přípravek (třeba v případě novorozeněte). Vodu po koupání můžete využít i pro očistu vašeho psího kamaráda. Při sprchování nebo alespoň odpouštění teplé vody dejte pod sprchu kyblík. Na osvěžení pokojovek nachytaná voda postačí.

Váš pejsek se klidně může vykoupat ve vodě po vás.
Autor: istock.com Váš pejsek se klidně může vykoupat ve vodě po vás.

11. Záhony kropte ráno

Panují nejmenší horka a větry, a odpar se tak drží při zemi. Ranní zavlažování pomáhá rostlinám čelit letním (po)poledním hicům. Noční zalévaní naopak škodí. Listy jsou zatíženy vysokou vlhkostí, což může poškádlit zárodky plísně. U extrémně suchých rostlin ale na nic nečekejte – potřebují vláhu hned teď.

Zalévejte záhon ráno.
Autor: istock.com Zalévejte záhon ráno.

12. Sprcha, či vana? To je oč tu běží

Internetové zdroje uvádí, že koupel je až třikrát náročnějšína spotřebu vody než pětiminutové sprchování. Jenže voda ze sprchování se špatně shromažďuje pro další použití. A pokud v některých rodinách navíc panuje zvyk, že se členové koupají po sobě, může koupání co do spotřeby vody předčit i sprchování.

Zlatý střed pro všechny, kteří se chtějí omýt čistou vodou? Sprchovací pětiminutovka s vypínáním kohoutku během mydlení.

13. Krmte pračku a myčku dosyta

Méně pracích cyklů – méně spotřebované vody. Větší spokojenost při pohledu do peněženky i do budoucnosti. A prát nemusíte vždycky. Flíčky jen vyperte mýdlem na skvrny. Tričko, které jste si neušpinili ani nepropotili durch, pověste na šňůru ven.

Perte jen tehdy, kdy je to opravdu nutné.
Autor: istock.com Perte jen tehdy, kdy je to opravdu nutné.

14. Sbírejte dešťovku

Našel si k vám déšť cestu? Nenechte ho jen tak zmizet pod zemí. Nachytejte dešťovou vodu do sudů a využijte ji k zalévání nebo splachování. Další parádní zdroj, jak uspořit korunu a přispět ke světlejší budoucnosti planety.

Dešťovku můžete využít do maxima.
Autor: istock.com Dešťovku můžete využít do maxima.

15. A věnujte rostlinám osobní péči

Ruční zavlažování ušetří 33 % vodyoproti automatickým vodním rozstřikovačům. Pozdravte svoje rostliny osobně.

text: Andrea Vránová

Představa přelidněné planety, kde všichni bojují o zbytky surovin, se nemusí naplnit

Prázdná planeta: Do třiceti let se začne pozemská populace snižovat a už se to nikdy nezmění

Voda je základ. Života i míru

Bude sucho důvodem pro válku? Přední světový klimatolog se domnívá, že ano

reklama

Článek je zařazen v: voda , sucho , jak šetřit vodou , jak ušetřit vodu , jak ušetřit peníze , co v létě se suchem , jak se bránit suchu , proč je takové sucho , největší hrozba budoucnosti , budoucnost , zahrada , léto , tipy , rady , trendy , kompostovací toaleta , ekologická toaleta

reklama

Přečtěte si také