Bydlení

24. prosince 2015 06:00

Markéta Zídková

Prožijte Vánoce bez stresu a přidejte nový zvyk

A je to konečně tady – po řadě zcela všedních dnů přicházejí jedinečné a jako vždy ty nejúžasnější Vánoce. Dokážete si je užít opravdu v pohodě, bez jakéhokoliv stresu a nervozity?

Vánoce jsou křesťanské svátky, které připomínají narození Ježíše Krista, ale pro několik posledních generací náboženský podtext těchto dnů spíše ustupuje. Většina z nás nejvýznamnější svátky roku vnímá hlavně jako oslavu rodiny a určitě také domova. Rodinnou pospolitost a jedinečnost vlastního soukromí, ať už to zní jakkoliv jako klišé, si v těchto dnech užíváme skutečně daleko intenzivněji než jindy.

Co se vám vlastně vybaví jako první, když se řekne slovo Vánoce? Je to jejich specifická vůně spojující purpuru, jehličí a tradiční vánoční speciality? Nebo zvyky, které jste přebrali od svých rodičů a dál je předáváte svým dětem? Spoustě z vás určitě naskočí překrásně nazdobený stromeček, který každý rok dodává vašemu domovu magické kouzlo a koledy, které si pod ním všichni dohromady zazpíváte. Někteří se zase asi těší na kapra ve vaně a ohromnou mísu s bramborovým salátem, který chutná nejvíc, když se po troškách tajně umlsává přímo z lednice…

Nebo možná patříte k těm, kteří si Vánoce spojují hlavně s běháním po obchodech a s částkou, o kterou budou po letošních svátcích lehčí? Případně si při zmínce o Vánocích uvědomíte, kolik oken budete muset zase vyleštit, které kouty stále čekají na vysmýčení a co všechno budete muset ještě stihnout kromě toho, že napečete svých obligátních dvanáct druhů cukroví? Snad jste to letos opravdu všechno zvládli, v tom případě smekáme a samozřejmě gratulujeme. A jestliže se řadíte k té většině, která jako vždy zdaleka všechno ze svého dlouhého seznamu úkolů nestihla odškrtat, netrapte se tím a pusťte to z hlavy. Teď už je čas jen na to, abyste zvolnili a mysleli hlavně na ty, které máte kolem sebe.

Proč místo leštění neudělat něco pro druhé?

A třeba si nakonec vzpomenete i na ty, kteří nemají takové štěstí jako vy a o letošních Vánocích budou úplně sami. Nebo na ty, kteří nemají domov se stromečkem a vlastně ani místo, kde by na noc složili hlavu. Možná právě letos zavedete ve vaší rodině nový zvyk a k polibku pod zavěšeným jmelím, ke krájení jablíček a čekání na zlaté prase přibude odvoz granulí do psího útulku, předání teplého oblečení do azylového domu nebo návštěva babiček a dědečků v nejbližším domově seniorů. Přejeme vám v tomto ohledu hodně inspirace. A samozřejmě také krásné Vánoce. Ať vám během svátků nic a hlavně nikdo nechybí a ať vám je doma dobře.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také