Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Prožijte Vánoce bez stresu a přidejte nový zvyk

A je to konečně tady – po řadě zcela všedních dnů přicházejí jedinečné a jako vždy ty nejúžasnější Vánoce. Dokážete si je užít opravdu v pohodě, bez jakéhokoliv stresu a nervozity?
Vydáno: 24.12.2015
Jaké zvyky držíte?
Jaké zvyky držíte? Autor: profimedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vánoce jsou křesťanské svátky, které připomínají narození Ježíše Krista, ale pro několik posledních generací náboženský podtext těchto dnů spíše ustupuje. Většina z nás nejvýznamnější svátky roku vnímá hlavně jako oslavu rodiny a určitě také domova. Rodinnou pospolitost a jedinečnost vlastního soukromí, ať už to zní jakkoliv jako klišé, si v těchto dnech užíváme skutečně daleko intenzivněji než jindy.

Co se vám vlastně vybaví jako první, když se řekne slovo Vánoce? Je to jejich specifická vůně spojující purpuru, jehličí a tradiční vánoční speciality? Nebo zvyky, které jste přebrali od svých rodičů a dál je předáváte svým dětem? Spoustě z vás určitě naskočí překrásně nazdobený stromeček, který každý rok dodává vašemu domovu magické kouzlo a koledy, které si pod ním všichni dohromady zazpíváte. Někteří se zase asi těší na kapra ve vaně a ohromnou mísu s bramborovým salátem, který chutná nejvíc, když se po troškách tajně umlsává přímo z lednice…

Jedna kulička by měla zůstat v domě

Čím víc má jmelí bobulek, tím víc smí muž pod ním políbít cizích žen

Nebo možná patříte k těm, kteří si Vánoce spojují hlavně s běháním po obchodech a s částkou, o kterou budou po letošních svátcích lehčí? Případně si při zmínce o Vánocích uvědomíte, kolik oken budete muset zase vyleštit, které kouty stále čekají na vysmýčení a co všechno budete muset ještě stihnout kromě toho, že napečete svých obligátních dvanáct druhů cukroví? Snad jste to letos opravdu všechno zvládli, v tom případě smekáme a samozřejmě gratulujeme. A jestliže se řadíte k té většině, která jako vždy zdaleka všechno ze svého dlouhého seznamu úkolů nestihla odškrtat, netrapte se tím a pusťte to z hlavy. Teď už je čas jen na to, abyste zvolnili a mysleli hlavně na ty, které máte kolem sebe.

Tradice vánočního stromku

První vánoční stromky se na Vánoce prostě snědly

Proč místo leštění neudělat něco pro druhé?

A třeba si nakonec vzpomenete i na ty, kteří nemají takové štěstí jako vy a o letošních Vánocích budou úplně sami. Nebo na ty, kteří nemají domov se stromečkem a vlastně ani místo, kde by na noc složili hlavu. Možná právě letos zavedete ve vaší rodině nový zvyk a k polibku pod zavěšeným jmelím, ke krájení jablíček a čekání na zlaté prase přibude odvoz granulí do psího útulku, předání teplého oblečení do azylového domu nebo návštěva babiček a dědečků v nejbližším domově seniorů. Přejeme vám v tomto ohledu hodně inspirace. A samozřejmě také krásné Vánoce. Ať vám během svátků nic a hlavně nikdo nechybí a ať vám je doma dobře.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Lití olova je stará tradice

Pozor na vánoční zvyky: Při odlévání olova se můžete přiotrávit

Cesmína je krásná, ale pozor, i prudce jedovatá

Znáte ji z vánočních dekorací. Cesmína se před sto lety stala symbolem Vánoc

Článek je zařazen v:
Reklama