Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Řadový dům po přestavbě nabízí čtyřčlenné rodině dostatečný prostor

Interiér skýtá veškeré pohodlí, přitom ctí ducha doby vzniku stavby.
Vydáno: 17.03.2016
Z dětského pokoje i z koupelny je přístup na střešní terasu
Z dětského pokoje i z koupelny je přístup na střešní terasu Autor: archiv B.A.S. Peter Begon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Řadový dům ve Frankfurtu nad Mohanem díky rozsáhlé rekonstrukci dostál potřebám čtyřčlenné rodiny. Provázat historickou hodnotu stoletého domu s moderními prvky ale nebylo jednoduché. Plán rozsáhlé rekonstrukce, při níž neměl přijít k úhoně charakter tohoto domu z roku 1913, majitelé svěřili ateliéru B.A.S. Peter Begon.

Aby zvětšili prostor středového řadového domu, na straně do ulice zvýšili štít a na straně do zahrady přistavěli dva vikýře. Díky tomu se pod střechu vešly dva dětské pokoje a koupelna. Z jednoho dětského pokoje i z koupelny je to pak jen krůček na střešní terasu. „Zvenku není skoro poznat, že se tu jeden řadový dům z grunderského období o něco zvedl,“ míní architekt Peter Begon.

Zrcadlo na délku umyvadlové desky slouží zároveň jako ochrana před cákanci – obklad tu není
Zrcadlo na délku umyvadlové desky slouží zároveň jako ochrana před cákanci – obklad tu není
archiv B.A.S. Peter Begon

Další koupelna se nachází v patře a je zařízená stejným způsobem jako ta podkrovní. Architekt v jejím případě zachoval jeden výrazný prvek starého domu v podobě prosklení vrchní části dělicí stěny mezi koupelnou a schodištěm. „Prvky, jako je tento, jsou pro charakter domu klíčové, proto jsme je zachovávali. Bylo to také jedno z hlavních přání majitelů,“ vysvětluje Begon.

V koupelně odkazují na modernu šedá výmalba a jednoduché armatury tradičního italského výrobce Christina Rubinetterie. Umyvadla z umělého kamene jsou vyrobená na zakázku podle návrhu architekta a vlepená do omyvatelné desky. Zrcadlo na délku umyvadlové desky slouží zároveň jako ochrana před cákanci – obklad tu není. Mozaiková dlažba značky Via je nová, její vzor ovšem připomíná styl rozšířený v době stavby tohoto domu.

Petera Begona si majitelé vybrali správně – tento architekt se vyloženě zaměřuje na sanaci starých staveb. Staré dveře, které v Česku velká část stavitelů pod různými záminkami odváží, dal renovovat, pro nová okna nechal v pasířství vyrobit kličky po vzoru těch původních a zachoval celou řadu původních drobností.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Dokonalé mimikry

Jak to jenom udělali? Dům v Polsku se bude vznášet v lese

Tento příklad moderně pojatého slaměného domu ukazuje, že všechny nemusejí být vyvedeny jen ve venkovsky rustikálním stylu

Slaměný dům: Provizorní obydlí na věky

Víkendový dům na ostrově Sjælland

Pět samostatných budov dohromady tvoří jediný dům plný soukromí

Článek je zařazen v: bydlení , dům , přístavba
Reklama