Bydlení

9. července 2016 06:00

Markéta Zídková

Řekli byste, že tohle je dům z dob normalizace. Rekonstrukce ho změnila k nepoznání

Ten dům nebyl ani trochu blbý, jen tak vypadal. Podle dodnes příhodných dispozic byl vlastně postavený s rozmyslem a jediná potíž byla v jeho zoufale zastarávající podobě. Architekti mu dali zcela novou.

Pozemek s rodinným domem se nachází na okraji městské části Praha Klánovice mezi dalšími rodinnými domy. Původní podoba pocházela ze 70. let. Návrh rekonstrukce nepočítal s žádným rozšiřováním zastavěné plochy a nutné nebyly ani změny vnitřních dispozic, které i přizvaní architekti z ateliéru Vyšehrad označili za zdařilé. Razantněji změnili jen oblast okolo garáže a kromě toho zvětšili okna i balkon. Souběžně s tím se proměnila kompozice vnější vizáže domu. Architekti jej maximálně zjednodušili jako by se jednalo o sochu a tento dojem i podtrhli šedou cementovou barvou.

Dům se nyní hlásí k moderním stavbám zejména zrušením přesahů střechy a prudce jej zmodernizovala i nová střešní krytina z falcovaného titanzinkového plechu. Dům je nově zateplený a opatřený extrémně hladkou tenkovrstvou omítkou.

Na pozemku přibyla betonová deska na ocelových žárově zinkovaných sloupech. Je to minimalisticky pojednaný zahradní altán s venkovní kuchyní. Rámuje jej zeleň i betonový vodní prvek. Před vjezdem do garáže pak vzniklo kryté stání pro dvě auta. Dispozice se oproti původní příliš nezměnila. Zapuštěním vstupních dveří vzniklo kryté závětří.

Obytný prostor dělí vystupující nosné stěny a různé výškové úrovně do pěti částí - na halu, jídelnu, relaxační kout s krbem, obytný prostor s TV a kuchyní. Přímo z tohoto prostoru vede schodiště do druhého podlaží.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také