Bydlení

5. února 2020 08:00

Matouš Hartman

Rekonstrukce panelákového bytu podle Jak se staví sen: Vyberte správný sádrokarton i dveře

Třetina obyvatel Česka žije v panelákových domech… a dřív nebo později je potřeba byty zrekonstruovat. Na speciality takových změn se podívali designéři Marek Povolný a Martina Pištěláková. Ukážou vám, který sádrokarton vybrat do koupelny a jaké dveře se hodí do interiéru.

Rekonstrukce bytů vpanelových domech čekají na designéry poměrně často. Většinou je potřeba vybourat jádro, udělat novou koupelnu a toaletu, případně měnit dispozice bytu.

Místo bytového jádra nová koupelna

Bytová jádra zumakartu mají špatnou pověst. Většinou se vyskytují vprapodivných dřevodekorech a zvukově prakticky neizolují. Právě proto se při rekonstrukcích začíná svybouráním bytového jádra. Umakart ale znašich bytů nemizí. Dnes se využívá zejména na pracovní desky vkuchyních a podle Marka Povolného zažívá renesanci.

Pro stavbu koupelen se dnes místo umakartu využívá sádrokarton, praktický materiál smnoha vlastnostmi, které vbytech oceníme.

Jaký sádrokarton vybrat do koupelny:

  1. Zelená deska: ideální pro prostory svyšší vzdušnou vlhkostí (proto se využívá vkoupelnách a na toaletách)
  2. Tmavě šedá deska: hodí se do míst sopravdu vysokou vlhkostí, takže třeba na stropy nad sprchovými kouty

Sádrokarton se zvukovou izolací

Modrá deska: je vhodná pro zvukovou izolaci, je víceúčelová, impregnovaná a lze ji proto využít i do vlhka

Pokud dáváme sádrokarton do pokoje, abychom odhlučnili stěnu společnou sjiným bytem, musíme počítat, že se prostor zmenší zhruba o pět centimetrů.

Nové dveře do paneláku

Často je potřeba vyměnit původní panelákové dveře včetně zárubní. Máme tři možnosti, jak postupovat.

  1. Vsadíme pouze dveřní křídlo do původních zárubní. Zde je ale potřeba vše pořádně proměřit, abychom se pak nedostali do situace, kdy do starých (možná i zohýbaných) zárubní nepůjdou vsadit objednané dveře.
  2. Obložíme původní kovové zárubně, které tak skryjeme a nahradíme je hezkými novými
  3. Nejlepším, ale nejnáročnějším řešením je odstranit původní zárubně a do stavebního otvoru umístit zárubně nové. Vyhneme se tak případným platbám za atypické úpravy dveří.

Je také potřeba si uvědomit, že kolem samotných dveří musíme mít prostor, který zabere obložková zárubeň. Pokud máme dveře o šířce 80 centimetrů, počítejme raději scelkovou šířkou 100 centimetrů.

Také musíme pamatovat na to, že dveře by měly ladit spodlahou a ostatním vybavením bytu. Pokud nemůžeme sladit dekor dveří spodlahou, volme raději dveře vbarvě, třeba neutrální bílé. Podle Marka Povolného je lepší kontrast než špatně sladěné dekory.

Vstupní dveře do panelákového bytu

Tady je potřeba pamatovat zejména na vlastnosti, které by dveře měly mít nebo je přímo mít musí.

  1. Dveře by měly být protihlukové. Norma určuje minimum 34 decibelů, pokud se za dveřmi nachází uzavřená chodba nebo předsíň. Pokud se jde rovnou do obytných místností, je nutné zakoupit dveře izolující 37 decibelů.
  2. Musíme se také řídit předpisy té dané stavby. Pokud je podmínka mít vbytě protipožární dveře, musíme předpis respektovat.
  3. Pokud máme byt pojištěný, je potřeba pamatovat na podmínky našeho pojištění a osadit dveře podle požadavků pojišťovny.
  4. Nakonec pamatujme také na vzhled! Berme ohledy na styl chodby a schodiště. Je ideální, když spolu všechny dveře vdomě ladí, některá družstva mohou mít požadavky nebo pravidla pro to, jaký mají mít společné prostoryvzhled. U vstupních dveří je ta výhoda, že do chodby mohou mít jiný dekor než do bytu.

Podívejte se na 3 ukázkové proměny panelákových bytů z Jak se staví sen.

Rady se objevily v pořadu Jak se staví sen Tipy a triky, který si můžete pustit online. Nebo se podívejte na všechny epizody pořadu:

Více si o designérech přečtěte v jejich profilech:


Přečtěte si také