návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Rekonstrukce panelákového bytu podle Jak se staví sen: Vyberte správný sádrokarton i dveře

matoušhartman , Vydáno: 05.02.2020
Přestavba panelákové bytu úvod
Autor: archiv FTV Prima Přestavba panelákové bytu úvod
Třetina obyvatel Česka žije v panelákových domech… a dřív nebo později je potřeba byty zrekonstruovat. Na speciality takových změn se podívali designéři Marek Povolný a Martina Pištěláková. Ukážou vám, který sádrokarton vybrat do koupelny a jaké dveře se hodí do interiéru.

reklama

Rekonstrukce bytů v panelových domech čekají na designéry poměrně často. Většinou je potřeba vybourat jádro, udělat novou koupelnu a toaletu, případně měnit dispozice bytu.

Místo bytového jádra nová koupelna

Bytová jádra z umakartu mají špatnou pověst. Většinou se vyskytují v prapodivných dřevodekorech a zvukově prakticky neizolují. Právě proto se při rekonstrukcích začíná s vybouráním bytového jádra. Umakart ale z našich bytů nemizí. Dnes se využívá zejména na pracovní desky v kuchyních a podle Marka Povolného zažívá renesanci.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak se staví sen: 3 otázky pro Marka Povolného

Pro stavbu koupelen se dnes místo umakartu využívá sádrokarton, praktický materiál s mnoha vlastnostmi, které v bytech oceníme.

Jaký sádrokarton vybrat do koupelny:

  1. Zelená deska: ideální pro prostory s vyšší vzdušnou vlhkostí (proto se využívá v koupelnách a na toaletách)
  2. Tmavě šedá deska: hodí se do míst s opravdu vysokou vlhkostí, takže třeba na stropy nad sprchovými kouty

Sádrokarton se zvukovou izolací

Modrá deska: je vhodná pro zvukovou izolaci, je víceúčelová, impregnovaná a lze ji proto využít i do vlhka

Pokud dáváme sádrokarton do pokoje, abychom odhlučnili stěnu společnou s jiným bytem, musíme počítat, že se prostor zmenší zhruba o pět centimetrů.

Martina Pištěláková doporučuje umístit pračku a sušičku do chodby nebo do kuchyně, pokud v koupelně není dostatek prostoru
Autor: archiv FTV Prima Martina Pištěláková doporučuje umístit pračku a sušičku do chodby nebo do kuchyně, pokud v koupelně není dostatek prostoru

Nové dveře do paneláku

Často je potřeba vyměnit původní panelákové dveře včetně zárubní. Máme tři možnosti, jak postupovat.

  1. Vsadíme pouze dveřní křídlo do původních zárubní. Zde je ale potřeba vše pořádně proměřit, abychom se pak nedostali do situace, kdy do starých (možná i zohýbaných) zárubní nepůjdou vsadit objednané dveře.
  2. Obložíme původní kovové zárubně, které tak skryjeme a nahradíme je hezkými novými
  3. Nejlepším, ale nejnáročnějším řešením je odstranit původní zárubně a do stavebního otvoru umístit zárubně nové. Vyhneme se tak případným platbám za atypické úpravy dveří.

Je také potřeba si uvědomit, že kolem samotných dveří musíme mít prostor, který zabere obložková zárubeň. Pokud máme dveře o šířce 80 centimetrů, počítejme raději s celkovou šířkou 100 centimetrů.

Také musíme pamatovat na to, že dveře by měly ladit s podlahou a ostatním vybavením bytu. Pokud nemůžeme sladit dekor dveří s podlahou, volme raději dveře v barvě, třeba neutrální bílé. Podle Marka Povolného je lepší kontrast než špatně sladěné dekory.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak se staví sen: 3 otázky pro Martinu Pištělákovou

Vstupní dveře do panelákového bytu

Tady je potřeba pamatovat zejména na vlastnosti, které by dveře měly mít nebo je přímo mít musí.

  1. Dveře by měly být protihlukové. Norma určuje minimum 34 decibelů, pokud se za dveřmi nachází uzavřená chodba nebo předsíň. Pokud se jde rovnou do obytných místností, je nutné zakoupit dveře izolující 37 decibelů.
  2. Musíme se také řídit předpisy té dané stavby. Pokud je podmínka mít v bytě protipožární dveře, musíme předpis respektovat.
  3. Pokud máme byt pojištěný, je potřeba pamatovat na podmínky našeho pojištění a osadit dveře podle požadavků pojišťovny.
  4. Nakonec pamatujme také na vzhled! Berme ohledy na styl chodby a schodiště. Je ideální, když spolu všechny dveře v domě ladí, některá družstva mohou mít požadavky nebo pravidla pro to, jaký mají mít společné prostory vzhled. U vstupních dveří je ta výhoda, že do chodby mohou mít jiný dekor než do bytu.

Podívejte se na 3 ukázkové proměny panelákových bytů z Jak se staví sen.

Rady se objevily v pořadu Jak se staví sen Tipy a triky, který si můžete pustit online. Nebo se podívejte na všechny epizody pořadu: 

Více si o designérech přečtěte v jejich profilech:

Martina Pištěláková

Martina Pištěláková

Ing. Marek Povolný

Ing. Marek Povolný

reklama

Článek je zařazen v: Jak se staví sen , Jak se staví sen 2020

reklama

Přečtěte si také