Bydlení

23. ledna 2020 08:00

redakce Prima Zoom

7 kroků ke změně dispozice bytu: Plánujte, bourejte, ale na nosný systém nesahejte

Martina Pištěláková a Marek Povolný vám vysvětlí, jak postupovat, když je potřeba vzít rekonstrukci bytu pěkně od podlahy. Designéry Jak se staví sen často čeká změna dispozice bytu, když vidí domovy účastníků pořadu. Podívejte se, jak na kompletní rekonstrukci, a mrkněte i na první díl extra pořadu Tipy a triky.

Zejména vmladých rodinách je potřeba změnit dispozici bytu tak, aby rodiče měli soukromí a děti prostor na hraní. Taková přestavba bytu se ale neobejde bez pečlivé přípravy a postupu pod dohledem odborníků.

Jak začít?

Nejprve je potřeba všechno změřit a mít k dispozici plán bytu. Marek Povolný upozorňuje, že je nutné vědět, jaký nosný systém byl při stavbě domu použit. Musíme tak zjistit, jestli má stavba stěnový nebo sloupový systém.

„S nosným systémem velmi opatrně,“ říká Marek Povolný. „Poraďte se sodborníkem,“ dodává Martina Pištěláková. Jedná se totiž o zásadní změnu, která při špatném provedení může vést kopravdové pohromě. Jedná se o bezpečnost, zvlášť pokud máme doma zavedený plyn.

Pokud plánujete větší změny, povolejte statika. Ten vám řekne, zda jsou změny možné a případně poradí, jak situaci vyřešit. Dobré je také spolupracovat sprojektanty, architekty nebo designéry, aby naše úsilí a finance nepřišly vniveč.

7 kroků ke změně dispozice bytu

  1. Vytvořte si plán rekonstrukce
  2. Zbourejte příčky, kterých se chcete zbavit
  3. Postavte nové příčky a natáhněte nové rozvody vody, plynu, elektřiny
  4. Srovnejte a sjednoťte podlahy (Martina Pištěláková radí využít jednu krytinu vcelém bytě, případně kombinovat maximálně dvě, zejména u malých bytů)
  5. Dokončete stěny a vymalujte
  6. Umístěte do stěn vypínače, světla a vestavěný nábytek
  7. Rozmístěte volně stojící nábytek

Koukněte se na celý díl pořadu Tipy a triky.

Podívejte se na rozhovor s Ivou Kubelkovou:

Další články o Jak se staví sen:


Přečtěte si také