Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Rodina dvojnásobně zvětšila dům. Z ulice to ale není poznat

Rodinný dům v jedné z pobřežních čtvrtí Sydney přestal jeho obyvatelům stačit. A tak se odhodlali k zásadní, a přece nenápadné úpravě.
Vydáno: 14.12.2016
Pohled z kuchyně na venkovní relaxační zónu

Rodina se rozrostla o nového člena, potřebovala místo pro rodiče na penzi stejně jako úložný prostor pro rozsáhlé vybavení na venkovní sporty. Součástí projektu byla i garáž s plynule navazující venkovní relaxační zónou.

Navzdory požadavkům na rozsáhlé nové prostory měla přestavba proběhnout s respektem k původní podobě domu, který si měl zejména při pohledu z ulice zachovat svou jedinečnou podobu.

Objemná přístavba na stávající dům navazuje záměrně tak, aby na sebe při pohledu z ulice příliš neupozorňovala
Objemná přístavba na stávající dům navazuje záměrně tak, aby na sebe při pohledu z ulice příliš neupozorňovala
David Yeow

Zdánlivě protichůdná kombinace požadavků byla pro oslovenou architektku Amy Clark docela běžným zadáním. Ateliér Chord studio, v němž působí, se také řídí mottem, že kromě zadání klientů by projekty měly zohledňovat i podobu svého okolí a smysluplně do něj zapadnout.

Dostatečný obytný prostor autorka návrhu zajistila přístavbou patra, která ale není příliš patrná. Střechu nové části domu navázala na stávající hřeben, kde ale dodatečnou plochu díky jejímu mírnějšímu sklonu není vidět. Při bočním pohledu ovšem zaujme souhra přístavby s garáží, jejichž střechy spočívají v jedné optické linii.

Takto dům vypadal před přestavbou
Takto dům vypadal před přestavbou
David Yeow

Překvapivá je i stěna garáže naproti domu, která svým náklonem vzbuzuje představu, jako by vzhlížela k nové části stavení, čímž vzniká další vazba mezi oběma objekty. Garáž svým pojetím vychází vstříc přání, aby na venkovní prostranství s bazénem svítilo slunce, a zároveň je dost velká na uskladnění sportovní výstroje včetně pěti mořských kajaků.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Ač dům stojí v Austrálii, jeho interiérem se nese skandinávská střídmost

Přístavba zmenšila zahradu, ale domu dala nový rozměr

V přistavěné části našla místo také kuchyně

Ke stoletému domu přistavěli supermoderní přístavbu. A nelitují!


Reklama
Článek je zařazen v: dům, garáž, Sydney, přístavba, přestavba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama