Bydlení

28. ledna 2020 13:15

redakce Prima Zoom

Mladá rodina se zbavila hypotéky: Nastěhovala se do stylového autobusu, který má i koupelnu

Většina z nás by své vymazlené byty či domy nevyměnila za nic na světě. Tihle odhodlaní Američané se toho ale nebojí. Manželský pár se rozhodl vzdát moderního bydlení a místo toho vytvořil domov ze starého školního autobusu. Dokonce i se svými dětmi, které momentálně učí hlavně počítat a vařit.

Obuvník Adam Paashaus (37) se svou manželkou Elizabeth (35) obětovali svůj tradiční život, aby mohli i se svými dcerami Sadie (8) a Wren (6) bydlet a cestovat ve školním autobusu Thomas Saf-T-Liner zroku 1994. Vroce 2016 za něj utratili pouhých 6000 dolarů (asi 135000 korun) a dalších 21000 dolarů (asi 480000 korun) věnovali na jeho rekonstrukci, aby se zněj stal plnohodnotný domov.

Uvnitř autobusu se nachází obývací pokoj skuchyňskou linkou, ložnice spohovkami a pochopitelně také sprchový kout a toaleta.

„V průběhu let jsme sElizabeth diskutovali o možnostech alternativního bydlení, jako jsou třeba jurty nebo domy zkontejnerů,“ říká Adam. „Elizabeth ale vždycky chtěla odejít zpráce a cestovat, a tím vznikl nápad se školním autobusem,“ vypráví o svém rozhodnutí úplně změnit životní styl. Ten si teď také nemohou vynachválit. „Líbí se nám pomalé tempo, které nám umožňuje život na cestách,“ dodává Adam.

Podívejte se, jak se u Paashausů bydlí:

Bydlení ve školním autobusu má podle něj jednu velkou výhodu. „Nemusíme se starat prakticky o žádné účty, jako když jsme bydleli tradičně. Nemáme žádnou hypotéku, pojištění domácnosti a podobně. Tím pádem můžeme trávit mnohem méně času prací, která by nám na placení účtů vydělávala, a můžeme být mnohem víc spolu a navíc objevovat nová, úžasná místa,“ pochvaluje si Adam, který se živí jako obuvník na volné noze. Právě jeho práce nejvíc plní rodinnou kasu.

Paashausovi jsou přesvědčeni o tom, že jejich dcery Sadie (8) a Wren (6) získají vpohyblivém domově mnohem lepší vzdělání, než kdyby chodily do klasické školy. Tu jim tak vlastně připomíná jen to, že kdysi se jejich autobusem vozily desítky malých školáků. Momentálně se vučení nejvíc soustředí na matematiku a vaření. „Rozdíl mezi naším a klasickým učením tkví vtom, že děti jsou přirozeně zvědavé a my jim dovolíme, aby rozvíjely své zájmy a vedeme je přitom,“ tvrdí sebevědomě Adam. Sadie i Wren prý rády čtou, kreslí a píšou si deníky.

Čtyřčlenná rodina si už stihla užít spoustu dobrodružství, když ve svém autobusu ujela přes 5000 mil (asi 8000 kilometrů) a procestovala Severní Karolínu, Georgii, Tennessee, Oklahomu, Arizonu, Texas, Arkansas, Utah a Kalifornii. Jejich instagramový účet Deliberate Life Bus má vsoučasnosti asi 7500 followerů a manželský pár dokumentuje své cesty také na blogu.

maj

Podívejte se také na projekt minidomu z pořadu Jak se staví sen. Designéři vybudovali bydlení pro důchodkyni, která žije v chatové osadě:


Přečtěte si také