26. února 2017 06:02
Markéta ZídkováRodina žije za polárním kruhem v hliněném domku. Pěstuje si tu i zeleninu
Vlastnoručně postavený dům z mazaniny překrytý kopulí umožňuje rodině pohodlně žít za polárním kruhem a ještě si pěstovat zeleninu. Atypická konstrukce se jim osvědčuje už čtvrtým rokem a rozhodně by neměnili.
Na ostrově Sandhornøya 1000 km severně od Osla v oblasti za severním polárním kruhem vládne drsné klima. Šestičlenná rodina Hjertefølgerových tu ale už čtvrtým rokem prosperuje ve vlastnoručně postaveném domě. Stavení, které si manželé postavili z písku, jílu a vody, se od ostatních improvizovaných domů liší především umístěním ve skleněné kopuli. Ta měří více než sedm metrů a tak hravě pojme třípodlažní rodinný dům s pěticí ložnic. Rodina v kopuli pěstuje i vlastní ovoce a zeleninu.
„Náš dům má jedinečnou atmosféru. Je tu takový klid, že slyšíte ticho. V domě funguje vše přesně tak, jak jsme zamýšleli. Milujeme ho, protože má velmi osobitého ducha,“ pochvaluje si Ingrid Hjertefølgerová bydlení za polárním kruhem. „Kdybychom stavěli dům znovu, udělali bychom většinu věcí stejně, jen by snad bylo lepší použít dvojskla, abychom mohli pěstovat i některé tropické plodiny, a také by se nám v zimě tolik nesrážela na sklech voda. Jenže to by beztak bylo velice drahé,” vysvětluje.
Dům za polárním kruhem - Obrázek 3 Zdroj: Profimedia.cz
Kopule každopádně umožňuje bezkonkurenční výhled do okolní nedotčené hornaté krajiny a dobře se z ní pozoruje i každoroční polární záře. Zároveň také pojala dostatek fotovoltaických panelů k pokrytí spotřeby celé rodiny. Skleníkové klima zas dovoluje pěstovat užitkové rostliny o pět měsíců déle, než by bylo možné na venkovních záhonech.
Rodina, která je přesvědčená o tom, že jejich dům je přínosem pro životní prostředí, doma chce pořádat prohlídky, workshopy, ale i koncerty. Na ostrově, který s pevninou spojuje most, by o zájemce nouzi mít neměli.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: