Bydlení

23. března 2017 09:52

Markéta Zídková

Romantická Provence vás doma chytne za srdce. Vytvořte si ji i u vás doma

Lány omamně vonících levandulí, mazlivé sluneční paprsky, dřevěné okenice s dřevěnými truhlíky plnými bylin zvenku a romantickými pivoňkami na druhé straně. Zamilovali jste do francouzského venkova, který vsází na přírodní materiály, útulnost a romantiku se vším všudy? Přineste si tento styl domů.

Byt, či dům? Provence k vám může kamkoliv

Nezáleží na tom, zda bydlíte vpaneláku vcentru Prahy nebo jste si nechali postavit novostavbu. Bydlet ve stylu Provence můžete tam i tam. Akorát stím rozdílem, že auru venkova snáze zařídíte právě ve starším objektu, kde lze ve váš prospěch využít nerovné zdivo, vystupující dřevěné trámy nebo si vyhrát se štuky. Někdo přistoupí na klasické bílení vápnem, jiný povolá do akce retro tapety nebo vsadí na obložení imitující nestárnoucí kámen. Vedle nešlápnete spastelovými odstíny, právě ty jsou jemné, romantické a opravdu slušivé.

Podlaha by měla být ze dřeva nebo budit dojem přírodního materiálu. Bát se nemusíte ani laminátu, dobře zvolená kresba vněkolika variantách sklidí několik pochvalných komentářů. Nechejte ji ale zazářit bez koberce, jenom sháčkovanou dečkou.

Řekněte to nábytkem

Starý kredenc, byť i ten oprýskaný, kapánek zrenovujte a dejte mu druhou šanci. Vyštrachejte na půdě u babičky vysoké police, komody, skříňky zmasivu, klasický jídelní stůl nebo lavici spolstrováním pro pohodlné posezení. Kombinovat můžete také přirozenou barvu dřeva sbílým, krémovým, pink, zelenkavým nebo pastelovým nátěrem. Na střídačku můžete jednotlivé police či zásuvky zvýraznit volánkovou záclonkou nebo károvým závěsem.

Tip Prima Living: Z dřevěnébedýnky na ovoce sestavte čtyřnohému chlupáči stylový pelech směkkým polštářem. Do obývacího pokoje zase zakomponujte starý šicí stroj jako letitou rekvizitu nebo houpací křeslo spolu staburetkem zratanu.

Uvidíte, že váš život pak bude vskutku francouzský. Nemluvě o tom, že vaší návštěvě spadne brada. Finální proměna je totiž koukatelná až až.

„Na líbánky jsme sPetrem odjeli do Provence, kam bychom se nejraději přestěhovali natrvalo, pokud by to bylo jenom trochu možné. Díky povinnostem a závazkům však odjet nemůžeme, proto jsme se rozhodli, že si naši soukromou Provence zařídíme u nás doma a trochu toho tamního kouzla propašujeme do našeho starého rodinného domku svýhledem na hladinu rybníka,“ svěřuje se svojí vášní kFrancii čtenářka Julie (36), od které jsme pro vás načerpali báječné a líbivé triky.

Ach ty maličkosti!

Bez nich by to nebylo ono. A i když jsou malé a pohled vám spíše sklouzne na nábytek, neznamená to, že jsou na druhé koleji.

 • Bylinky zasaďte do keramických hrnečků, misek s puntíky nebo do staré mosazné konvičky.
 • Utěrky volte ty klasické, které se kdysi pracně škrobily, aby držely tvar a leštily sklo jedna dvě.
 • Usušte si levanduli. Menší kytičku vpašujte do keramické vázičky, sušené kvítky zašijte do vyšívaného polštářku nebo přidejte do šumivých a podomácku připravených bomb do koupele. My doma levanduli přidáváme také do marmelády.
 • Na stěnu zavěste starou kytaru. Uvidíte, že lepší dekoraci jste si přát nemohli.
 • Na stěnu si přidělejte poličku na koření, které uchovávejte v keramických nádobkách. Pryč se sáčky, v nichž jste je koupili.
 • Máte na zahradě studnu zdobící oblouk z tepaného kovu? Vsaďte na popínavou růži v jemně fialové.
 • Starými palety si můžete obložit také stěny. Preferujte ty ve světlém provedením.
 • Pamatujte na bavlněné ubrusy a milé prostírání. Pořád mají něco do sebe, i když se dnes už tolik na stole neobjevují.
 • Na moderní lustry a svítidla zapomeňte. Poohlédněte se po tom ze dřeva s mléčným sklem, vitráží nebo jemnou mozaikou.
 • Do obýváku na hrubě tkanou pohovku se prostě musíte vytasit dekou sešitou z jednotlivých kousků látky. Patchwork je stálicí.
 • Svíčky chtějte v pastelové barvě. Ty s gelovou konzistencí jsou nevhodné.
 • Vyšperkujte si sklenice od zavařenin a kompotů. Víčka ozdobte kostkovanou látkou a převažte mašlí.
 • Klasickou zavařovačku můžete pasovat na lucernu, a to díky režnému provázku, krajce a zbytkům z juty.

(lz)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také