Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Spisovatel si postavil obydlí, kde mu to píše skoro samo

Pobyt v miniaturní chatě ve čtyřmetrové výšce přibližuje člověka ptákům a veverkám. A ti zas představují ideální společnost pro chvíle hlubokého soustředění.
Vydáno: 08.09.2015
Architektka na vyhlídkové terase domu na kůlech
Architektka na vyhlídkové terase domu na kůlech Autor: archiv Nozomi Nakabayashiové
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tato svérázná chatka na kůlech stojí v dubovém lesíku v anglickém Dorsetu. Pro anglického spisovatele ji navrhla a s pomocí několika přátel zkonstruovala absolventka Designu v architektuře Nozomi Nakabayashiová. Do chatky s půdorysem 8 m² se sotva podařilo vměstnat to nejnutnější vybavení – kamna na dřevo, psací stůl a pod poklopem v podlaze postel. „Chatka na kůlech skrytá vysoko nad zemí mezi stromy je únikové místo k přenocování a inspiraci k tvůrčí práci klienta spisovatele,“ popsala účel stavby sama autorka.

Konstrukce využívá telegrafních sloupů
Konstrukce využívá telegrafních sloupů
archiv Nozomi Nakabayashiové

Základem chatky je vyvýšená plošina spočívající na konstrukci z telegrafních sloupů přibližně tři a půl metru nad zemí. Zpoza korun stromů se nabízí výhled na nedaleké jezero i kopce za ním a lze odtud pozorovat i zvěř. „S klientem jsme chtěli vytvořit prostor, který by byl komfortní a současně zprostředkoval úplně jinou zkušenost, než jakou by lidé očekávali u běžné přízemní chaty,“ upřesňuje Nozomi.

Vnitřní zařízení je rozmístěné s velkým zřetelem na úsporu prostoru. Kamna jsou ve výklenku a polykarbonátový psací stůl je vtěsnaný mezi trámky. Část překližkové podlahy v prostoru před kamny je vyklápěcí a zakrývá postel. Na klavír ani kulečník to tu zkrátka není, místnost bez výklenku měří 2,5 x 2,5 metru. Chatka je opláštěná a izolovaná kombinací červeného cedrového dřeva místního původu a korkovým obkladem. Konstrukce je ze dřeva rychle rostoucího jehličnanu douglasky tisolisté. Architektka ji nechala vyrobit mimo stavbu a na místě už jen instalovala opláštění a dokončila interiér. Montovala za pomoci přátel a ručního nářadí na baterie. Stavět se naučila během studia na workshopu na pozemcích univerzity. Jak sama říká, provést stavbu od nápadu až po realizaci byla mimořádně cenná zkušenost.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Cabin

Jako v Eragonovi: Švédský hotel ubytovává své hosty na stromech

Nádhera Julských Alp v plné kráse

Horská chata s nejkrásnějším výhledem na světě. Ubytování je tu zdarma

Chata trochu jinak

Originální chata visí nad potokem


Článek je zařazen v:
Reklama