Bydlení

8. září 2015 05:25

Klára Beščecová

Spisovatel si postavil obydlí, kde mu to píše skoro samo

Pobyt v miniaturní chatě ve čtyřmetrové výšce přibližuje člověka ptákům a veverkám. A ti zas představují ideální společnost pro chvíle hlubokého soustředění.

Tato svérázná chatka na kůlech stojí v dubovém lesíku vanglickém Dorsetu. Pro anglického spisovatele ji navrhla a spomocí několika přátel zkonstruovala absolventka Designu varchitektuře Nozomi Nakabayashiová. Do chatky s půdorysem 8 m² se sotva podařilo vměstnat to nejnutnější vybavení – kamna na dřevo, psací stůl a pod poklopem vpodlaze postel. „Chatka na kůlech skrytá vysoko nad zemí mezi stromy je únikové místo kpřenocování a inspiraci ktvůrčí práci klienta spisovatele,“ popsala účel stavby sama autorka.

Základem chatky je vyvýšená plošina spočívající na konstrukci ztelegrafních sloupů přibližně tři a půl metru nad zemí. Zpoza korun stromů se nabízí výhled na nedaleké jezero i kopce za ním a lze odtud pozorovat i zvěř. „S klientem jsme chtěli vytvořit prostor, který by byl komfortní a současně zprostředkoval úplně jinou zkušenost, než jakou by lidé očekávali u běžné přízemní chaty,“ upřesňuje Nozomi.

Vnitřní zařízení je rozmístěné svelkým zřetelem na úsporu prostoru. Kamna jsou ve výklenku a polykarbonátový psací stůl je vtěsnaný mezi trámky. Část překližkové podlahy vprostoru před kamny je vyklápěcí a zakrývá postel. Na klavír ani kulečník to tu zkrátka není, místnost bez výklenku měří 2,5 x 2,5 metru. Chatka je opláštěná a izolovaná kombinací červeného cedrového dřeva místního původu a korkovým obkladem. Konstrukce je ze dřeva rychle rostoucího jehličnanu douglasky tisolisté. Architektka ji nechala vyrobit mimo stavbu a na místě už jen instalovala opláštění a dokončila interiér. Montovala za pomoci přátel a ručního nářadí na baterie. Stavět se naučila během studia na workshopu na pozemcích univerzity. Jak sama říká, provést stavbu od nápadu až po realizaci byla mimořádně cenná zkušenost.

(dah)Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také