Bydlení

12. ledna 2017 11:45

Markéta Zídková

Staré neboli vintage zesilovače mají mnohdy lepší zvuk než ty dnešní. Přesvědčte se

Stříbrný panel, masivní dřevěné bočnice, ovládací páčky jako ve stíhačce a mnohdy i skvělý zvuk jsou důvody, proč je na 40 let staré zesilovače skvělý pohled a proč má smysl jeden takový mít doma.

Styl do obýváku vnese starý receiverPříznivci starých neboli „vintage“ hi-fi komponentů mají jasno – staré receivery (zesilovače se zabudovaným rádiem) nejen lépe vypadají, ale dokonce i mnohem lépe znějí než vrcholné typy v současné nabídce předních značek. Paradox experti vysvětlují změnou obchodní politiky firem i dětinským přístupem zákazníků. „Netvrdím, že současné receivery znějí špatně, ale v době, kdy si receiver před jeho koupí téměř nikdo neposlechne, je už skoro nemožné prodávat kvalitní zvuk,“ naznačuje kamen úrazu na serveru CNET publicista specializovaný na audioelektroniku Steve Guttenberg.

Zatímco ještě zkraje 80. let stál v popředí zájmu zvuk, v pozdějších dekádách už prodejnost zesilovačů či receiverů určoval jen co nejobsáhlejší výčet funkcí. Výkon, rozsahy a čistota zvuku jako by už nikoho nezajímaly. Určitá liknavost je i na straně firem. Zatímco staré přístroje téměř celé konstruovali jejich výrobci, ty současné jsou – i kvůli využití Bluetooth, HDMI rozhraní, Dolby a DTS procesorů, kompatibilitě s iPhony a dalším funkcionalitám – poskládané ze součástek nejrůznějšího původu. „Výrobci receiverů každým rokem vydávají větší částky na licenční poplatky firmám či vlastníkům licencí, jako jsou Apple, Audyssey, Bluetooth, HD Radio, XM-Sirius, Dolby nebo DTS, a následně se potýkají s přiškrceným rozpočtem. Jelikož běžně dostupné receivery v maloobchodě jsou pořád za stejnou cenu jako byly před 20, 30 lety, kdy takřka žádné dodatečné funkce neměly, musí něco končit na vedlejší koleji a většinou je to právě kvalita zvuku,“ vysvětluje Guttenberg. Insideři z odvětví snahu napěchovat zesilovače co největším počtem funkcí přiléhavě označují souslovím „checklist design“ neboli design seznamu položek.

Upadající kvalitu zvuku doložil další publikující audiofil Brent Butterworth, když lidem pouštěl hudbu z přístroje Yamaha RX-V1800 (z roku 2009) a z několika receiverů z přelomu 70. a 80. let, mezi nimi i z modelu Pioneer SX-1980. Většina účastníků experimentu, z nichž žádný nevěděl, který z přístrojů právě hrál, označila za nejlepší zvuk z tehdy 30 let starého Pioneeru. „Ostatní úplně smetl a ukázal tím, že ten průmysl za posledních 30 let kráčel pozpátku!“ komentoval to již výše citovaný Steve Guttenberg.

Starých receiverů je na aukčních portálech spousta. Pokud vám nejde o rarity ani o špičkové výkony, ale stačí vám slušný zvuk a noblesní design konce 70. let, pořiďte jakýkoli receiver zavedených značek jako již jmenovaný Pioneer, Kenwood, Marantz nebo Fischer. Na portálu e-bay jich je na výběr z obrovského množství už za cenu pod 3000 korun. Pokud byste chtěli vydat desetitisíce korun, pak už získáte i některý z následujících slavných modelů. V jejich případě je ale potřeba si konkrétní kus napřed poslechnout. Dobrá koupě pak ale znamená i dobře uložené peníze.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky iPhone Yamaha design Pioneer Apple vintage zesilovače High-Definition Multimedia Interface Steve Guttenberg

Přečtěte si také