12. ledna 2017 11:45
Markéta ZídkováStaré neboli vintage zesilovače mají mnohdy lepší zvuk než ty dnešní. Přesvědčte se
Stříbrný panel, masivní dřevěné bočnice, ovládací páčky jako ve stíhačce a mnohdy i skvělý zvuk jsou důvody, proč je na 40 let staré zesilovače skvělý pohled a proč má smysl jeden takový mít doma.
Styl do obýváku vnese starý receiverPříznivci starých neboli „vintage“ hi-fi komponentů mají jasno – staré receivery (zesilovače se zabudovaným rádiem) nejen lépe vypadají, ale dokonce i mnohem lépe znějí než vrcholné typy v současné nabídce předních značek. Paradox experti vysvětlují změnou obchodní politiky firem i dětinským přístupem zákazníků. „Netvrdím, že současné receivery znějí špatně, ale v době, kdy si receiver před jeho koupí téměř nikdo neposlechne, je už skoro nemožné prodávat kvalitní zvuk,“ naznačuje kamen úrazu na serveru CNET publicista specializovaný na audioelektroniku Steve Guttenberg.
Vintage zesilovače - Obrázek 9 Zdroj: Free Keyword
Zatímco ještě zkraje 80. let stál v popředí zájmu zvuk, v pozdějších dekádách už prodejnost zesilovačů či receiverů určoval jen co nejobsáhlejší výčet funkcí. Výkon, rozsahy a čistota zvuku jako by už nikoho nezajímaly. Určitá liknavost je i na straně firem. Zatímco staré přístroje téměř celé konstruovali jejich výrobci, ty současné jsou – i kvůli využití Bluetooth, HDMI rozhraní, Dolby a DTS procesorů, kompatibilitě s iPhony a dalším funkcionalitám – poskládané ze součástek nejrůznějšího původu. „Výrobci receiverů každým rokem vydávají větší částky na licenční poplatky firmám či vlastníkům licencí, jako jsou Apple, Audyssey, Bluetooth, HD Radio, XM-Sirius, Dolby nebo DTS, a následně se potýkají s přiškrceným rozpočtem. Jelikož běžně dostupné receivery v maloobchodě jsou pořád za stejnou cenu jako byly před 20, 30 lety, kdy takřka žádné dodatečné funkce neměly, musí něco končit na vedlejší koleji a většinou je to právě kvalita zvuku,“ vysvětluje Guttenberg. Insideři z odvětví snahu napěchovat zesilovače co největším počtem funkcí přiléhavě označují souslovím „checklist design“ neboli design seznamu položek.
Vintage zesilovače - Obrázek 2 Zdroj: Iamthejeff
Upadající kvalitu zvuku doložil další publikující audiofil Brent Butterworth, když lidem pouštěl hudbu z přístroje Yamaha RX-V1800 (z roku 2009) a z několika receiverů z přelomu 70. a 80. let, mezi nimi i z modelu Pioneer SX-1980. Většina účastníků experimentu, z nichž žádný nevěděl, který z přístrojů právě hrál, označila za nejlepší zvuk z tehdy 30 let starého Pioneeru. „Ostatní úplně smetl a ukázal tím, že ten průmysl za posledních 30 let kráčel pozpátku!“ komentoval to již výše citovaný Steve Guttenberg.
Starých receiverů je na aukčních portálech spousta. Pokud vám nejde o rarity ani o špičkové výkony, ale stačí vám slušný zvuk a noblesní design konce 70. let, pořiďte jakýkoli receiver zavedených značek jako již jmenovaný Pioneer, Kenwood, Marantz nebo Fischer. Na portálu e-bay jich je na výběr z obrovského množství už za cenu pod 3000 korun. Pokud byste chtěli vydat desetitisíce korun, pak už získáte i některý z následujících slavných modelů. V jejich případě je ale potřeba si konkrétní kus napřed poslechnout. Dobrá koupě pak ale znamená i dobře uložené peníze.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: