reklama

Stavba zvaná maršmeloun získala v centru Prahy stavební povolení

zidkovm
17. června 2015
Růžová stavba nebude, ale sada obličejů hlavní město obohatí navzdory protestům veřejnosti.
reklama

Stavba moderního obytného domu, který si vysloužil přezdívku maršmeloun, bude. A to navzdory protestům veřejnosti. Jedinou změnou proti tolik diskutované podobě je to, že nebude mít růžovou barvu. Nová budova vzhledem připomínající řadu obličejů v uličce U Milosrdných těsně obejme historicky cenou budovu Anežského kláštera, a to tak těsně, že podle projektu by část stavby měla dokonce zasáhnout do plochy kláštera. Podle stránek Respektu má totiž investor z Bémovy doby uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí o odkupu pozemku od města, na kterém leží i část kláštera.

Momentálně je situace taková, že před dvěma dny, tedy 15. května 2015, stavba získala stavební povolení a začala běžet lhůta pro odvolání, jak vyplývá z rozhodnutí stavebního odboru Prahy 1.

Budova v uplynulých měsících vyvolala protesty stovek lidí. Naopak autoři a zastánci projektu tvrdí, že chtějí centrum metropole obohatit o kvalitní architekturu. "Každá nová budova v historickém městě má problémy. To je normální," řekl již dříve jednatel společnosti Praga Progetti e Investimenti Francesco Augusto Razetto, který je investorem stavby. Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek.

Podle odpůrců stavby se šestipodlažní budova vedle kláštera z 13. století nehodí. Podzemní garáže navíc podle kritiků zasáhnou do hladiny podzemní vody. Stavba vadí i současnému vedení Národní galerie, která v Anežském klášteře sídlí. Ministerstvo kultury (MK) v současnosti rozhoduje o stížnosti občanských iniciativ, které proti plánované stavbě bojují.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: protestklášterNárodní galerie v PrazePrahastavební povoleníAnežský klášterZdeněk Fránek
reklama