Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Bydlení

Stoletou irskou kovárnu proměnili v osobitý dům

Tuto stoletou kovárnu se podařilo nejen zachránit, ale díky přístavbě s dřevěnou trámovou konstrukcí i slaměné izolaci ji majitelé proměnili v komfortní i hospodárné obydlí. Se skvělým výhledem do severoirské krajiny.
Vydáno: 02.05.2017
Dům tak skýtá dost prostoru pro rodinu a současně respektuje své okolí

Na pozemku kromě letité kovárny stály poblíž silnice i ruiny přistavěného domku, který kdysi těžil z výhledů do půvabné krajiny severní pobřežní oblasti North Antrim. Přestavěná a rozšířená kovárna se také nově otvírá výhledům do syrové krajiny severoirské oblasti Donegal a přes moře lze dohlédnout až na Skotsko.

Koncept přestavby, jíž se ujal ateliér nazvaný 2020 Architects, spočíval v opravě kovárny a přestavbě rozvalin tak, aby kontrastovaly s moderní a bohatě prosklenou oblou střechou nového domu, jenž měl vyrůst za nimi. Výsledek funguje skvěle – staré a nové je vidět jedině pospolu, přesně tak, jak autoři zamýšleli. Dvojice původních kamenných domků se sedlovou střechou odkazuje na tradiční irské venkovské stavby. Tím se projekt hlásí k širšímu okolí, moderní část se zaoblenou střechou pak řeší dilema, jak vměstnat dvě podlaží do zákrytu s původním domem, jenž přístavba neměla převyšovat. Obě části pak spojuje menší díl s rovnou střechou, který představuje ideální nenásilný přechod.

Přestavěná irská kovárna dál respektuje ráz krajiny
Přestavěná irská kovárna dál respektuje ráz krajiny
Aidan Monaghan

Hra kontrastů nového se starým se odvíjí od 16 m dlouhé rovné kamenné zdi. Pohled na ni příchozího doslova vtáhne hluboko do domu. Půl metru silnou zeď řemeslníci opravili starou technikou a s použitím shodného kamene pocházejícího z blízkého okolí, takže vypadá navýsost původně. „Ta zeď je sjednocujícím prvkem celého domu – je vidět ze všech místností kromě jediné – a vtahuje moderní část zpátky do historie tohoto místa,“ vyzdvihuje význam kamenné zdi pro tento dům jeden z autorů návrhu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Zájemci o Remote House si budou moci stavbu uzpůsobit k obrazu svému

Postaveno za 45 dní! Praktický a pohodlný domek k nastěhování

Domeček nemá ani 50 metrů čtverečních, v tom se už ale dá bydlet

Domky pro bezdomovce, ve kterých byste chtěli bydlet taky. Stojí jen 100 tisíc korun

Reklama
Článek je zařazen v: bydlení, dům, přestavba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama