Bydlení

2. května 2017 06:02

Markéta Zídková

Stoletou irskou kovárnu proměnili v osobitý dům

Tuto stoletou kovárnu se podařilo nejen zachránit, ale díky přístavbě s dřevěnou trámovou konstrukcí i slaměné izolaci ji majitelé proměnili v komfortní i hospodárné obydlí. Se skvělým výhledem do severoirské krajiny.

Na pozemku kromě letité kovárny stály poblíž silnice i ruiny přistavěného domku, který kdysi těžil z výhledů do půvabné krajiny severní pobřežní oblasti North Antrim. Přestavěná a rozšířená kovárna se také nově otvírá výhledům do syrové krajiny severoirské oblasti Donegal a přes moře lze dohlédnout až na Skotsko.

Koncept přestavby, jíž se ujal ateliér nazvaný 2020 Architects, spočíval v opravě kovárny a přestavbě rozvalin tak, aby kontrastovaly s moderní a bohatě prosklenou oblou střechou nového domu, jenž měl vyrůst za nimi. Výsledek funguje skvěle – staré a nové je vidět jedině pospolu, přesně tak, jak autoři zamýšleli. Dvojice původních kamenných domků se sedlovou střechou odkazuje na tradiční irské venkovské stavby. Tím se projekt hlásí k širšímu okolí, moderní část se zaoblenou střechou pak řeší dilema, jak vměstnat dvě podlaží do zákrytu s původním domem, jenž přístavba neměla převyšovat. Obě části pak spojuje menší díl s rovnou střechou, který představuje ideální nenásilný přechod.

Hra kontrastů nového se starým se odvíjí od 16 m dlouhé rovné kamenné zdi. Pohled na ni příchozího doslova vtáhne hluboko do domu. Půl metru silnou zeď řemeslníci opravili starou technikou a s použitím shodného kamene pocházejícího z blízkého okolí, takže vypadá navýsost původně. „Ta zeď je sjednocujícím prvkem celého domu – je vidět ze všech místností kromě jediné – a vtahuje moderní část zpátky do historie tohoto místa,“ vyzdvihuje význam kamenné zdi pro tento dům jeden z autorů návrhu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také