Bydlení

13. května 2015 05:18

Klára Beščecová

Střecha ze dřeva? Vypravte se s námi do Roprachtic a uvidíte, že to funguje

Přihlásit se k moderní architektuře, projevit tvůrčí invenci a zároveň ladně zapadnout mezi tradiční venkovská stavení. Nemožné? Dřevostavba v Roprachticích v Jizerských horách se od domů v sousedství odlišuje jako bytostný originál, který ale na tradiční zástavbu ochotně odkazuje.

Mohl by to být jen další dům se sedlovou střechou, navíc hřebenem poslušně orientovaný podél vrstevnice – přesně jako všechny ostatní vokolí. Jakmile ale pozornější pohled odhalí plechový vikýř, rohové prosklení či střešní krytinu zprken, je jasné, že tento dům vystupuje zřady.

Vyniká už svažitým pozemkem se vzrostlými lipami. Zjedné strany je totiž střed vesnice s barokní farou, kostelem a bývalou školou a na protilehlé straně pozemek přechází v otevřené louky a nabízí dálkové průhledy na hřebeny Krkonoš.Dřevěná střecha – jak funguje a co od ní lze čekat? Pod překládanými prkny ze sibiřského modřínu jsou natavené asfaltové pásy na tzv. kontralatích. Izolací proti vodě je tedy vkonečném důsledku stejně vrstva pod prkny jako prkna samotná. Jinými slovy, podstřeší u tohoto typu krytiny je namáháno mnohem více než u klasické taškové střechy. Odhadovaná životnost prken na této střeše je 15–20 let, nicméně vzhledem kvýše uvedenému se bude jednat spíše o estetickou záležitost výměny několika prken.

Dům se otevírá hlavním obytným prostorem do průhledu mezi kostelem a školou, z horního podlaží jsou oknem vplechovém arkýři vidět zmíněné Krkonoše.

Jinak jednoduchý tvar domu se sedlovou střechou podtrhuje jednotný dřevěný obklad střechy a pláště, jímž jsou překládaná prkna na svislo. Fasáda domu stejně tak jako střecha je ze sibiřského modřínu bez povrchové úpravy. Přirozeně tak časem stárne a získává šedou patinu.„Bude dále šednout a až za několik let zčerná a bude blízko vzhledu starých dřevěných stodol, ale i chalup, které tu jsou rozesety po okolních stráních,“ předpokládá autor návrhu, architekt Václav Zahradníček ze studia Prodesi. Okna jsou opatřena posuvnými okenicemi a moderní dřevostavba rázem změní svou tvář – stane se zní dům, který až na moderní vikýř nezapře inspiraci jednoduchou venkovskou stodolou.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky dřevo Krkonoše dům kostel střecha Jizerské hory sedlová střecha Roprachtice vikýř

Přečtěte si také