21. března 2016 06:00
Markéta ZídkováStýskalo se jí po New Yorku, a tak si zařídila malý byt jako na Manhattanu
Manhattan ve Stockholmu.
Na čas, který během studií na Newyorské univerzitě strávila ve vyhledávané části Manhattanu Tribeca, si Agnes Stark Janssonová chtěla uchovat vzpomínku i doma ve Stockholmu. Pomoci jí v tom má její byt o výměře 41 m², v němž je jen jediný pokoj. To se nové majitelce právě díky inspiraci z New Yorku velmi líbilo. „V bytě, který jsem si tam pronajímala, se mi moc líbil pocit otevřeného prostoru. Proto když jsem následně ve Stockholmu objevila tento byt, hned mi připomněl mé bydlení za oceánem,“ vzpomíná Johanssonová.
Za jediný den zařídila celý byt
Vařit, jíst i spát v jediné místnosti nevyhovuje každému, ale tato mladá žena v takovém bytě spatřuje jen samé výhody. „Alespoň tu nezabírají prostor žádné příčky,“ míní. Její byt skutečně působí prostorně. Je to ovšem i díky třímetrovým stropům a velkým oknům.
Jednopokojový byt - Obrázek 5 Zdroj: http://www.houzz.de
Nepravidelnost na podlaze prozrazuje, že kuchyni od obývacího pokoje kdysi oddělovala příčka. Prostor už ale byl zrekonstruovaný a Johanssonová už jen vymalovala. O zařízení měla jasnou představu. „Vlastně jsem všechno nakoupila ještě před nastěhováním a byt pak kompletně zařídila během jediného dne. Je skvělé, že všechno vypadalo přesně tak dobře, jak jsem si to představovala,“ raduje se. Žádné velké peníze neutrácela. Desku stolu sesadil tatínek z více než 100 let starých prken, k ní pak stačilo pořídit kovové nohy a velký stůl byl na světě. Jelikož tato mladá Švédka má i doma ráda větší společnost, pořídila rovnou 6 židlí. Pochopitelně těch z dílny designéra Raye Eamese.
Kout pro spaní byl původně velmi tmavý. Poté, kdy klasickou příčku nahradila transparentní skleněná přepážka, proniklo světlo až k posteli. „Podobné přepážky na způsob zařízení z fabriky jsem v minulosti vídala často a líbily se mi.“ V obývací části majitelka kombinovala nevýrazné barevné odstíny s výjimkou obrazu. „Táta ho koupil v Cannes, ale je od švédského umělce Johana Pellamse. Při pohledu zblízka je vidět, že do toho jsou zapracované i kusy starých novin... Mámě ty barvy připadaly příliš divoké, ale mě se líbil, tak jsem si ho vzala,“ popisuje.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: