Bydlení

10. července 2019 08:00

Andrea Vránová

13 tipů pro ekologickou svatbu: Kde sehnat šaty, jaké jídlo připravit a co chtít jako dar

Svatby představují pořádnou zátěž pro životní prostředí. Ač se to nezdá, jsou plné plastu, který pak skončí v koši. Zkuste ekologickou svatbu podle našich tipů. Vyjádřete svým velkým dnem i to, jak moc vám záleží na přírodě. Podrobný manuál už na vás čeká na dalších řádcích.

Pozvánky

Fyzické pozvánky mají něco do sebe. Proměnit kus přeloženého papíru v nádhernou relikvii znamená pozvání, které se neodmítá. Ruční písmo a osobní fotky pak dovedou podtrhnout osobnost a spřízněnost nastávajících manželů.

Trochu zrada pro všechny bezodpadové vyznavače, nebo ne? V životě je jen pár neopakovatelných mezníků, kdy je v pořádku, že fyzično zvítězí nad nulovou ekologickou stopou. Přesto se snažte po sobě zanechat co nejméně odpadu. Volte rozložitelné (inkoustové) barvy a materiály, ideálně recyklovaný papír.

Nebo vykouzlete takové vstupenky na svatbu, na které se v domácnostech hostů nebude prášit. Veďte tenký řez polenem a své pozvání na tento stylový podtácek napište/vyryjte. Nebo se vyjádřete pomocí jehly, nitě a luxusního bavlněného kapesníku. Taková výšivka je nad všechny nerozložitelné třpytky i lesklé dekorace!

Při myšlence na přírodu ale budou vždycky vítězit elektronické pozvánky. Jejich popularita vrcholí a rozhodně neubírají prostor pro kreativitu. Experti na grafické programy a obrazové editory budou ve výhodě.

Květina

Nejlepší je ta vlastnoručně natrhaná! Pokud tuhle možnost nemáme, měli bychom zajít do ekologického květinářství. Tam budete mít i jistotu, že vám květinu neomotají umělou stuhou, ale přírodním lýkem či mašlí. Nerozumíte, proč se vyhnout klasickému květinářství? Rozkryjte ohavnou pravdu o těchto květinách v samostatném článku nebo se podívejte na video sfloristkou, která váže kytice z květin zčeských zahrad:

Výzdoba

Dekorace představují asi největší objem jednorázového odpadu na svatbách. Braňte se zahlcování planety dalším nepořádkem a upcyklujte. Proměníte zavařovačky v malé lucerničky a karton nebo nepoužívané dárkové tašky v kartičky se jmény ke stolu. Anebo jména ctěných hostů napište na oblázky. Kromě usmívajícího se žaludku si hosté odnesou domů i milý artefakt.

Nejlepší dekorací na svatební tabuli je samozřejmě živé kvítí, přírodní stuhy, zapůjčená vánoční světýlka a poklady matky přírody – šišky, kamínky, mušle (záleží na tématu svatby) či okvětní lístky. Nad hlavy příchozích zavěste věnce nebo vázičky z prasklých žároviček. Pohádkově vypadají i deštníky zavěšené vzhůru nohama.

Prsteny

Zdali zvolíte tradiční kovový kroužek, nebo ten vpitý do kůže, je v podstatě jedno. Snubní prsten je na celý život, tedy ekologický. Vytetované prstýnky se nesklouznou z prstu, fyzické zase vydají za nosný doplněk k outfitům. Chcete jít ještě o krok dál? Okroužkujte se zděděnými či darovanými prsteny. Ponesou si pro vás speciální význam. A vyjdou ekologicky i ekonomicky nejlevněji.

Oblečení

Nemusíte si pořizovat krinolínu nebo oblek, jaký nosí James Bond. Nosí se conversky k princeznovským šatům i dřevěné korálky namísto motýlka. Nejlepší ekologický oděv ale bude vždycky ten, který už máte. Nemáte? Rozumíme – zkuste zapátrat v maminčině skříni a nechte si její bílé štěstí upravit „na tělo“. Nenašli jste? Půjčovna šatů vábí minimální odpadovostí. Půjčíte si – vrátíte – půjčí si jiná/ý – vrátí. V půjčovnách svatebních šatů navíc pravděpodobně obstaráte i boty a doplňky.

Nenechte si poplést hlavu vidinou vlastních šatů, které si po svatbě schováte. Vězte, že si je necháte tak pět let (sentiment) a pošlete je dál. Co taky s nimi?

A nebojte se pročesat i second handy. Existují specializované na slavnostní módu. A je velká šance, že nenajdete vroubek na kráse – tyhle šaty zřejmě sloužily světu pouhých 24 hodin.

Líčení

Máte make-up tutoriály vizážistek v malíku? Věřte si a zkrášlete se sama. Jen vy víte, v jakém make-upu se cítíte nejlépe a jaký padne vaší garderobě jako zadek na hrnec. Pokud se nelíčíte vůbec nebo minimálně a kosmetická výbava vám chybí, zajděte do (přírodní) líčírny. Tady už všechny šminky mají. Netřeba tak mořit svět dalšími plasty a chemikáliemi.

Účes

Díky bohu, že perličkám a třpytkám ve vyumělkovaných drdolech odzvonilo! Všechny tyto ozdoby totiž představují budoucí odpad. Zvlášť třpytky jsou pro životní prostředí hotové peklo – mikroplastové částečky proniknou všude, od trávicích trubic vodních i opeřených živočichů po naši půdu. Nezapomeňte, že účes je grunt. Všechny sladkosti navrch zase mění kvalitní základ ve svatební korunu. Příroda vás mileráda okrášlí věncem z živých květů a zafixuje účes některým ze svých výtažků. Ptejte se po nich v bio kadeřnictvích.

Svatební foto

Fyzické fotky jsou na celý život, tak lze tento budoucí odpad prominout. Pokud ale po sobě nechcete zanechat žádný odpad, zůstaňte v digi době.

Jídlo

Bezodpadová svatební hostina? To je výzva… kterou nejde nepřijmout. Vidina ušetřených tun (plastových) obalů totiž hřeje na duši. Potraviny ideálně bezobalové či ve vratných nádobách a v bio kvalitě. Veganská jídla a dobroty povýší veselku na echt ohleduplnou akci – živočišný průmysl patří k největším znečišťovatelům planety. Cení se zakomponování zbytků z lednice. Co zbyde, nafasovat hostům. Nebo lidem v nouzi.

Zbytkovou zeleninu, odřezky, rýži či kukuřici naházejte kachnám nebo labutím. Vodu NIKDY nepodávejte v plastu. U Coca-Coly to bude horší, zkuste ale hostům nejprve nabídnout domácí/točenou limonádu, nealko pivo nebo vymačkanou šťávu. Tuzemské značky zaručí minimální uhlíkovou stopu. Rozumné množství jídla zase usnadní práci se zpracováním zbytků. Něco se nesnědlo? Čistou zeleninu a ovoce naházejte do kompostu. Další obaly pečlivě vytřiďte.

Nádobí

Jednorázové nádobí nám nepřinese nic dobrého…leda plast vpitné vodě, kterou potřebujeme k přežití. Plasty se totiž v přírodě nerozkládají, ale rozpadají na malinkaté částice. Ty se pak snadno pohybují vodou nebo vzduchem díky své zanedbatelné váze a velikosti.

Svatba bez jednorázu? Půjde to, když podniknete následující rošády: sklenice a hrnky za plastové kelímky, kovová párátka namísto dřevěných, porcelánové talíře za papírové/plastové tácky, látkové ubrousky místo papírových. Papírové utěrky vážně nejsou třeba, když na světě existuje tak úžasně prostý vynález, jako je bavlněná utěrka. A brčka? Někdo s nimi pije rád, ženy s vykreslenými rty obzvlášť. Mějte v záloze pár bambusových, nerezových nebo skleněných.

Opusťte představu, že kostkový cukr v dóze a smetana v servírovací nádobě působí nehygienicky. Na rozdíl od sladkých papírových sáčků a odlamovacích „mlíček“ srší elegancí.

Svatební dary

Ačkoli to na některé příbuzné může působit jako troufalost, rozešlete svatebním hostům seznam darů, které opravdu chcete. Přímočarost šetří životní prostředí. Nevhodné dary skočí vkoši. Připojte poznámku, že preferujete papírový, vratný či žádný obal. Když už, tak už. Případně připravte pro svatební hosty kasičku, kam mohou přispět finančním darem. Ten se neztratí.

Doprava hostů

Nejlepší bude, když hosté přijdou po svých nebo přijedou hromadnou dopravou. Rozumíme ale, že ne každý elegantní svatebčan se touží v letních měsících potit v plném kupé. Volte proto taktiku minimálních emisí – vyšlete do ulic co nejmenší počet aut či taxíků. A nenechte se nalakovat pohádkovostí městských kočárů. Tažní koně by jistě raději pobíhali na louce, než aby kličkovali hustou městskou dopravou a nasávali výfukové plyny.

Místo konání

V létě to snad nejde jinde než venku, ohlídejte si proto všechno, co po sobě zanecháte. Odpusťte si flitry, blyštivé fáborky, lesklé konfety i třepení. Vyčesat je z louky by trvalo věčnost i Popelce. Ekologičtější je svatba pod střechou. Odpad se tím spíš nedostane do přírody. Máte mezi hosty kuřáky? Nachystejte na venkovní parapety domu dostatek popelníků. Cigaretové nedopalky patří k nejpočetnějším plastovým odpadkům při každoročních mezinárodních úklidech pláží.

Zaměřte se na jednoráz

Udržet všechny svatební úkony v ekologických řetězech je pro ortodoxní milovníky přírody. Vyžaduje plánování a pevnou mysl. Bere vám ta představa energii? Zaměřte se na jednu (dvě, tři…) oblasti. Především na zamítnutí všeho jednorázového. Právě jednorázová plastová brčka, příbory, talíře, papírové ubrousky a utěrky, plastové lahve, koktejlová míchátka i umělé party doplňky dovedou planetu potrápit nejvíc.

text: Andrea Vránová

Sdílejte článek

Přečtěte si také