Bydlení

18. března 2016 05:39

Markéta Zídková

Tak blízko přírodě, a přece doma

Postavili si dům dokonale otevřený okolní přírodě.

Naštěstí už dávno je pryč doba, kdy byly moderní obrovské kamenné domy v duchu podnikatelského baroka a v dalších stylech, které nebyly moc pěkné na pohled. Dnes chtějí být lidé blíž přírodě a tomu přizpůsobují i své domy, které jsou často nízkoenergetické, ekologické a také bývají nenápadné a hodí se do okolní krajiny. To však neznamená, že by v nich nebylo místo na luxus a pohodlí.

Dům, který si pro sebe vybudovali španělští architekti Josemaría de Churtichaga a Cayetana de la Quadra-Salcedová, je postaven čistě z přírodních materiálů. Jejich venkovské útočiště má dřevěné stěny, vyčnívající terasy a krásně žluté dveře a komín rozjasňují celý pozemek a symbolizují teplo domova.

Louka ležící 100 kilometrů severně od Madridu patří rodině už 15 let, ale 12 let sloužila spíš k relaxaci a kochání se okolní krajinou. Nakonec se manželé rozhodli postavit si zde malý dům. Útočiště před bouří, které nabízí výhled na svítání na východě a na skály na západě. Slunečné paprsky pronikající obrovskými okny rozehřívají tuto nemovitost každý den. V kombinaci se dřevem vytváří harmonický klid, který vás přinutí se na chvíli zastavit.

Barvu domu zvolili architekti jako reakci na odstíny okolních květin, listů, kůry a lišejníků, které jsou k vidění v okolí během střídání ročních období. „Je to krajina luk, květin, jasanů a potoků, kde všemu vládne žlutá,“ přiznávají majitelé.

Dvoupodlažní dům postavený z robustních dřevěných trámů je částečně pohřbený ve svahu. Obývací pokoj se nachází v horním patře vpravo a na obou stranách má terasy. Kolem něj je ložnice, studovna a pracovna, ve kterých jsou hravě vestavěné stoly a skříně.

Dřevěné schody vedou dolů do spodního patra částečně ponořeného pod zemí, které díky tomu nabízí dostatek prostoru, kde se mohou ubytovat i hosté. Přestože se dům na první pohled zdá malý, obrovská okna způsobí, že se cítíte doma v celé krajině.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také