Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Takhle se bude bydlet na Marsu?

Podívejte se, jak by mohl vypadat první domek na Marsu.
Vydáno: 05.11.2015
Dnes je více než kdy předtím možné, že se lidé v dohledné době pokusí planetu osídlit
Dnes je více než kdy předtím možné, že se lidé v dohledné době pokusí planetu osídlit Autor: Fabulous
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jméno čtvrté planety naší sluneční soustavy bylo v posledních dnech skloňováno opravdu často – ať už kvůli filmové novince Ridleyho Scotta, nebo díky průlomovému objevu, s nímž přišli vědci z NASA. Před velmi krátkou dobou získali důkaz, že Mars není zcela vyprahlá planeta, jak se původně předpokládalo. Tuto hypotézu vyvrátily údaje ze satelitu, které naznačují, že na povrchu rudé planety je tekoucí voda.

Dnes je více než kdy předtím možné, že se lidé v dohledné době pokusí planetu osídlit. A už nyní existuje návrh, jak by takové příbytky na Marsu mohly vypadat. Na základě výzvy od NASA k navržení obydlí pro Mars, který by bylo možné sestavit pomocí tisku na 3D tiskárně, vznikl návrh zaobleného dvoupatrového domečku s názvem Sfero House od francouzské společnosti Fabulous. Neobvyklé zadání si vyžádalo neobvyklý přístup. Na zpracování projektu se totiž kromě architektů a konstruktérů podílel také tým vědců.

Vědci mají důkaz, že Mars není zcela vyprahlá planeta, jak se původně předpokládalo
Vědci mají důkaz, že Mars není zcela vyprahlá planeta, jak se původně předpokládalo
Thinkstockphotos

Tvarově připomíná Sfero House bublinu. Do vnitřních prostor se vchází podlouhlou chodbičkou. Interiér je dvoustupňový. Na úrovni povrchu planety by měla být o něco prostornější místnost sloužící jako pracovna, kam bude zároveň umístěna vnitřní zahrada pro pěstování rostlin. Středem prostoru povede točité schodiště, které zpřístupní i spodní podlaží určené pro spánek.

Tvarově připomíná Sfero House bublinu
Tvarově připomíná Sfero House bublinu
Fabulous

Autoři návrhu si už našli místo, kde svůj koncept vyzkoušejí. Prototyp by se měl vyzkoušet ještě na Zemi, konkrétně na Havaji a v Mohavské poušti. Marťanská verze bubliny by ale měla kompletně vzniknout až na Marsu. Jako vhodné umístění se zatím nabízí kráter Gale, kam už v minulosti přistálo vozítko Curiosity.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Každý katamarán bude disponovat ubytovací kapacitou pro 2 až 4 osoby

Plovoucí hotel v Srbsku nabídne pokoje, s nimiž půjde odplout

Zájemci o Remote House si budou moci stavbu uzpůsobit k obrazu svému

Postaveno za 45 dní! Praktický a pohodlný domek k nastěhování

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama