Bydlení

22. března 2020 13:00

Simona Sedláčková

Hrajeme si s těstovinami: Víte, jak je obarvit a využít pro tvoření?

I v době, kdy je celý národ zabrán do šití roušek, musíme malé i větší děti zabavit nějakou novinkou, protože vlastní hračky už je většinou omrzely. Podívejte se do spíže! Určitě tam najdete různé tvary těstovin, které se mohou stát báječným výtvarným materiálem. Dnes vám poradíme, jak jim dodat barvu.

Těstoviny pro výtvarné tvoření můžete obarvit několika způsoby. Každá metodamá své přednosti i nevýhody.

Akrylové barvy

Těstoviny můžete natřít štětcem akrylovými barvami. Získají tak krásně syté a výrazné barvy a nebudou špinit ruce při manipulaci. Takto obarvené těstoviny budou skvělé prakticky na jakékoliv tvoření. Výborné budou například na výrobu netradičních šperků.

Lak na nehty

Pokud máte doma různě barevné laky na nehty, můžete snimi těstoviny snadno opět proměnit ve šperky. Výhodou je rychlá dostupnost, nevýhodou nepříjemný zápach.

Gelové a tekuté barvy na potraviny

Na těstoviny můžete také využít gelové či tekuté barvy na potraviny. Při použití potravinářské barvy vložte těstoviny do igelitového sáčku, přidejte barvu, sáček pevně uzavřete a třepejte sním tak dlouho, dokud barva dostatečně neulpí na všech těstovinách. Výhodou této metody barvení je zdravotní nezávadnost, a tak se do tvoření stěstovinami mohou pustit i malé děti. Jen vám úplně nezaručíme, že nebudou mít barvu, která bude asi dost pouštět, i za ušima.

Prima tip

Ztěstovin můžete pro děti vytvořit bezva stavebnici, která je určitě bude bavit. Jednotlivé kousky těstovin ksobě mohou lepit obyčejnou plastelínou.

Vodové a anilinové barvy i tempery

Tyhle barvy má doma asi každý školák a těstoviny se snimi budou snadno barvit. Nevýhodou bude velká špinivost. Pokud obarvené těstoviny přestříkáte bezbarvým lakem ve spreji, máte po starostech. Po zaschnutí se mohou barevné těstoviny využít na výrobu dekorací, přáníček i dětských šperků. U anilinových barev dejte pozor, nepatří do rukou malým dětem!

Pokud vodovky a tempery děti použijí až na hotová přáníčka, tedy až po nalepení těstovin na papír, nebude přestříkání bezbarvým lakem nutné.

Barva na textil

Je tu i možnost, obarvit těstoviny barvou na textil. Barvu rozmíchejte podle návodu a těstoviny doní na chvíli ponořte. Ale opravdu jen na chvilku, aby nezačaly měknout. Barvy budou jenom vlehkých odstínech, ale i tak mohou vypadat krásně.


Přečtěte si také