Jak na to

10. května 2019 08:00

Simona Sedláčková

Dárek pro maminku ke Dni matek: Vyrobte barevný šperk z papírových proužků

Druhou květnovou neděli oslavíme, jako každý rok, Den matek. Svátek všech maminek, které si za svou lásku a péči zaslouží nejen poděkování a květinu, ale i malý dárek, nejlépe dětmi vlastnoručně vyrobený. Máme pro vás nápad na jednoduchý barevný šperk. Stačí jen správně vybrat maminčinu oblíbenou barvu.

Co budete potřebovat

  1. proužky papíru na quilling (zakoupíte ve výtvarných potřebách i v papírnictví)
  2. quillingové pero (najdete také ve výtvarných potřebách, ale není nezbytné, proužky můžete stáčet i vruce)
  3. plastovou podložku
  4. tyčinkové lepidlo
  5. tekuté disperzní lepidlo
  6. štětec
  7. voskovanou šňůrku

Co je quilling?

Výtvarná technika, která se nazývá také papírový filigrán, využívá proužků papíru, které se stáčí do požadovaného tvaru. Používá se ke zdobení předmětů a má dlouhou historii. Již ve středověku, ale i mnohem dříve, to byla oblíbená technika klášterních řeholnic, které ke stáčení papíru využívaly husí brka.

Jak na to

1. Stočte kolečka

Vezměte první proužek papíru a lehce ho, asi půl centimetru od kraje, potřete tyčinkovým lepidlem. Začátek proužku papíru zasuňte do drážky na quillingovém peru a začněte ho opatrně a pevně, pomocí pera, stáčet. Pro napojení dalšího proužku opět potřete konec prvního proužku tyčinkovým lepidlem. Konec proužku pak přilepte, nebo pokračujte dalším proužkem. Hotové kolečko položte na rovnou podložku a tlakem prstu vyrovnejte. Podobných koleček vytvořte několik, každé může být jinak velké i barevné.

2. Očko na zavěšení

Připravte si také jedno kolečko, které bude mít větší vnitřní otvor, na provlečení voskované šňůrky.

3. Sestavte a slepte šperk

Jednotlivá smotaná kolečka naaranžujte do pěkného tvaru ksobě a slepte je tekutým lepidlem. Vhorní části přilepte kolečko světším otvorem. Šperk položte na plastovou podložku (stačí plastové kancelářské desky) a celý ho natřete zvrchní strany tekutým disperzním lepidlem. Po zaschnutí šperk otočte a natřete i druhou stranu a nezapomeňte ani na strany boční. Šperk nechte zaschnout, disperzní lepidlo po zaschnutí zprůhlední.

4. Zavěste na šňůrku

Po zaschnutí šperku kolečkem světším otvorem protáhněte voskovanou šňůru pro zavěšení na krk.

Prima tip

Stejnou službu, jako quillingové pásky papíru vám udělají obyčejné konfety, které možná ještě najdete všuplíku po silvestrovské oslavě. Jen jsou o trochu širší, zato skoro nekonečně dlouhé.


Přečtěte si také