Bydlení

7. července 2017 06:00

Tereza Javorová

Tropický styl aneb Jak si domů pustit exotiku

Exotické země jsou pro našince neustále lákavé. Hlavně prosluněnou náladou plnou odpočinku. Vykouzlete si pohodu tropických destinací doma, poradíme jak.

V tropech se snoubí teplo s rozkošatělou přírodou. Pro naše domovy usazené ve střední Evropě to v první řadě znamená vpustit si do bytu a domu co nejvíce světla. Pokud máte rádi záclony, pak si najděte ty, které jsou nejbělejší nebo propouštějí nejvíce světla, a to buď bez vzoru, anebo se vzorem květinovým.

Které barvy jsou tropické?

Dalším pomocníkem ve světlosti a hřejivosti prostředí jsou pochopitelně barvy interiéru. Bílá barva je nejsvětlejší, ale můžete volit i lehké odstíny žluté a béžové. Lze však jít i do bleděmodré. Důvod asi hned chápete – modré nebe je nádherným pozadím pro onen žlutý kotouč, který nás nejen v tropech hřeje. Lze však jít i do lehké a svěží zelené – zeleň je v tropických oblastech velmi bujná a tato barva nám ji trochu připomene.

Další barvy, tedy ty, kterými se může pochlubit nábytek, koberce, závěsy a bytové doplňky by měly být ale syté! Tropy doslova hýří barevností. A to už se dostáváme k oné rozkošatělé přírodě. Pochopitelně si ji můžeme připomínat pěknými květinovými vzory. Dobře se snoubí s barvami a rozveselí kdejakou neutrální pohovku, třeba ve formě polštářků.

Proutí a vzácné dřevo

Přírodu si ale můžeme alespoň do určité míry pěstovat i doma. Připomínat si tropy tak znamená pustit se rovněž do pěstování domácích květin. Spousta z těch pokojových má domov v teplejších krajích. Ale i ty, které jsou obvyklé v našich domácnostech pro svou odolnost, poslouží výborně.

Dotvořit tropický styl můžete rovněž nevšedním nábytkem upleteným například z proutí. Navozuje letní a venkovní atmosféru a přitom se dobře hodí i do interiéru. Zajímavý bude také nějaký zajímavý artefakt ze vzácných dřev, anebo s cestovatelskou tématikou, třeba stará cestovní truhla (nebo její napodobenina). Dá se využít jako odkládací stolek.

Exotika v rámečku

Pochopitelně nezapomínejme na nejrůznější suvenýry z cest po tropických zemích či nakoupené v obchodech s dekoračními předměty. Hned hodí atmosféru místnosti o stovky kilometrů blíže k oceánům a prohřátým plážím. A nelze zapomenout ani na vaše obrázky z cest zarámované v dřevěných rámečcích, nebo jen těch skleněných a zdobících stěny. Hřejivé budou i zajímavé obrazy nebo fotoobrazy s tématikou tropické přírody, bohatého podmořského života nebo se zákoutími ze vzdálených zemí.

Pár tipů, jak se doma tropům přiblížit najdete v naší fotogalerii.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také