Bydlení

31. ledna 2017 06:02

Markéta Zídková

Zamilovali jste se na dovolené v Orientu? Mějte ho i doma!

Arabský svět nám dodnes připomíná pohádky Tisíce a jedné noci, ve kterých krásná a fikaná Šahrazád vypráví králi Šahrijárovi neuvěřitelné příběhy. Pokud jste na dovolené odložili starosti za hlavu a naopak si z ní přivezli tak trochu slabost pro tento styl bydlení, tak pak čtěte dále.

I když se s arabským stylem v českých domácnostech setkáváme jen zřídkakdy, rozhodně to neznamená, že je vám zapovězen. Právě naopak. A kde nachytat onu pověstnou inspiraci, ať je vaše obydlí opravdu autentické? Zajeďte si do Maroka, Tuniska, Spojených arabských emirátů, nebo do Egypta, který platí za ráj nejenom v rámci historických památek, ale i podmořského života.

Jak vymalovat stěny? Inspirujte se paletou barev

Pokud byste se vydali na exkurzi po interiérech dýchajících orientálním stylem, tak právě zdivo hrající všemi odstíny teplých a hřejivých odstínů představuje dokonalou pastvu pro oči. Orientu totiž barvy jako je terakota, lososová, cihlová, sytě žlutá, která nápadně připomíná kurkumu, karamel, tmavé espresso, mléčná čokoláda, hořčicová nebo béžová vyloženě sluší. Arabský styl může ztělesňovat také půlnočně modrá, smaragdově zelená, fialová, fuchsiová, nebo vášnivě červená, se kterou ladí meruňková, nebo zlatavá na působivé tapetě se třpytícími se prvky.

V případě, že máte raději střídmost, ponechejte stěny v neutrální barvě a hlavní a dominantní stěnu zvýrazněte obložením z tmavého dřeva nebo její věrnou imitací.

Nábytek: Na pohled líbivý a na posezení zase pohodlný

I když se arabský styl opírá o hojně zdobné prvky, tak to s nimi ve vašem domově nijak výrazně nepřehánějte. V jednoduchosti a střídmosti je totiž krása, a to i ta orientální. Úplně totiž stačí mít jen jeden výrazný zdobný prvek a jemu následně podřídit to zbývající. Jedině tak vynikne a nepřebijí ho ty ostatní.

V ložnici vsaďte na postel s výrazným čelem, nebo přímo s konstrukcí na nebesa. Do obýváku zasaďte textilní gauč s výraznými motivy a v typicky arabských barvách. Naopak nábytek by měl být ze dřeva, leč bez zdobení, které by v tomto případě mohlo budit dojem kýče. Neutrální koženou sedačkou v odstínu brandy zase prokombinujte s vyřezávaným dřevěným vybavením. A do koupelny pak sáhněte po zapuštěné vaně, přesně ta totiž znásobí dojem luxusu a vaše soukromé spa se stane oázou relaxace a pohody. A rozhodně nezapomeňte na mozaiku, co povýší nudné obklady na vyšší level s puncem exkluzivity.

Kout, kde najdete sami sebe

Každý z nás potřebuje mít kam prchnout před světem, ve kterém zapomeneme na starosti a na větší či menší problémy. Schází vám k tomu ale místnost navíc? Žádný problém. Rozdělejte si obývák praktickou zástěnou a přesně za ní rozprostřete chlupatý koberec a větší či menší pohodlnější polštářky a stolík na nízkých nožkách, na který budete servírovat čaj v měděné konvici a následně přelévat do mini čajových šálků. Pravou arabskou kávu připravujte džezvě a provoňte ji skořicí či intenzivním kardamomem.

Nevíte, co je arabské a co není? Držte se následující nápovědy.

Exotické (tmavé dřevo), kovové doplňky, barevné textilie, pestré vzory a hřejivé barvy. Od teď už nešlápnete vedle.

Přivezli jste si z arabského světa ručně tkaný kobereček? Na zem by ho byla škoda, co takhle ho opatřit rámem a pověsit na stěnu!

Svíčky ukryjte do vyřezávaných luceren a svícnů v tepaném kovu, tu a tam sáhněte po éterickém olejíčku, který kápnete do aromalampy, anebo zapalte vonné tyčinky.

Zdobné polštářky ze sametu se zlatou nitkou pro vás představují volbu číslo jedna.

(lz)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také