Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Trpíte těžkou alergií? Na vině mohou být wawky. I pokud je mají sousedi

Mnohdy ohrožují zdraví, komplikují a prodražují chod domácnosti, hyzdí a rozežírají fasádu domu. Řeč je o lokálních plynových topidlech, s nimiž si ani památkáři nevědí rady.
Vydáno: 03.10.2016
Při topení wawkami se část spalin vrací do bytu
Při topení wawkami se část spalin vrací do bytu Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lokální plynová topidla známá podle původní značky WAW v sobě soustředí všechna myslitelná negativa. Primitivní hořák a spalovací komora předurčují minimální účinnost spalování těchto zastaralých hlučných topidel. Podle Jana Truxy z poradenské společnosti EkoWATT by se vytápění pomocí waw v moderním rodinném domě s vytápěnou plochou 150 m² oproti provozu běžného kotle na zemní plyn prodražilo o několik tisíc korun ročně.

Tím ale výčet nevýhod jen začíná. Prostý termostat bez programů neumožňuje průběžně řídit vytápění, wawky neřeší ohřev vody a odvětrání dírou do fasády hyzdí fasádu. Plyny z wawek jsou agresivní pro omítku a dokonce urychlují korozi parapetních plechů.

Jak fungují WAWKY:

Obecně minimálně účinné lokální topení neodvětrává spaliny komínem, ale systémem  „trubka v trubce“ je vyšle k oknům, jimiž proudí zpět domů Foto:

Obecně minimálně účinné lokální topení neodvětrává spaliny komínem, ale systémem „trubka v trubce“ je vyšle k oknům, jimiž proudí zpět domů. Foto: Mora

Vůbec nejzávažnější nevýhodou vytápění wawkami je ale zvýšené riziko zdravotní újmy způsobené vdechováním, které z fasády proudí zpět do bytu. Problém je v tom, že odváděné plyny kromě vodní páry obsahují oxid uhličitý (CO2) a oxidy dusíku (Nox).

Spaliny patří do komína

„Wawky neprojektuji, to bych nepřežil,“ brání se řeči na téma lokálních plynových topidel projektant Ing. Petr Vacek. Do fasády by se podle něj neměly odvětrávat žádné plynové spotřebiče. „Je to zvěrstvo. Vše se musí odvětrat do komína,“ zdůrazňuje projektant, jehož v odmítavém postoji utvrdila také vizualizace zpětného proudění spalin okny do bytu. Video, které spatřil na odborném semináři v Mnichově ukazovalo, jak se spaliny doslova plazí po fasádě a netěsnými či pootevřenými okny proudí zpět do bytů. Ani nová okna tento problém sama o sobě neřeší, neboť starší waw nasávají vzduch z interiéru a nikoli zvenčí, takže v bytu s těsnými okny rychle ubývá kyslík.

Ilustrační foto

6 tipů, jak ušetřit za topení teď hned

Možné dopady vdechování jedovatého koktejlu na zdraví odtušil u rodiny jednoho ze svých zákazníků. Těžce alergickému chlapci z pražského bytu vytápěného wawkami se po přechodu na etážové plynové topení s odtahem spalin do komína znatelně ulehčilo. Byt wawky sytily jedy v daném případě o to více, že odvod spalin ústil do severovýchodně orientované fasády, tedy návětrně k celorepublikově převládajícím větrům. Jejich velká část proto proudila starými špaletovými okny zpět do bytu, v němž dítě deset let vyrůstalo. Na civilizační chorobu bylo zaděláno.

Musíme topit

Začala topná sezona. Ideální čas prověřit vytápění a uspořit tisíce

O tom, že odvádění spalin do fasády ohrožuje zdraví, koneckonců svědčí i průběžně zpřísňované předpisy požadující stále větší volný prostor kolem výdechů ve fasádě.

Volba nebezpečných a ohyzdných wawek v době mnohem účinnějších plynových kotlů je zvláště v prostorných bytech zcela nepochopitelná.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Vodovodní rozvody jsou mnohdy velmi zastaralé, doma se ale vyzbrojte moderními technologiemi

Voda za posledních 20 let zdražila o 800 procent. Jak ušetřit?

Formaldehyd je obsažen i ve starých nátěrech

Za bolesti hlavy může i formaldehyd. Jak s ním bojovat v bytě?

Stačil by kus masa jen tak, ale takto je to stylovější

Nepodceňujte výběr psí misky. Nechcete přece, aby kvůli ní váš pes zemřel

Článek je zařazen v:
Reklama