Jak na to

3. září 2018 13:00

redakce Prima Zoom

Stará trika rozhodně nevyhazujte! 8 nápadů, jak je recyklovat

Vaše skříň překypuje oblečením a vy přesto nemáte co na sebe? Nemáte to srdce vyhodit obnošená, vytahaná, a přece tak oblíbená trika? Barvu ani pevnost materiálu už nezachráníme, ale máme pro vás tipy, jak staré oblečení znovu využít!

Každý znás má plnou komodu oblečení, které se nám ještě jednou určitě bude hodit. Takzvaně oblečení na ven. Máme hromádku 10 triček určených na zahradu, i když žádnou nemáme. A na ven stejně nosíme jen dvě oblíbená trika. Proč neuvolnit ve skříni místo pro nové kousky a starým svrškům nedat druhou šanci? Podívejte se na nejlepší nápady zinternetu. Jen pozor! Nenechte se unést– ať vám ve skříni něco zbyde.

Přikryjte se dekou

Ze starých triček sobrázkem vašeho oblíbené seriálu si vyrobte svou osobní přikrývku či přehoz přes postel. Stačí trika nastříhat na čtverce a přišít ksobě. Výsledek je originální a mladistvý. Vyrobte takovou deku svým dětem a zajistěte, že už ta děravá trička do školy nosit nebudou. A přece jste je nevyhodili, ne?

Zavěste si květináč

Máte rádi živé rostliny, ale už pro ně nemáte prostor? Nebo vás nebaví při otevírání okna květináče neustále sundávat? Tak si je zavěste a recyklujte vaše trička. Postup je jednoduchý. Stačí látku nastříhat na 8 stejných proužků o šířce 4 centimetry. Budou se vám na konci kroutit a rolovat – každý proužek tedy vezměte do ruky a pořádně natáhněte. Vytvoříte tak šňůrky, které poté svažte na konci dohromady. Pořádně utáhněte, jelikož tento konec bude vše držet.

Následně oddělte šňůrky do 4 skupin po dvou. U každého páru udělejte uzelasi pět centimetrů od toho hlavního. Poté uvažte ksobě vždy dva sousední provázky, asi 4 cm od předchozího uzlu, tak aby vznikl kosočtverec. Opakujte do velikosti vašeho květináče a zavěste. Pro lepší představu přikládáme obrázek s postupem.

Nakupujte se síťovkou

Žijte ekologicky a noste si sebou na nákupy síťovku, kterou si doma sami vyrobíte ze starého trička. Chráníte přírodu vlastně dvakrát – nevyužíváte igelitové tašky a recyklujete staré oblečení.

A jak si takovou eko tašku vyrobit? Jednoduše! Otočte tričko naruby, přeložte podélně a ustřihněte svršek – přesně podle obrázku níže. Kraje ksobě přišijte, pouze rovnou část ponechte – tam budou uši. Nyní vystřihněte oka. Nejprve si načrtněte fixou, kde budete stříhat a pak hurá do toho. Potom tašku pořádně natáhněte, ať získáte požadovaný tvar.

Další nápady a tipy najdete vnaší galerii:

KZ


Přečtěte si také