Bydlení

18. května 2015 05:55

Klára Beščecová

V milánském Muzeu hovna dostane dárek každý

Mnohá muzea (čokolády, voskových figurín) jsou lidově řečeno na dvě věci. Právě otevřené Milánské "Museo della merda" to alespoň rovnou čestně přiznává.

Stěny milánské galerie jsou opatřeny vrstvou výkalů, a výmluvně tak demonstrují jedno z možných využití nedoceněného materiálu. Nejde však o žádný dětinský výstřelek, instalace architekta Luca Cipellettiho je myšlena nanejvýš seriózně.

Cipelletti vrámci tohoto projektu, který uskutečnil ve spolupráci snovým Museo della Merda – Muzeem hovna – vitalské provincii Piacenza, pracoval skravským trusem. Hnědavou tvárnou hmotou opatřil stěny galerie POMO v Miláně.

Kurátory výstavy The Shit Show (Hovnová show) jsou zmíněná galerie společně smagazínem o designu Pin-UP.

Výstava navazuje na veletrh Týdne designu (Design week), který proběhl vdubnu vMiláně, kde exkrementy rovněž hrály prim při prezentaci nizozemské školy Design Academy Eindhoven.

Jen ty nejčistší exkrementy

Pro svou instalaci Cipelletti použil sušený materiál, který byl zbavený metanu, než jej nanesl na stěny a strop malé místnosti. Vchod do ní je zatarasený cihlami ztéhož materiálu. Cihly spočívají na pódiu tak, že jsou viditelné oknem z ulice. „Tento projekt se pokouší zbořit kulturní normy i předsudky a je věnovaný transformaci přírodní substance obyčejně považované za odporný odpad na něco nového,“ oznamuje galerie vprohlášení kvýstavě stím, že jejím cílem je otevřít debatu o trvale udržitelném životním stylu a zdravém vztahu člověka kpřírodě. „POMO Show předjímá téma, jemuž se muzeum hodlá trvale věnovat: hovno, které se ve virtuózním koloběhu za přispění přírody, lidskosti, technologie, architektury a umění proměňuje vněco jiného,“ provokují galeristé.

Závěrem jedno varování: každý znávštěvníků výstavy dostane ke vstupence dar vpodobě cihly.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky muzeum galerie Milán materiál Piacenza

Přečtěte si také