Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

V pasivním domě je tepla, že nevíte, kam s ním (2. díl)

Pasivní dům chystá svým majitelům překvapivé starosti. Teplo nazbyt tato stavba generuje z kombinace fototermických panelů a z několika polen.
Vydáno: 27.05.2014
I pasivní dům má příjemný moderní interiér
Autor: Karawitz Architecture I pasivní dům má příjemný moderní interiér
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Projděme si fungování topné soustavy superúsporného domu, který stojí ve Slivenci na okraji Prahy. Tepelná energie v tomto pasivním domě se soustředí v centrálním zásobníku tepla. Tisíc litrů topné vody v této nádrži, stojící v technické místnosti, ohřívá 8 m2 střešních fototermických panelů i v mrazu.

Krb a mocné vakuum

Směrodatný pro funkci výše zmíněných panelů je sluneční svit, naopak teplota vzduchu na vakuem vedené trubky nemá vliv. I za mrazivých dnů tak teploměr udává u média v nádrži 110 stupňů, pakliže svítí slunce.

Majitel domu v pražském Slivenci si nepřál uvést své jméno, ani dům fotit, proto jsme pro představu interiéru zvolili fotografie jiného pasivního domu:

V opačném případě majitelé rozdělají oheň v krbové vložce, jíž přezdívají druhá televize. Aby při této zábavě nezakoušeli příliš horké chvilky, bylo třeba vložku důkladně dvojitě obezdít. To splnilo účel – deset z 12 kW výkonu míří do vodního výměníku nad vložkou. „Místnost to nijak citelně nevytápí, ale stačí, když při přikládání otevřu dvířka, to teplota v obýváku okamžitě povyskočí,“ popisuje majitel zkušenost s atypickým domem, odkud teplo neuniká. Krb každopádně stačí dvakrát naložit dřívím a teplota v nádrži vystoupá z 35 na 85 stupňů. Pokud nesvítilo slunce, ani není nikoho, kdo by zatápěl, ohřeje topnou vodu elektrická spirála na noční proud.

Okna jako z raketoplánu

Topná voda prostřednictvím konvertoru ohřívá vzduch rozváděný po domě a v další spirále i vodu pro koupelny a kuchyni. V potrubí přes den cirkuluje ohřátá voda, která je díky tomu okamžitě k dispozici a není tedy nutné ji před mytím odtáčet. Topná sezona pak končí nejpozději v březnu. A to majitel, který dříve bydlel v paneláku, není žádným domácím otužilcem – displej na zdi ukazuje 23 °C. Teplo přitom kromě tři čtvrtě metru silných stěn zadržují i okna s trojsklem, z nichž prostřední pokrývá vrstva známá pod názvem Heat mirror, což je vynález NASA, který dovnitř vpouští tepelné záření, ale směrem ven je zadržuje. O studených nocích oknům navíc vypomáhají předokenní rolety. Samotná okna splňující standardy pro pasivní domy jsou jen o třetinu dražší než běžná kvalitní okna. Při tak účinné izolaci nepřekvapí, že pak v létě jen fototermické střešní panely produkují velké přebytky. Majitelé tedy nadbytečnou energií ohřejí vodu v právě zřizovaném bazénu.

David Horák

Zítra o rekuperaci a poté o nákladech na energie.

První díl:

Tento pasivní dům v Ile-de-France, což je malý administrativní region na severu Francie, je replikou tradičního domu. Narozdíl od něj však nemá vytápění

Co všechno umí pasivní dům?


Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama