Bydlení

27. května 2014 06:00

Markéta Zídková

V pasivním domě je tepla, že nevíte, kam s ním (2. díl)

Pasivní dům chystá svým majitelům překvapivé starosti. Teplo nazbyt tato stavba generuje z kombinace fototermických panelů a z několika polen.

Projděme si fungování topné soustavy superúsporného domu, který stojí ve Slivenci na okraji Prahy. Tepelná energie v tomto pasivním domě se soustředí v centrálním zásobníku tepla. Tisíc litrů topné vody v této nádrži, stojící v technické místnosti, ohřívá 8 m2 střešních fototermických panelů i v mrazu.

Krb a mocné vakuum

Směrodatný pro funkci výše zmíněných panelů je sluneční svit, naopak teplota vzduchu na vakuem vedené trubky nemá vliv. I za mrazivých dnů tak teploměr udává u média v nádrži 110 stupňů, pakliže svítí slunce.

Majitel domu v pražském Slivenci si nepřál uvést své jméno, ani dům fotit, proto jsme pro představu interiéru zvolili fotografie jiného pasivního domu:

V opačném případě majitelé rozdělají oheň v krbové vložce, jíž přezdívají druhá televize. Aby při této zábavě nezakoušeli příliš horké chvilky, bylo třeba vložku důkladně dvojitě obezdít. To splnilo účel – deset z 12 kW výkonu míří do vodního výměníku nad vložkou. „Místnost to nijak citelně nevytápí, ale stačí, když při přikládání otevřu dvířka, to teplota v obýváku okamžitě povyskočí,“ popisuje majitel zkušenost s atypickým domem, odkud teplo neuniká. Krb každopádně stačí dvakrát naložit dřívím a teplota v nádrži vystoupá z 35 na 85 stupňů. Pokud nesvítilo slunce, ani není nikoho, kdo by zatápěl, ohřeje topnou vodu elektrická spirála na noční proud.

Okna jako z raketoplánu

Topná voda prostřednictvím konvertoru ohřívá vzduch rozváděný po domě a v další spirále i vodu pro koupelny a kuchyni. V potrubí přes den cirkuluje ohřátá voda, která je díky tomu okamžitě k dispozici a není tedy nutné ji před mytím odtáčet. Topná sezona pak končí nejpozději v březnu. A to majitel, který dříve bydlel v paneláku, není žádným domácím otužilcem – displej na zdi ukazuje 23 °C. Teplo přitom kromě tři čtvrtě metru silných stěn zadržují i okna s trojsklem, z nichž prostřední pokrývá vrstva známá pod názvem Heat mirror, což je vynález NASA, který dovnitř vpouští tepelné záření, ale směrem ven je zadržuje. O studených nocích oknům navíc vypomáhají předokenní rolety. Samotná okna splňující standardy pro pasivní domy jsou jen o třetinu dražší než běžná kvalitní okna. Při tak účinné izolaci nepřekvapí, že pak v létě jen fototermické střešní panely produkují velké přebytky. Majitelé tedy nadbytečnou energií ohřejí vodu v právě zřizovaném bazénu.

David Horák

Zítra o rekuperaci a poté o nákladech na energie.

První díl:

Sdílejte článek

Přečtěte si také