návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vidíte na vánočním stromku pavouka? Neděste se. Co to ale znamená?

skrivaa , Vydáno: 26.12.2017
Co znamená ozdoba pavoučka?
Autor: Pinterest.com Co znamená ozdoba pavoučka?
Málokdo by nejspíš snesl, když by mu po vánočním stromku lezla obrovská chlupatá tarantule. Pokud ale na tomto tradičním symbolu Vánoc budete mít ozdobu ve tvaru pavouka, obavy nejsou rozhodně na místě, ba naopak. Co tedy tvrdí legenda?

reklama

Symboliku pavouků máme spíše spojenou s jiným svátkem, s podzimním dušičkovým Halloweenem, původním zvykem Keltů. Nicméně tito osminozí tvorové hrají svou roli i během Vánoc. Jedná se o tradici tzv. vánočních pavouků. Kde má tato zvyklost své kořeny?

Legenda o vánočním pavoukovi

Méně známý lidový příběh pochází z Evropy. Není úplně jasné, v jaké zemi se začal šířit nejdříve, nejčastěji je ale připisován Ukrajině a Německu. Jednotlivé verze vánočních pavoučích příběhů se díky rozmanitosti jejich původu od sebe liší.  

V jedné z nich figurovala ovdovělá matka s dětmi. Rodina byla bohužel příliš chudá na to, aby si mohla o Vánoce nazdobit stromek. Proto jim přes něj během noci utkali přátelští pavoučci své nádherně propracované pavučiny. Když se ráno matka s dětmi probudila a roztáhla záclony, sluneční paprsky prozářily celou místnost. Jakmile zasáhly krásné krajky z pavučin, začala se tato vlákna proměňovat ve stříbro a zlato. Od té doby se k této rodině obrátilo štěstí čelem a konečně se jim začalo dařit.

Existují ovšem podobné příběhy, které zase tvrdí, že pavoučí sítě přeměnil na zlato a stříbro buď Santa Claus, nebo dokonce samotný Ježíš.

Přinášejí štěstí

Vraťme se ale k původní legendě. Proč právě pavouci? Pravděpodobně je to spojeno s myšlenkou, že pavouci nosí štěstí. Ať už je však skutečný původ této pověsti jakýkoliv, pravdou je, že Ukrajinci dodnes zdobí své vánoční stromky ozdobami ve tvaru pavoučků, často vyrobených z rozmanitých druhů korálků.

Můžete se pokusit obměnit vaši vánoční tradici a taky si nějaké pořídit. Ti, co mají čas a chuť, si podobné ozdoby mohou zkusit sami vyrobit. Budete k tomu potřebovat jen pár korálků, vlasce a háčky.

(šp)

Další články:

 

Jak doma vyrobit svíčky?

DIY: Zapalujete o Vánocích jednu svíčku za druhou? Vytvořte si zásoby a vyrobte si vlastní vonné svíčky

Starý cedník nemusíte vyhazovat

Ozdobte si domov starými cedníky. Zvládne to každý a vypadá to skvěle!

Dekorace na poslední chvíli

GALERIE: 10 geniálních vánočních dekorací na poslední chvíli! Kterou zkusíte vy?

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , dekorace , štěstí , symbol

reklama

Přečtěte si také