Vánoce

26. prosince 2017 06:00

Tereza Javorová

Vidíte na vánočním stromku pavouka? Neděste se. Co to ale znamená?

Málokdo by nejspíš snesl, když by mu po vánočním stromku lezla obrovská chlupatá tarantule. Pokud ale na tomto tradičním symbolu Vánoc budete mít ozdobu ve tvaru pavouka, obavy nejsou rozhodně na místě, ba naopak. Co tedy tvrdí legenda?

Symboliku pavouků máme spíše spojenou sjiným svátkem, spodzimním dušičkovým Halloweenem, původním zvykem Keltů. Nicméně tito osminozí tvorové hrají svou roli i během Vánoc. Jedná se o tradici tzv. vánočních pavouků. Kde má tato zvyklost své kořeny?

Legenda o vánočním pavoukovi

Méně známý lidový příběh pochází zEvropy. Není úplně jasné, vjaké zemi se začal šířit nejdříve, nejčastěji je ale připisován Ukrajině a Německu. Jednotlivé verze vánočních pavoučích příběhů se díky rozmanitosti jejich původu od sebe liší.

Vjedné znich figurovala ovdovělá matka sdětmi. Rodina byla bohužel příliš chudá na to, aby si mohla o Vánoce nazdobit stromek. Proto jim přes něj během noci utkali přátelští pavoučci své nádherně propracované pavučiny. Když se ráno matka sdětmi probudila a roztáhla záclony, sluneční paprsky prozářily celou místnost. Jakmile zasáhly krásné krajky zpavučin, začala se tato vlákna proměňovat ve stříbro a zlato. Od té doby se ktéto rodině obrátilo štěstí čelem a konečně se jim začalo dařit.

Existují ovšem podobné příběhy, které zase tvrdí, že pavoučí sítě přeměnil na zlato a stříbro buď Santa Claus, nebo dokonce samotný Ježíš.

Přinášejí štěstí

Vraťme se ale kpůvodní legendě. Proč právě pavouci? Pravděpodobně je to spojeno smyšlenkou, že pavouci nosí štěstí. Ať už je však skutečný původ této pověsti jakýkoliv, pravdou je, že Ukrajinci dodnes zdobí své vánoční stromky ozdobami ve tvaru pavoučků, často vyrobených zrozmanitých druhůkorálků.

Můžete se pokusit obměnit vaši vánoční tradici a taky si nějaké pořídit. Ti, co mají čas a chuť, si podobné ozdoby mohou zkusit sami vyrobit. Budete ktomu potřebovat jen pár korálků, vlasce a háčky.

(šp)

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také