Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

DIY: Zapalujete o Vánocích jednu svíčku za druhou? Vytvořte si zásoby a vyrobte si vlastní vonné svíčky

V zimních měsících, kdy sluníčko zapadá snad ještě dříve, než stačí vyjít, je potřeba si ponuré dny něčím prozářit. Třeba svíčkami. Ty si navíc můžete doma relativně snadno vyrobit sami! Stačí jen několik základních přísad, šikovné ruce a umělecký duch. Jak na výrobu domácích svíček?
Vydáno: 16.12.2017
Jak doma vyrobit svíčky?
Autor: istock.com Jak doma vyrobit svíčky?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Potřebovat budete…

Ačkoli se vylévání svíček může zdát jako aktivita pro pokročilé, ničeho se neděste! Jedno pěkně po druhém. Nejdříve zajděte do výtvarných potřeb, nakupte vločky parafínu a základní barvičky. Nezapomeňte, že je můžete i míchat a vytvořit si tak vlastní odstíny. Není tedy potřeba nakoupit celou barevnou paletu, pro začátek si úplně vystačíte s červenou, žlutou a modrou. Pak už jen poproste paní prodavačku o knoty, ideálně jeden dlouhý, který si následně sami nastříháte dle potřeby. A při té příležitosti si můžete prohlédnout i speciální formy, zvládnout to jde ale i bez nich.

Levná alternativa

Pokud vás vánoční nákupy finančně vyčerpaly, nebo nemáte v okolí žádný specializovaný obchod, přichází na řadu lidová tvořivost. Kupte obyčejné čajové svíčky, vyndejte z nich knoty a máte téměř vyhráno! Pokud navíc chcete bílému parafinu vdechnout život, místo profesionálních barvítek použijte staré nalámané voskovky.

Nebojíte se experimentovat? Nakombinujte barvy!
Autor: istock.com Nebojíte se experimentovat? Nakombinujte barvy!

Válec, kvádr, nebo jehlan?

Jak už bylo řečeno, nejlepších výsledků dosáhnete s profesionálními formami, ze kterých jde hotová a ztuhlá svíčka bez problému vyklepnout. Druhou variantou je použít vymytou sklenici od zavařenin, nebo jinou (tepelně odolnou) nádobu. Svíčku pak nebudeme vyklepávat, ale necháme ji ve sklenici.

Pohrát si můžete se vzorem i tvarem svíčky.
Autor: istock.com Pohrát si můžete se vzorem i tvarem svíčky.

Pozor na požár!

Všechen materiál je pohromadě, a teď vzhůru na věc! Parafínové vločky (nebo pokrájené svíčky) nasypte do varné nádobky, ze které budete později vosk do formy nalévat. Ideálně, pokud se vám doma povaluje například chemická kádinka, nebo cokoli s hubičkou. Zvládnete to ale i se starým plecháčkem nebo zavařovací sklenicí. Jednoduše s čímkoli, co dokáže vzdorovat teplu a co vám není líto zničit roztaveným voskem. Nádobku postavte na sporák, přihoďte barvičky a počkejte, až parafín zcela zkapalní. Můžete přidat i pár kapek esenciálních olejů. A hlavně nezapomeňte – teplota tání parafínu je velmi nízká, proto rozehřívat vždy na nejnižší stupeň. Jinak riskujete jeho vznícení, nebo dokonce prasknutí nádobky.

Odlévání

Roztavený parafín nalévejte pomalu a rovnoměrně. To je celé kouzlo. Pokud se rozhodnete experimentovat, můžete si vytvořit i vícebarevné svíčky. V takovém případě vždy nalijte jednu barvu a počkejte, až se na jejím povrchu vytvoří vrstva podobná škraloupu. Pak můžete přilít barvu další, aniž byste riskovali jejich smíchání.

Červení svíčky patří o Vánocích k nejoblíbenějším. Foto: Červení svíčky patří o Vánocích k nejoblíbenějším. Foto: istock.com

Knot – základ svíčky

Nezapomeňte si nechat stranou trochu parafínu a na závěr v něm namočit celý knot. Ten pak prsty narovnejte, aby neztuhnul pokroucený. V momentě, kdy se zmiňovaný škraloup vytvoří i na závěrečné svrchní vrstvě, vezměte předem odměřenou část knotu a do svíčky ho zapíchněte. Měl by zůstat stát, aniž byste ho museli přidržovat. A pokud máte jen krátké knoty z čajových svíček, nezoufejte! Zkuste vylouskat několik vlašských ořechů a parafín nalít do nich. Lodičky jsou navíc i hezkým vánočním dárkem pro přátele i rodinu.

Knoty dobře upevněte.
Autor: istock.com Knoty dobře upevněte.

Voilà

Pak už jen trocha té trpělivosti a dílo je dokonáno. Pokud se vám ale nechce čekat příliš dlouho, postavte vaše výtvory za okno, kde ztuhnou daleko rychleji. Svíčky ve sklenici pak můžete rovnou zapálit, pokud jste však investovali do formy, bude je nejprve potřeba opatrně vyklepnout. 

Ozdobte svíčky třeba skořicí.
Autor: istock.com Ozdobte svíčky třeba skořicí.

 

(az)

Další články:

Vsaďte na přírodní vůně.

Květiny, svíčky, esence: 5 úžasných tipů, jak si provonět domov

Provoňte si váš domov.

Provoňte si váš domov podle typu pokoje! Tyto vůně se hodí do ložnice, obýváku nebo do koupelny

Chtěli byste měsíční lampu?

Posviťte si měsícem. Tyto lampy vypadají přesně jako luna v úplňku, podívejte se

Článek je zařazen v: Vánoce , jak na to , výroba , DIY , svíčky , vonné svíčky , domácí svíčky
Reklama