Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Výběr správného radiátoru? V hlavní roli psychika

Konečně můžeme letos vypnout kotel. Ideální období, kdy promyslet a vylepšit efektivitu topné soustavy.
Vydáno: 21.05.2014
Litinové retro radiátory Fleurielle zdobí ornamenty typické pro dobu od poloviny 19. až po počátek 20. století
Litinové retro radiátory Fleurielle zdobí ornamenty typické pro dobu od poloviny 19. až po počátek 20. století Autor: Laurens.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

I ten nejmodernější kotel sníží účty až v soustavě s odpovídajícími rozvody a radiátory. Topná tělesa ovšem nemusejí být nutně nová. Jsou-li v dobrém stavu, spíš než na stáří záleží na správném propočtu jejich výkonu vzhledem k parametrům kotle.

I extrém v podobě nového kondenzačního kotle napojeného na soustavu s předválečnými radiátory může sloužit k nejvyšší spokojenosti.

Problém bývá naopak s novějšími radiátory. „Staré dobré litinové radiátory s velkým obsahem vody mohou s kondenzačním kotlem velmi dobře fungovat. U plechových radiátorů je k tomu určitá šance spíše jen v případě, že původně počítané tepelné ztráty domu podstatně snížila nová okna a zateplení,“ upozorňuje Vladimír Štaif ze společnosti Termotechnika. Starší radiátory je ovšem třeba propláchnout a soustavu opatřit filtrem, aby částice v otopné vodě nezanášely kotel.

V úvodu zmíněný propočet parametrů topné soustavy je poněkud překvapivě tak trochu psychologická hra topenáře se zákazníkem. Na tu dojde hlavně v okamžiku, kdy v zateplených domech z výpočtů najednou vycházejí nečekaně malé radiátory. „Například v takto malé místnosti by v zatepleném domě stačil radiátor o třech článcích,“ rozhlíží se topenář Petr Vacek po své kanceláři. „Jenže to by se investor rozklepal zimou jen by se na radiátor podíval. Proto si s tím hraji; raději přidám pár článků, aby to nějak vypadalo a snížím teplotu topné vody,“ usmívá se Vacek.

David Horák

Musíme topit

Začala topná sezona. Ideální čas prověřit vytápění a uspořit tisíce

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama