Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Výběr správného radiátoru? V hlavní roli psychika

Konečně můžeme letos vypnout kotel. Ideální období, kdy promyslet a vylepšit efektivitu topné soustavy.
Vydáno: 21.05.2014
Litinové retro radiátory Fleurielle zdobí ornamenty typické pro dobu od poloviny 19. až po počátek 20. století
Autor: Laurens.cz Litinové retro radiátory Fleurielle zdobí ornamenty typické pro dobu od poloviny 19. až po počátek 20. století
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

I ten nejmodernější kotel sníží účty až v soustavě s odpovídajícími rozvody a radiátory. Topná tělesa ovšem nemusejí být nutně nová. Jsou-li v dobrém stavu, spíš než na stáří záleží na správném propočtu jejich výkonu vzhledem k parametrům kotle.

I extrém v podobě nového kondenzačního kotle napojeného na soustavu s předválečnými radiátory může sloužit k nejvyšší spokojenosti.

Problém bývá naopak s novějšími radiátory. „Staré dobré litinové radiátory s velkým obsahem vody mohou s kondenzačním kotlem velmi dobře fungovat. U plechových radiátorů je k tomu určitá šance spíše jen v případě, že původně počítané tepelné ztráty domu podstatně snížila nová okna a zateplení,“ upozorňuje Vladimír Štaif ze společnosti Termotechnika. Starší radiátory je ovšem třeba propláchnout a soustavu opatřit filtrem, aby částice v otopné vodě nezanášely kotel.

V úvodu zmíněný propočet parametrů topné soustavy je poněkud překvapivě tak trochu psychologická hra topenáře se zákazníkem. Na tu dojde hlavně v okamžiku, kdy v zateplených domech z výpočtů najednou vycházejí nečekaně malé radiátory. „Například v takto malé místnosti by v zatepleném domě stačil radiátor o třech článcích,“ rozhlíží se topenář Petr Vacek po své kanceláři. „Jenže to by se investor rozklepal zimou jen by se na radiátor podíval. Proto si s tím hraji; raději přidám pár článků, aby to nějak vypadalo a snížím teplotu topné vody,“ usmívá se Vacek.

David Horák

Musíme topit

Začala topná sezona. Ideální čas prověřit vytápění a uspořit tisíce

Článek je zařazen v:
Reklama