Bydlení

21. května 2014 04:36

Markéta Zídková

Výběr správného radiátoru? V hlavní roli psychika

Konečně můžeme letos vypnout kotel. Ideální období, kdy promyslet a vylepšit efektivitu topné soustavy.

I ten nejmodernější kotel sníží účty až v soustavě s odpovídajícími rozvody a radiátory. Topná tělesa ovšem nemusejí být nutně nová. Jsou-li v dobrém stavu, spíš než na stáří záleží na správném propočtu jejich výkonu vzhledem k parametrům kotle.

I extrém v podobě nového kondenzačního kotle napojeného na soustavu s předválečnými radiátory může sloužit k nejvyšší spokojenosti.

Problém bývá naopak s novějšími radiátory. „Staré dobré litinové radiátory s velkým obsahem vody mohou s kondenzačním kotlem velmi dobře fungovat. U plechových radiátorů je k tomu určitá šance spíše jen v případě, že původně počítané tepelné ztráty domu podstatně snížila nová okna a zateplení,“ upozorňuje Vladimír Štaif ze společnosti Termotechnika. Starší radiátory je ovšem třeba propláchnout a soustavu opatřit filtrem, aby částice v otopné vodě nezanášely kotel.

V úvodu zmíněný propočet parametrů topné soustavy je poněkud překvapivě tak trochu psychologická hra topenáře se zákazníkem. Na tu dojde hlavně v okamžiku, kdy v zateplených domech z výpočtů najednou vycházejí nečekaně malé radiátory. „Například v takto malé místnosti by v zatepleném domě stačil radiátor o třech článcích,“ rozhlíží se topenář Petr Vacek po své kanceláři. „Jenže to by se investor rozklepal zimou jen by se na radiátor podíval. Proto si s tím hraji; raději přidám pár článků, aby to nějak vypadalo a snížím teplotu topné vody,“ usmívá se Vacek.

David Horák

Sdílejte článek
Štítky hlavní role dům psychika radiátor Petr Vacek

Přečtěte si také