Bydlení

1. dubna 2016 11:24

Markéta Zídková

YouTube v panice: Teenageři opouštějí net a vrhají se na pletení

Domy dětí a mládeže hlásí nebývalý nárůst dospívajících chlapců v kurzech ručních prací.

Muži dobývají další oblast, která byla dříve vyhrazena výlučně ženám: ruční práce. Jak vyplynulo ze statistik Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (dále jen MŠMT), v roce 2015 vzrostl zájem o kroužky ručních prací v obvodních Domech dětí a mládeže o 1328 %! Zatímco ještě v roce 2014 bylo v kurzech pletení a háčkování v celé České republice přihlášeno pouze 5 chlapců ve věku 12– 17 let, v roce 2015 už je to 3320 teenagerů. Kurzy malování na textil pak v roce 2015 navštěvovalo celých 786 chlapců, zatímco v roce 2014 jen 42. Největší nárůst zájmů pak statistiky zaznamenaly u kurzů vyšívání: tam je to neuvěřitelný nárůst ze 3 mladých mužů na bombastických 1528 mladíků v roce 2015. Největší nárůst zaznamenaly statistiky v Karlovarském kraji a také v hlavním městě Praze.

"Takový zájem nás naprosto šokoval, abychom uspokojili raketově rostoucí poptávku, museli jsme přijmout desítky nových lektorů. Naštěstí nám vypomohly úřady práce. Řady nových lektorů rozšířili také úspěšní sportovci, kteří v roce 2015 ukončili aktivní sportovní karieru: například hokejový útočník Jaroslav Balaštík či cyklista František Raboň, velkou radost nám udělal olympijský šampion z Nagana Pavel Patera, který se ujal kurzů křížkového vyšívání ve svém rodném Kladně," sdělil Karel Smělý, náměstek MŠMT zodpovědný za Domy dětí a mládeže.

Co stojí za zvýšeným zájmem mladých mužů o ruční práce? "Doménou mužů byla tradičně obživa rodiny a boj. Ženy dnes zastanou oboje, jsou ekonomicky nezávislé a dnešní války se ve vyspělém světe vedou prostředniství trollingu na internetu a v jednacích sálech. A v komunikaci byly ženy vždy schopnější. Podívejte se na takovou Angelu Merkelovou, která určuje současnou evropskou politiku," vysvětluje psycholog Martin Nekonečný z Psychoterapie v Karviné s tím, že muži neustále touží dobývat nové světy. Země už byla probádána, na Mars se hned tak nepoletí, ale svět ručních prací byl pro muže doposud terra incognita. A na co se muži vrhnou, v tom ihned vyniknou: doma vaří především ženy, ale kolik je světových šéfkuchařek? Takže se již brzy můžeme těšit na skvělé pletaře, vyšívače či batikáře, kteří jistě rozšíří spektrum disciplín na Olympijských hrách (koneckonců až do 2. světové války se na olympiádách soutěžilo i v malířství či hudební skladbě). Případně vznikne nové kolbiště, zatím Prima living navrhuje pracovní název Golden-Handmade-Champion League. Je skvělé, že Česká republika si díky Domům dětí a mládeže zajistila širokou základnu pro přípravu mladých kádrů.

(web)

Sdílejte článek
Štítky ruční práce Olympijské hry YouTube Angela Merkelová TV Prima Úřad práce České republiky Druhá světová válka Pavel Patera Karel Smělý František Raboň Jaroslav Balaštík

Přečtěte si také