Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zdařilá rekonstrukce zachovala ráz prvorepublikové vily

I zdařilému domu z první republiky mohou prospět výraznější zásahy. Platnost této možná nestoudně znějící proklamace potvrzuje i rodinný dům, který u Prahy v roce 1938 postavil přední československý funkcionalistický architekt Vladimír Karfík (autor např. Baťova mrakodrapu ve Zlíně).
Vydáno: 19.09.2014
Funcionalistickou vilu navrhl známý prvorepublikový architekt Vladimír Karfík
Funcionalistickou vilu navrhl známý prvorepublikový architekt Vladimír Karfík Autor: Archiv Adam Rujbr Architects
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Starou funkcionalistickou vilu zvanou Propast si nechal zrekonstruovat klient ve středních letech podnikající v médiích. Dům koupil bez většího rozmýšlení, když ho zaujal jak samotný dům, tak i jeho půvabné okolí. Není se čemu divit, ve své lokalitě, na polosamotě nad obcí Hradec, je to zcela výjimečná stavba, funkcionalistická vila stojí na pozemku 3 290 m2 na okraji lesa kousek od chatové osady. Parcela se mírně svažuje k jihu a otevírá se z ní nádherný výhled do údolí Jevanského potoka.

Dům stojí na pozemku o rozloze tři hektary
Dům stojí na pozemku o rozloze tři hektary
Archiv Adam Rujbr Architects

Rekonstrukci provedlo architektonické studio Adam Rujbr Architects, které respektovalo původní řešení. To bylo v předválečné době velmi nadčasové, přičemž je dodnes účelné a aktuální. Při rekonstrukci studio nijak neměnilo velikost domu, nerozšiřovalo jej ani nic nedemolovalo. I tak se ale architekti odhodlali k poměrně výraznému zásahu, když unikátní stavbu větším prosklením otevřeli do zahrady, a to díky francouzským oknům s minimální šířkou parapetu.

Další realizace studia Adam Rujbr Architects naleznete ZDE.

Výrazných dispozičních změn doznal interiér, kde při rekonstrukci padly některé dělicí příčky menších pokojů. Bourací kladiva prostor odlehčila a zvětšila. V přízemí tak vznikl jednotný obytný prostor propojující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. V prvním patře je ložnice majitelů a pokoj hostů, který bude sloužit i jako pracovna. Z obou místností vede přímý výstup na střešní terasu. V patře je navržena větší koupelna.

Autor stavby Vladimír Karfík byl významný československý funkcionalistický architekt. Ve 20. letech minulého století absolvoval studijní praxi u Le Corbusiera v Paříži a u Franka Lloyda Wrighta v jeho studiu Taliesin. V letech 1930–1946 byl vedoucím projekčního oddělení firmy Baťa ve Zlíně, je autorem slavného Baťova mrakodrapu.

 Beze změny zůstal klasický funkcionalistický ráz bílé kostky s výklenkem verandy a střešní terasy posazené na stávajícím kamenném soklu. Nicméně architekti fasádu zateplili polystyrenem, dům pak získal bílou fasádu, sokl i sloupy u vjezdu jsou obloženy keramickým obkladem v šedé barvě. Vila se po rekonstrukci stala dobrým příkladem toho, že ani architektonicky zajímavé stavby není třeba za každou cenu jen konzervovat.

Technické údaje

Dispozice: 3 + kk
Zastavěná plocha: 81 m2
Obytná plocha: 133,4 m2 + terasy 26 m2
Plocha pozemku: 3 290 m2
Spolupráce: Marek Poddaný (interiér)
Konstrukce: cihlová, podsklepená stavba
Střecha: plochá, PVC fólie s oplechovanou atikou
Výplně otvorů: okna a vstupní dveře – dřevěné rámy s trojskly, dveře vnitřní – plné, bíle lakované
Podlahy: přízemí a 1. patro – dubová lepená podlaha, suterén – betonový potěr s nátěrem
Vytápění: elektrický kotel, radiátory, krb

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Manažerka z vydavatelství časopisů Laura Frerer-Schmidtová si obývací pokoj zařídila v hravém duchu

Manažerka si zařídila luxusní byt pod mostem

Dům s fotoateliérem vyrostl na místě původního zahradního domku

Investor se zcela spolehl na architekta. Získal tak jedinečný vzdušný dům

Ze zařízené terasy se nabízí pohled na Temži...

Hovadství přepychu aneb Londýnský mezonet za tři čtvrtě miliardy

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama