15. května 2014 04:16
Markéta ZídkováZelená zlepšuje náladu a upokojuje mysl. S čím ji zkombinovat?
Zelenou můžete kombinovat s fuchsiovou nebo sytě růžovou.
Chcete si navodit pocit pohody, svěžesti, zdraví nebo jara? Pak sáhněte po zelené. Zelená je barvou přírody. Má opět mnoho podob od temné tmavě zelené až po svěží limetovou. Na barevném kruhu se nachází vedle žluté a modré, vzniká smícháním těchto dvou barev, a proto ji s těmito barvami můžeme směle kombinovat. Krásně si však rozumí i s kontrastními barvami, jako je červená, fialová a fuchsiová. Troufám si říci, že každý máme doma trochu zelené. Když už ne na stěně, tak alespoň v podobě rostlin v nádobách.
Jaké pocity v nás zelená vyvolává? Jak působí na naši psychiku?
Ne náhodou používají zelenou barvu v interiéru především kosmetické salony, relaxační studia a psycho-terapeutické ordinace. Zelená totiž opravdu značí relax, zdraví a pohodu. Vyvolává v nás pocity klidu, zlepšuje náladu a upokojuje mysl. Je prokázáno, že velmi příznivě působí na náš zrak a nervovou soustavu.
Může značit také růst, peníze a ve své nejtmavší podobě a s použitím těžších materiálů (například samet) může působit až vznešeně a luxusně.
Použití v interiéru:
V interiéru se snažte o to, aby obě kontrastní barvy nebyly ve své tmavé podobě. Například: zajímavého výsledku docílíte s tmavě fialovou a světlejší podobou zelené – limetovou. Pokud chcete cíleně použít syté barvy, počítejte s tím, že místnost bude působit agresivněji a celkově se ztmaví.
Kombinujte také několik zelených odstínů mezi sebou. Dá se takto krásně hrát s prostorem, opticky si přiblížit či oddálit přesně to, co potřebujeme.
Velmi moderní například do dětských pokojíčků je nyní trávově zelená v kombinaci s fuchsiovou nebo sytě růžovou. Tuto kombinaci bych třeba doporučila do spojeného dětského pokoje pro chlapce a dívku, kde nemáme možnost oddělených prostor. Jedna polovina tak vyjadřuje „klučičí území“ a druhá „dívčí“ a přitom spolu tvoří krásný celek.
Často se můžete dočíst, že zelená nepatří do kuchyně, že mění barvu jídla atd. To však neznamená, že si nemůžeme pořídit limetovou desku do kuchyně či použít zelené skříňky. Vyvarujte se pouze osvětlení, které by vrhalo zelené světlo, nebo nemalujte všechny stěny na zeleno apod. Jinak si myslím, že zelená v kuchyni určitě má své místo. Kam zelená opravdu patří, je ložnice a místa, která na nás mají působit uvolňujícím dojmem.
Zuzana Schubertová, studio Epes rádes
Náš barevný seriál: