Nejlepší české stavby: Sauna v lomu, originální vyhlídka, lihovar i mobilní domek

Mezi finalisty prestižní tuzemské architektonické soutěže najdete nejen bytové a rodinné domy, ale také naučnou stezku kolem rybníka Olšina, zrekonstruované Elektrické podniky v Praze na Vltavské, lihovar s pálenicí ve Svijanském Újezdě, procházku nad lomem v Horní Bečvě či originální úzký byt v Litomyšli. Stavby představujeme v naší galerii včetně podrobných popisků.

Ze dvou stovek přihlášených staveb, které se přihlásily do sedmého ročníku soutěže o Českou cenu za architekturu, sedmičlenná mezinárodní porota vybrala devětadvacet děl.

Kdo měl šanci dostat se mezi nejlepší, z nichž na podzim vzejde celkový vítěz? Podle poroty stavby, které přinášejí skvělou architekturu i technické řešení a zároveň vhodně komunikují s okolím. Plusem je také společenský přínos.

Dvě třetiny z devětadvaceti porotou nominovaných děl byly financovány ze soukromých zdrojů, za devíti z nich stojí veřejný investor. Dvě stavby z devětadvaceti vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů – jde o o dostavbu vědecké knihovny v Českých Budějovicích a o Památník zámeček.

Jak už to v Česku bývá, mezi skoro třicítkou děl nominovaných do finále je nejvíce obytných budov včetně chalup, ale v různorodém výběru lze nalézt také dvě vyhlídky v krajině, jednu naučnou stezku, sportovní halu, vinařství či lihovar.

Letošní novinkou v České ceně za architekturu je Cena předsedy Senátu Parlamentu ČR pana Miloše Vystrčila. Získali ji autoři sportovní haly / tělocvičny ZŠ Nový Hrozenkov Janica Šipulová a Martin Sládek z ateliéru CONSEQUENCE FORMA architects za to, že se jim podařilo vybudovat  „nadčasovou dřevem obloženou stavbu čisté formy, která vyvolává interakci mezi interiérem haly a přírodními scenériemi prostřednictvím velkoformátové prosklené stěny, a zdůrazňuje tak kvality valašské krajiny“.

Práci českých architektů tradičně hodnotí sedm erudovaných zahraničních expertů. V letošním roce pracuje porota v čele s předsedkyní Marialessandrou Secchi (Itálie), architektkou, urbanistkou a akademičkou, dále v ní zasedají architekt Ueli Brauen (Švýcarsko), architektka Katalin Csillag (Maďarsko), architekt a urbanista Patrick Koschuch (Nizozemsko), architekt Pavol Mikolajčák (Slovensko, Itálie), architektka, urbanistka a akademička Els Verbakel (Belgie, Izrael) a krajinářská architektka a akademička Kathrin Volk (Německo).

Sedmý ročník soutěže vyhlásila Česká komora architektů, finále proběhne v listopadu ve Fóru Karlín.

Zdroj: podklady České komory architektů, tiskové materiály soutěže Česká cena za architekturu


Přečtěte si také