Boží architektura. Fascinující kostely ze dřeva, na mysu, uprostřed jezera i vysoko ve skalách

Církevní stavby mají působit posvátně, výjimečně, být místem zvláštního soustředění. Není divu, že často ke slovu přichází mimořádná architektura, která z nich činí záležitost až nadpozemskou, dojímající i úplné ateisty.

Estetika kostelů se měnila více než tisíc let, když románská a gotická architektura v průběhu staletí  ustoupila renesančním a později barokním prvkům, které vystřídaly další styly.

Kdysi se kostely stavěly hlavně proto, aby ukázaly boží majestát a nezřídka také bohatství toho, kdo jejich stavbu financoval. Prostý lid měly tak trochu děsit a posilovat v něm obavy z případného božího trestu. Pro moderní církevní architekturu už to naštěstí neplatí.

Dnes mnohé staré i novodobé kostely patří mezi nejvýznamnější architektonické a historické památky. Všichni znají svatého Petra ve Vatikánu, barcelonskou Sagradu Famílii neboli Svatou rodinu od Antonia Gaudího, leckdo na první dobrou i z fotek pozná francouzský Mont-Saint-Michel, na který se dá za odlivu dostat suchou nohou, ačkoli jinak se stává ostrovem.

Ale existuji i jiné fascinující chrámy. Podívejte se na patnáctku z nich - některé možná znáte, o jiných jste v životě neslyšeli.  Žebříček berte čistě jako orientační, vaše osobní pořadí by třeba bylo úplně jiné.

15. Panna Maria na mysu, Kotorský záliv, Černá Hora

Jednou z nejstarších staveb Budvy je kostel Panny Marie Na mysu, který najdete u hradeb v jihozápadním cípu starého města. Pochází z roku 840 a původně byl součástí zdejšího benediktinského kláštera. O době jeho vzniku vypovídá nápis umístěný na severní zdi kostela, jenž je zároveň nejstarším středověkým nápisem, zachovaným na východním pobřeží Jadranu.

Zvenku vytváří kostel neuvěřitelnou scénérii na pozadí Kotorského zálivu a přilehlých hor, uvnitř se návštěvník může kochat nádhernými malbami barokního umělce Tripa Kokolji ze 17. století.

14. Notre Dame du Haut, Ronchamp, Francie

Notre Dame du Haut je kaple, zkráceně známá jako Ronchamp, jedno z mistrovských děl architekta Le Corbusiera. Kaple Panny Marie na výšinách byla dokončena v roce 1954 a je považována za jeden z nejdůležitějších a úspěšných příkladů náboženské moderní architektury 20. století.

13. Chapel of the Holy Cross, Sedona, Arizona  - USA

Moderní kostel díky hranatému tvaru a barevným oknům nádherně vyniká proti pískovcovým skalám, přičemž jeho typickým nezaměnitelným prvkem je sedmadvacet metrů vysoký kříž vetknutý přímo do stavby stojící nedaleko arizonského města Sedona.

Iniciátorkou stavby se v padesátých letech minulého století stala místní rančerka a sochařka Marguerite Brunswig Staude, kapli navrhl August K. Strotz z firmy Anshen & Allen.

12. Borgund stavkyrkje, Norsko

Kostel Borgund Stave vypadá, jako by v norském zeleném údolí stával od počátku věků. Trojlodní stavbu z dřevěných trámů pokrývá členitá střecha zdobená vyřezávanými dračími hlavami, výsledkem je poněkud vikingský vzhled - kostel ve vás rozhodně nechá dojem. Zachovalá středověká stavba z let 1180 a 1250 dnes slouží jako muzeum a oblíbená turistická atrakce.

11. Cminda Sameba, Gergeti, Gruzie

Gruzínský pravoslavný kostel Nejsvětější Trojice pochází ze čtrnáctého století a návštěvníci se buď mohou dostat na vrchol autem nebo se vydat na túru po strmých úbočích. Jde vlastně o komplex církevních staveb na malé náhorní plošině poblíž městečka Stepancminda. Nazývá se kostelem v Gergeti, ačkoli ze stejnojmenné vesnice už dávno nic nezbylo.

10. San Andrés, Xecul, Guatemala

La Iglesia de San Andres s jasně žlutou fasádou, která se výrazně liší od fádních a chladných katedrál pevninské Evropy, je divoce barevná a vizuálně ohromující proklamace víry. Spolu se svou zjevnou krásou však kostel nese také dědictví koloniálního vlivu v Guatemale. Návrhy na fasádě jsou výrazně latinskoamerické, zejména mayské.

9. Michajlivskyj Zolotoverchnyj sobor, Kyjev, Ukrajina

Jeden z nejkrásnějších pravoslavných chrámů najdete poblíž parku Volodymyrskagorka a jen kousek od horní stanice lanové dráhy. Chrámový komplex nás kromě typických zlatých věžiček upoutá nádhernou fasádou kombinující bílou a blankytně modrou barvu.

8. Kapelle der Versöhnung, Berlín, Německo

Kaple nese jméno původního odstřeleného kostela a její vznik je spojen s úkolem najít usmíření v místech bývalé zóny smrti kolem Berlínské zdi. Hrubá stavba Kaple smíření byla dokončena v roce 1999 u příležitosti desátého výročí od pádu Berlínské zdi. Původní kostel postavený v roce 1894 se od roku 1961, kdy bylo město rozděleno zdí, stal pro členy církevní obce nepřístupným, poněvadž se ocitl v tzv. “pásu smrti“ lemujícímu Berlínskou zeď.

7. Bete Giyorgis, Lalibela, Etiopie

Kostel svatého Jiří vybudovaný ve tvaru řeckého kříže dosahuje výšky 12 metrů a v jeho působivém interiéru se nacházejí úžasná umělecká díla. Jde o slavné poutní místo a je jedním z jedenácti zdejších monolitických kostelů vytesaných přímo do skály.

6. Basílica de las Lajas, Kolumbie

Svatyně Las Lajas (španělsky Basílica Santuario Nacional de Nuestra Señora de las Lajas) je poutní místo a bazilika na jihu Kolumbie u hranic s Ekvádorem. Na místě stávala od roku 1803 kaplička, současný neogotický kostel byl vybudován v období 1916–1949 z příspěvků místních návštěvníků bohoslužeb. Tyčí se do výše 100 metrů nade dnem kaňonu řeky Guáitara a s protější stranou kaňonu je spojen fascinujícím padesát metrů vysokým mostem.

5. Cathédrale de la Résurrection d'Évry, Paříž, Francie

Katedrála Vzkříšení a sv. Korbiniána v Évry v pařížské oblasti je dílo moderní architektury podle návrhu švýcarského architekta Mario Botty, dokončené roku 1995. Má tvar komolého válce o vnějším průměru 38 m, v nejvyšším místě je 34 m vysoká, betonová stavba je obložena cihlami a po obvodu střechy je vysázeno 24 lip.

4. Mezquita-Catedral de Córdoba, Cordóba, Španělsko

Původně středověká mešita v maurském stylu, do které byla v 16. století vestavěna katedrála zasvěcená Neposkvrněnému početí Panny Marie. Stavba stojí na místě původně vizigótského chrámu sv. Vincenta mučedníka, mešitu zde začal stavět Abdurrahmán I. v 8. století.  Mešita je inspirována především umajjovskou mešitou v Damašku.

3. Cerkev Marijinega Vnebovzetja, Bled, Slovinsko

Bílá věž kostela vypadá ještě majestátněji, jelikož se odráží v třpytivých vodách jezera Bled, obklopená vzrostlými stromy. Jedna z nejfotogeničtějších atrakcí Slovinska. V místo barokního kostela stával v raném středověku předkřesťanská dřevěná svatyně, pravděpodobně staroslovanské kultovní místo. Jezdí sem lodní linka, individuálně se na ostrov lze dostat veslicí, které jsou v půjčovně lodí pod hradní skálou. Od jezera vede ke kostelu 99 schodů.

2. Duomo di Milano, Milán, Itálie

Katedrála Narození Panny Marie v Miláně (italsky častěji jako Duomo di Milano - milánský dóm) v severoitalské Lombardii, je pátá největší katedrála na světě a druhá největší na Apeninském poloostrově, první je Bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Výstavba v gotickém slohu byla zahájena roku 1386, přičemž poslední detaily byly dokončeny až roku 1965.Chrám je 157 m dlouhý a 109 m široký. Zdi katedrály jsou z mramoru, takže údržba skutečně není snadná.

K vidění je zde spousta soch, mezi nejmonumentálnější umělecká díla patří socha svatého Bartoloměje a Pellegriniho božské oltáře.

1. Hallgrímskirkja, Reykjavík, Island

Moderní kostel, postavený v letech 1945 až 1986, nese jméno po islandském básníku Hallgrimuru Peturssonovi, před ním se nachází pozoruhodná socha průzkumníka Leifa Eriksona. S výškou 74,5 metrů jde o jednu z nejvyšších budov na Islandu, z jeho věže je fascinující výhled. Projektoval jej architekt Guðjón Samúelsson v roce 1937, stavět se začal v roce 1945 a dokončena byl roku 1986.

Zdroj: https://www.touropia.com/most-beautiful-churches-in-the-world/; wikipedie; Profimedia.cz; https://www.atlasobscura.com/places/iglesia-de-san-andres-de-xecul

Sdílejte článek
Štítky socha kostel architektura Panna Marie Jana z Arku Nanebevzetí Panny Marie

Přečtěte si také