České chaty snů: Stará montovaná chata prošla velkou proměnou. Paráda v norském stylu

Proměna chaty v lese - České chaty snů S2 (5)

Už pátý díl pořadu České chaty snů nás zavedl do romantické vesnice Vepříkov na Vysočině. Naši architekti ve složení Petr Portych, Ondřej Zdvomka a sochař Sebastian Wojnar se s vervou vrhli do náročné a trochu nebezpečné proměny staré montované chaty. Posuďte sami, jak se jim rekonstrukce podařila.

Malou montovanou chatku majitelé sice v roce 2016 vylepšili o malou verandu, nicméně vše ostatní bylo v původním stavu ze sedmdesátých let, kdy ji rodiče majitelky koupili. Chata se nachází skoro na samotě uprostřed hustého jehličnatého lesa v lokalitě romantické vísky Vepříkov na Vysočině.

NENECHTE SI UJÍT: České chaty snů: Klasická áčková chata v Kytlici prošla jedinečnou proměnou

Proměna byla trošku nebezpečná. Chata je z montovaného systému MONTI, který tvoří dřevěný rám a vláknité desky. Není tedy předem dáno, co je a co není nosné, a není radno do nosného systému zasahovat více nežli méně. První dojmy architektů byly – krásné místo a avantgardní chata, u které je  těžké vymyslet dispoziční změnu, jež by ji zlepšila.

Připomeňte si, jak vypadala montovaná chata před rekonstrukcí:

Úprava nosné konstrukce se povedla

Uprostřed dispozice se nacházel komín, který zacláněl lince. Uvnitř  pak byla nedostatečně velká koupelna a stavbu obestírala stará nudná fasáda. Majitelce se hodně líbí norský styl, dřevo, velká okna, která pravda v chatce chyběla, a nebylo tak skoro vidět na blízký les a krásný rybník. A to se rozhodli naši architekti změnit.

Zásadním problémem byla úprava nosné konstrukce, která se ale povedla celkem jednoduše vložením dřevěného překladu. Do výsledného otvoru vložit okno už bylo poměrně snadné. Zajistili tak skvělý výhled na okolí.

Podívejte se na video v úvodu článku a na fotky,  jak vypadá vlastnoručně postavená chata teď po proměně:

Proměna očima architekta Ondřeje Zdvomky

„Uvnitř to byla na stěnách kombinace tzv. každá ves jiný pes, takže jsme všechno strhli a sjednotili vše bílou barvou na sádrokartonu. Tu jsme v interiéru doplnili jemně modrým odstínem obkladů do koupelny, která výborně dobarvila světle dřevěnou podlahu. K bílé jsme pak napasovali bílou linku. Zvolený norský styl podtrhlo světlé dřevo na fasádě. Chatka tak už z dálky chytla ,přírodní‘ formu a přiblížila se rukodělné práci chatařů, na rozdíl od strojové montáže, kterou byla původně provedena. Majitelé často zmiňovali nedostupnost terasy, takže jsme jim jednu pořádnou před velké okno dodělali. Propojení kuchyně – obývací pokoj – terasa je tak dokonalé. Ale abychom alespoň trochu navázali na dobu, kdy se chatka stavěla, tak jsme interiér dozdobili vybavením s odkazem na 50. léta a bruselský styl.“

Na tuto i předcházející epizody pořadu České chaty snů se můžete podívat zde.

Na prima+ si můžete novinkovou přestavbu pustit s týdenním předstihem

Zdroj: FTV Prima


Přečtěte si také