Chilli papričky fungují proti bolestem kloubů, zad a svalů i celulitidě. Udělejte si domácí mast

Chilli papričky čerstvé i sušené se nejčastěji používají při vaření, aby dodaly jídlu říz. Mají ale i léčivé účinky. Fungují jako prostředek proti bolesti zad, svalů a kloubů a také vám pomohou zbavit se celulitidy. Připravte si chilli mastičku nebo masážní olej podle našich návodů. Není to nic složitého.

Chilli papričky nebo taky kajenský pepř pocházejí ze Střední Ameriky. Existuje nespočet druhů a odrůd nejrůznějších tvarů, barev i pálivosti. Tu způsobuje rostlinný alkaloid kapsaicin, který má velice příznivé účinky na náš organismus.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Tajuplná zkratka SHU měří pálivost paprik. Víte, jak se počítá?

„Chilli papričky s vyšším obsahem kapsaicinu (například odrůda Habanero) mají mimo jiné také analgetický účinek a dají se zevně použít jako velmi efektivní lék proti bolesti,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár a dodává: „Při aplikaci na kůži ve formě masti, oleje nebo tinktury zmírňuje chilli bolesti při zánětech kloubů a neuralgii trojklaného nervu, hodí se na namožené a ztuhlé svaly, bolavá záda a pohmožděniny, pomáhá při nervových bolestech souvisejících s pásovým oparem i cukrovkou.“

Chilli masážní olej na bolavé klouby a svaly

Ingredience

  • asi 12 chilli papriček
  • asi 300 ml kvalitního oleje

Příprava

Očištěné papričky najemno nasekáme, semena neodstraňujeme! Čistou a suchou uzavíratelnou sklenici vytřeme vodkou. Do nádoby vložíme chilli papričky a zalijeme olejem, musí být zcela ponořené, nejméně 1 cm po hladinou. Uzavřeme a na tmavém a chladném místě necháme macerovat dva až čtyři týdny. Každý druhý až třetí den protřepeme. Pak přefiltrujeme přes plátno nebo jemné sítko, chilli papričky dobře vymačkáme. Skladujeme v chladu, nejlépe v tmavé sklenici.

Použití

Chilli masážní olej používáme maximálně třikrát denně, jemně masírujeme bolavé klouby, namožené svaly nebo pohmožděniny.

Chilli mast proti bolesti i celulitidě

Ingredience

  • 300 g bílé lékařské vazelíny nebo čistého vepřového sádla
  • 30 g sušené mleté chilli papričky

Příprava

Vazelínu nebo sádlo rozehřejeme ve vodní lázni na max. 50 °C a nasypeme do ní chilli koření, za stálého míchání asi 10 minut prohříváme. Směs sejmeme a necháme 24 hodin v chladu. Potom ji opět zahřejeme na max. 50 °C, promícháme a přes punčochu přecedíme do malých dóziček. Mast chráníme před dětmi.

Použití

Mast se používá především při artróze, artritidě, na pohmožděniny a při bolesti zad. Tenkou vrstvou mastičky potřeme postižené místo a jemně vetřeme do kůže. Můžete také překrýt obvazem. Jako zábal (mastičkou potřeme místo s celulitidou, zabalíme do potravinářské fólie a necháme působit asi 35 minut, potom smyjeme vodou). Procedura podporuje látkovou výměnu a odbourává podkožní tuk.

Pozor, chilli hodně pálí!

Citlivost na chilli se u každého člověka liší, proto je nutné nejprve vyzkoušet mast či olej a tinkturu na malém kousku kůže ve zvláště bolestivé oblasti. „Pokud se nevyskytnou projevy alergie nebo zvýšené citlivosti, můžeme začít chilli mast aplikovat na větší plochu. Zpočátku může dost nepříjemně pálit,“ upozorňuje bylinkář.

  • Chilli mast ani olej či tinkturu nikdy nepoužíváme na odřenou kůži nebo na otevřené poranění.
  • Po aplikaci si musíme důkladně umýt ruce teplou vodou a mýdlem nebo používáme jednorázové rukavice, abychom si ji nezanesli třeba do oka. Ovšem nepříjemná může být i reakce chilli na kůži prstů. Mohou pálit. Někdy je potřeba pomoct si od pálivosti například mlékem.

Zdroje: knitspice.com, cs.wikipedia.org, bylinkář Martin Kolár


Přečtěte si také