návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Lenka Valjentová a Martin Kolár , Aktualizováno: 05.08.2021
Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin
Autor: iStock Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin
Letošní bylinkářská sezona pomalu začíná. Mezi nejúčinnější formy zpracování léčivých rostlin patří bylinné tinktury, konkrétně lihové extrakty z ideálně čerstvě utržených bylin, které si kromě účinných látek zachovají i rostlinnou sílu. Výhodami tinktury jsou rychlejší nástup účinku, pohodlné užívání, dlouhá trvanlivost a především stálost a koncentrace aktivních léčivých látek. Domácí výroba bylinných tinktur není příliš složitá, potřebujeme jen byliny a alkohol, vodka nebo slivovice stačí. Prozradíme vám základní recept na bylinnou tinkturu i co byste měli vědět ohledně užívání a dávkování. Představíme deset léčivých rostlin, z kterých byste měli mít tinkturu pořád doma a proč. Jsou to lichořeřišnice, máta, měsíček, rozmarýn, tymián, pampeliška, rakytník, echinacea, medvědí česnek a řepík.

reklama

Bylinné tinktury jsou jednou z možností zpracování léčivých rostlin. „Při klasickém sušení léčivek může být mnoho účinných látek částečně nebo úplně znehodnoceno např. oxidací, plísněmi nebo příliš vysokou teplotou, omezená je i doba skladování sušených bylin na maximálně jeden rok. Přednostmi domácí tinktury jsou rychlejší nástup účinku, pohodlné užívání, snadné a dlouhodobé uchování a především stálost a koncentrace aktivních léčivých látek, navíc lihový extrakt umožňuje získat z bylin látky, které se nevyloučí ve vodě a které bývají často spojeny s protizánětlivým účinkem nebo se zničí tepelnou úpravou, např. éterické oleje,“ vysvětluje známý český bylinkář Martin Kolár a pokračuje: „Na druhou stranu je potřeba s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme.“ 

Jak vyrobit domácí tinkturu z bylin: měsíčková podporuje krevní oběh, pomáhá problémech s trávením i při bolestivé menstruaci, podpůrná může být také při nádorových onemocněních, zevně při léčbě ran a pro úlevu namožených svalů
Autor: iStock Jak vyrobit domácí tinkturu z bylin: měsíčková podporuje krevní oběh, pomáhá problémech s trávením i při bolestivé menstruaci, podpůrná může být také při nádorových onemocněních, zevně při léčbě ran a pro úlevu namožených svalů

10 léčivých rostlin, ze kterých je dobré si připravit domácí tinkturu

 1. Lichořešnice větší (kvetoucí nať): účinné přírodní antibiotikum, posiluje imunitu, pomáhá při onemocnění močových cest působí i jako prevence nebo doléčení zánětů.
 2. Měsíček lékařský (květy): podporuje krevní oběh, pomáhá při problémech s trávením i při bolestivé menstruaci, podpůrný může být také při nádorových onemocněních, zevně při léčbě ran a pro úlevu namožených svalů.
 3. Pampeliška lékařská (kořen): čistí a detoxikuje tělo, podporuje látkovou výměnu, pomáhá diabetikům, stimuluje funkci sleziny, slinivky a ledvin.
 4. Tymián obecný (nať): odbourává stres, předchází chronickým chorobám, léčí respirační obtíže a urychluje hojení, posiluje nervový systém.
 5. Máta peprná (listy): urychluje metabolismus a čistí krev, působí dezinfekčně a protizánětlivě, tlumí bolesti hlavy, pomáhá při kašli a rýmě.
 6. Rozmarýn lékařský (nať): pomáhá prokrvovat končetiny, odstraňuje křeče v žaludku, prodlužuje pocit sytosti, pomáhá s nespavostí.
 7. Medvědí česnek (listy): podporuje imunitní systém, působí jako prevence proti ateroskleróze, zánětům střev, zlepšuje paměť.
 8. Řepík lékařský (kvetoucí nať): má protizánětlivé a dezinfekční účinky, pomáhá při zánětech v ústní dutině a bolesti v krku, zevně při revmatismu a hexenšusu. 
 9. Rakytník řešetlákový (plody): celkově posiluje imunitu, zpomaluje stárnutí organismu, pomáhá bojovat proti stresu anebo proti únavě.
 10. Echinacea (kvetoucí nať nebo kořen): zvyšuje přirozenou obranyschopnost organismu, pomáhá při zánětech kloubů, léčí žaludeční vředy, prostatické potíže, záněty močových cest, zevně ekzémy i lupénku.
Lichořeřišnice tinktura

Vyrobte si bylinnou tinkturu z lichořeřišnice. Návod, jak na léčivé kapky

Řepík lékařský je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Řepík je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Základní recept na domácí tinkturu z bylin

Ingredience

 • 1 díl čerstvé byliny, sušených bylin zhruba polovina (květ, nať, kořen, plod, listy, pupen, nebo kůra)
 • 5 dílů alkoholu 40 do 50 % (pro domácí přípravu je ideální čistá vodka, pálenky, konzumní líh)

Příprava

Byliny musejí být čisté, nakrájené na kousky keramickým nožem, ne kovovým, protože kov může snižovat koncentraci účinných látek v léčivé rostlině. Nakrájené byliny vložíme do vhodné sklenice, ideálně z tmavého skla se zabroušeným hrdlem, zalijeme alkoholem a uzavřeme. Dáme na tmavé a teplé místo a necháme 21 a více dnů macerovat. Ani mnohem delší doba není na škodu. Sklenici každý den důkladně protřepeme. Chráníme před sluncem. Pak obsah scedíme přes sítko, kávový filtr nebo můžeme vymačkat french pressem. Tinkturu přelijeme do tmavých lahviček, uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu.

Jak vyrobit domácí tinkturu z bylin: mátová urychluje metabolismus a čistí krev, působí dezinfekčně a protizánětlivě, tlumí bolesti hlavy
Autor: iStock Jak vyrobit domácí tinkturu z bylin: mátová urychluje metabolismus a čistí krev, působí dezinfekčně a protizánětlivě, tlumí bolesti hlavy

Užívání a dávkování domácí tinktury

 • Obvyklé dávkování je jedna kapka na jeden kilogram hmotnosti a den rozdělené na tři dávky, konkrétně vážíme-li 60 kg, užíváme třikrát denně 20 kapek (přibližně ½ lžičky).
 • Užíváme třikrát tři týdny s týdenní pauzou, tzn. 3 týdny, pauza, 3 týdny, pauza, 3 týdny a konec. 
 • Tinktura se užívá na lžičku a zapíjí vodou nebo čajem.
 • Další možností je nakapání tinktury do vody.
 • Pokud si bylinnou tinkturu nakapeme do horkého čaje, po asi 10 minutách se alkohol odpaří a zůstanou jen účinné látky.
 • Užívání je ideálně hodinu před jídlem.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Nejlepší byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu: medvědí česnek, pampeliška a fialka

Byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu. Využijte sílu medvědího česneku nebo fialek

Jak udělat domácí bylinkový ocet

Jak udělat domácí bylinkový ocet? Postupujte podle snadného návodu

Březnový výsev léčivých bylin: Jak na to, abyste z levandule, echinacei či stévie měli radost a užitek

Březnový výsev léčivých bylin: Jak vypěstovat levanduli, echinaceu či stévii

Únorový výsev bylin a koření. Vypěstujte si ze semínek šalvěj, rozmarýn, majoránku a tymián

Únorový výsev bylin a koření. Vypěstujte si šalvěj, rozmarýn, majoránku a tymián

Léčivé kořeny, které se sbírají podzim: pampeliška, kostival a lopuch

Nasušte si léčivé kořeny pampelišky, kostivalu a lopuchu. Na podzim jsou nejlepší

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ: Jak pěstovat středomořské koření a léčit se domácím rozmarýnovým vínem

Jak pěstovat rozmarýn a udělat z něj léčivé víno?

Měsíčková mast

Měsíček lékařský je zázračná zbraň proti plísním a odřeninám. Udělejte si měsíčkovou mast

Přírodní antibiotika právě kvetou: Lichořešnice větší je stejně krásná jako léčivé

Dvě nejlepší přírodní antibiotika právě kvetou. Lichořeřišnice a echinacea jsou stejně krásné jako léčivé

Jak vypěstovat lichořeřišnici?

Lichořeřišnice: Jak si vypěstovat doma v květináči přírodní antibiotikum

Léčivé rostliny za socialismu: Bylinné tinktury byly sci-fi a recepty pátera Ferdy byl samizdat

Léčivé rostliny za socialismu. Bylinné tinktury byly sci-fi a recepty pátera Ferdy samizdat

reklama

Článek je zařazen v: tinktura , domácí tinktura z bylin , DIY tinktura , návod tinktura , výhody tinktury , Máta peprná , pampeliška lékařská , echinacea , lichořeřišnice , měsíček lékařský , Řepík lékařský , rakytník řešetlákový , Tymián , Rozmarýn , medvědí česnek

reklama

Přečtěte si také