návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Návod na domácí masážní olej z levandule, máty, růže, heřmánku a dalších bylin

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 05.08.2021
Sezona sběru bylin nabírá na obrátkách, a tak si stále častěji klademe otázku, jak je uchovat. Můžeme je tradičně nasušit na čaj, udělat si z nich tinkturu nebo sirup. Dalším prastarým způsobem, jak uchovat bylinky a využít jejich léčivé vlastnosti, je domácí výroba masážních olejů. Jsou vhodné především k péči o pokožku, pomáhají při léčení kožních onemocnění, hojení poranění i spálenin od slunce či bodnutí hmyzem, jsou skvělé k potírání nebo masáži zejména bolavých kloubů a svalů, ale poradí si i s bolestí hlavy nebo stresem a únavou. Udělejte si podle našeho návodu doma olej z máty, třezalky, měsíčku, růže, levandule, šalvěje, heřmánku nebo rozmarýnu. A až jejich hojivé účinky vyzkoušíte sami na sobě, určitě budete spokojeni.

reklama

Základem výroby domácího bylinného masážního oleje jsou čerstvé nebo sušené léčivé rostliny. Olej z čerstvým bylin je mnohem aromatičtější, se sušenými se zase lépe pracuje. Než se pustíme do práce, měli bychom vědět, jestli má náš olej zvláčnit pokožku, zahojit špatně se hojící ránu, uvolnit svaly, zmírnit otoky, pomoci při stresu… a podle toho vybrat si tu správnou léčivku.

 Základem výroby domácího bylinného masážního oleje jsou čerstvé nebo sušené léčivé rostliny; olej z čerstvým bylin je mnohem aromatičtější, se sušenými se zase lépe pracuje
Autor: iStock Základem výroby domácího bylinného masážního oleje jsou čerstvé nebo sušené léčivé rostliny; olej z čerstvým bylin je mnohem aromatičtější, se sušenými se zase lépe pracuje

Osm léčivých bylin, osm hojivých olejů

Pro inspiraci představujeme osm nejznámějších a nejpoužívanějších bylin a jak nám v masážních bylinných olejích mohou pomoci.

Levandule lékařská

Levandulový olej působí blahodárně proti křečím, při únavě a bolestech svalů a kloubů, zmírňuje otoky. Když si jím potřeme spánky, pomůže při bolesti hlavy, vyčerpání, únavě, podráždění, je uklidňující a zmírňuje nespavost.

Levandule sirup

Levandule má léčivé účinky i skvělou chuť. Udělejte si sirup a upečte sušenky

Levandule pěstování

21 rad a tipů, jak na pěstování, sběr a sušení levandule

Třezalka tečkovaná

Třezalkový olej, známý jako Janův olej či svatojánský olej, je lidový lék na povrchová poranění, pomáhá rychlejšímu hojení odřenin a modřin, zacelí nehojící se rány. Je výborným pomocníkem při bolestech zad, kloubů, svalů a šlach.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ: Jak pěstovat hvězdu svatojánských bylin a vyrobit slavný hojivý Janův olej

Jak pěstovat třezalku, hvězdu svatojánských bylin? Připravte si slavný hojivý Janův olej

Svatojánská noc

Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky

Růže damašská a stolistá

Růžový olej je skvělý na vysušenou pokožku, hojí drobné popáleniny a popraskané rty i paty. Domácí olej z květů růží taky zvyšuje sebevědomí a duševní síly, povzbuzuje psychiku, pomáhá proti depresím, stresu a zmírňuje úzkost. 

Léčivé květy růží. Udělejte si domácí růžovou vodu, med nebo olej

Květy růží jsou léčivé. Udělejte si domácí růžovou vodu, med nebo olej

Můžete si uvařit sirup, čaj, udělat růžovou vodu

Růže voní, ale hlavně léčí! Využijte jejich sílu, připravte si čaj i marmeládu

Máta peprná

Mátový olej má skvělé chladivé účinky, potírají se jím bolavé svaly (uvolňuje je), pomáhá při revmatismu, artritidě a bolestech kloubů i při léčbě spálenin po přílišném opalování. Rovněž osvěžuje mysl a pomáhá při zvýšené únavě a stresu.

Máta peprná: už při doteku máty na rukou ulpí její svěží mentolová vůně, která uleví při kašli a rýmě, osvěží a navodí dobrou náladu.

Nevíte už co s úrodou máty? Vyrobte si domácí sirup, olej a tinkturu

MÁTA: Jak vypěstovat peprnou bylinku a udělat domácí léčivý olej či mátovou zmrzlinu

Jak pěstovat mátu a udělat z ní domácí sirup nebo zmrzlinu

Měsíček lékařský

Měsíčkový olej je generacemi prověřený nejlepší přírodní lék na popáleniny včetně spálenin od slunce. Je antiseptický, dobře hojí suchou kůži i ekzémy, využívá se k ošetření špatně a dlouho se hojících a hnisavých ran. 

Měsíček lékařský

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: Jak vypěstovat krásnou léčivku, která nahradí drahý šafrán

Měsíčková mast

Měsíček lékařský je zázračná zbraň proti plísním a odřeninám. Udělejte si měsíčkovou mast

Rozmarýn lékařský

Rozmarýnový olej působí protizánětlivě, je vhodný k masážím bolavých kloubů a svalů, odstraňuje revmatické bolesti. Pomáhá při bolestech hlavy, zahání únavu a stres. Masáže hlavy rozmarýnovým olejem jsou účinné proti lupům.

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ: Jak pěstovat středomořské koření a léčit se domácím rozmarýnovým vínem

Jak pěstovat rozmarýn a udělat z něj léčivé víno?

Jak si doma namíchat proslovenské koření? Nesmí v něm chybět tymián, rozmarýn, bazalka, oregano a saturejka

Namíchejte si provensálské koření. Použijte tymián, rozmarýn, oregano a další bylinky

Heřmánek pravý

Heřmánkový olej má protizánětlivé vlastnosti, pomáhá lepšímu hojení kůže, je účinný při lupénce a ekzémech, snižuje podráždění pokožky a zarudnutí, působí proti plísňovým onemocněním pokožky. Je vhodný jako mírné analgetikum na migrény, bolesti kloubů i zubů a svalů.

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ: Jak vypěstovat léčivou bylinku i koření v jednom

Jak pěstovat šalvěj, voňavé koření i léčivou bylinku v jednom

Šalvěj lékařská

Šalvějový olej má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, účinně pomáhá při paradentóze (olejem potíráme dásně), při dermatitidě, bodnutí hmyzem a jako vlasová kúra. Používáme k masáži nemocných, kteří dlouho leží.

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Jak udělat domácí bylinkový ocet

Jak udělat domácí bylinkový ocet? Postupujte podle snadného návodu

Návod na výrobu domácího masážního oleje

Ingredience

  • 5–6 lžic sušených nebo 10–12 čerstvých bylin
  • 300 až 400 ml kvalitního oleje v bio kvalitě (slunečnicový, mandlový, olivový)

Příprava

Čistou a suchou uzavíratelnou sklenici vytřeme vodkou nebo lékárenským lihem, zvláště důkladní musíme být, když pracujeme s čerstvými bylinami, které mají tendenci plesnivět. Do nádoby vložíme byliny a zalijeme olejem, opatrně promícháme. Byliny musí být neustále ponořené nejméně 1 cm po hladinou! Čerstvé byliny můžeme nechat do druhého dne zaschnout.

Návod na domácí masážní olej z máty, levandule, růží, třezalky a dalších léčivých bylin
Autor: iStock Návod na domácí masážní olej z máty, levandule, růží, třezalky a dalších léčivých bylin

Bylinný olej můžeme připravit několika způsoby, nejběžnější jsou tyhle:

  • Sklenici uzavřeme, postavíme na světlé a chladné místo a necháme macerovat. Každý druhý den protřepeme. Po zhruba 6 týdnech obsah přefiltrujeme přes papírový filtr a byliny důkladně vymačkáme. Macerace je vhodná zejména pro čerstvé květy, okvětní lístky a jemné lístky.
  • Nezavřenou sklenici s olejem a bylinou vložíme do vodní lázně a zahřejeme na teplotu 45 °C, vyšší teplota by snížila kvalitu. Necháme 30–40 minut, pak sklenici z vodní lázně vyndáme, pevně uzavřeme a postavíme na slunné místo. Po 2–3 týdnech obsah sklenice scedíme přes kávový filtr, byliny vymačkáme. Postup s krátkým zahříváním ve vodní lázni se hodí nejvíce pro natě a listy.
  • Byliny v oleji zahříváme ve vodní lázni 2–3 hodiny, vyjmeme a necháme buď rozležet 3–5 dní, nebo hned po vychladnutí scedíme přes filtr, aby v oleji nezůstaly ani ty nejjemnější částečky. Delší záhřívání je dobré pro sušené byliny.

Hotový bylinný masážní olej nalijeme do opět dokonale čisté lahvičky, optimálně z tmavého skla. Uchováváme v chladu a temnu.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Mátu, šalvěj, meduňku a libeček jako bylinky pro zdraví sbíráme v červnu

V červnu sbíráme mátu, šalvěj, meduňku a libeček. Jak je nejlépe nasušit?

Léčivé rostliny, které je v přírodě nejlepší sbírat v červnu

8 léčivých rostlin, pro které se v červnu vydejte do přírody

Nejlepší byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu: medvědí česnek, pampeliška a fialka

Byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu. Využijte sílu medvědího česneku nebo fialek

Sedm léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

7 léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

Objevte nevšední oleje, které si zamilujete

Panenské oleje přinášejí nevšední chutě i zdravotní benefity. Vyznáte se v nich?

Jak zpracovat úrodu rakytníku: Z oranžových plodů můžeme udělat domácí léčivý olej nebo tinkturu, rakytníkový sirup i džem

Jak zpracovat rakytník: Z oranžových plodů můžete udělat léčivý olej nebo tinkturu, rakytníkový sirup i džem

reklama

Článek je zařazen v: masážní léčivý olej DIY , bylinný olej návod , olej z bylin , máta peprná (Mentha piperita) , Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) , Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) , Levandule (Lavandula officinalis) , šalvěj lékařská (Salvia officinalis) , Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) , Měsíček lékařský (Calendula officinalis) , růže damašská (Rosa damascena) , růže stolistá (Rosa centifolia) , mátový olej , třezalkový olej , Janův olej , heřmánkový olej , levandulový olej , šalvějový olej , rozmarýnový olej , růžový olej , měsíčkový olej , bylinné oleje zdraví

reklama

Přečtěte si také