Návod na domácí masážní olej z levandule, růže, šalvěje, heřmánku i dalších bylin

Sezona sběru bylin je v plném proudu, a tak si stále častěji klademe otázku, jak je uchovat. Můžeme je nasušit na čaj, udělat si z nich tinkturu nebo sirup. Dalším způsobem, jak uchovat bylinky a využít jejich léčivé vlastnosti, je domácí výroba léčivých masážních olejů. Jsou vhodné především k péči o pokožku, pomáhají při léčení kožních onemocnění, hojení poranění i spálenin od slunce či bodnutí hmyzem.

Základem výroby domácího bylinného masážního oleje jsou čerstvé nebo sušené bylinky. Olej z čerstvých bylin je mnohem aromatičtější, se sušenými se zase lépe pracuje. Než se pustíme do práce, měli bychom vědět, jestli má náš olej zvláčnit pokožku, zahojit špatně se hojící ránu, uvolnit svaly, zmírnit otoky, pomoci při stresu… a podle toho vybrat tu správnou léčivku.

Osm léčivých bylin = osm masážních olejů

Pro inspiraci představujeme osm nejznámějších a nejpoužívanějších bylin a jak nám v masážních bylinných olejích mohou pomoci.

Levandule lékařská

Levandulový olej působí blahodárně proti křečím, při únavě a bolestech svalů a kloubů, zmírňuje otoky. Když si jím potřeme spánky, pomůže při bolesti hlavy, vyčerpání, únavě, podráždění, je uklidňující a zmírňuje nespavost.

Třezalka tečkovaná

Třezalkový olej, známý jako Janův olej či svatojánský olej, je lidový lék na povrchová poranění, pomáhá rychlejšímu hojení odřenin a modřin, zacelí nehojící se rány. Je výborným pomocníkem při bolestech zad, kloubů, svalů a šlach.

Růže damašská a stolistá

Růžový olej je skvělý na vysušenou pokožku, hojí drobné popáleniny a popraskané rty i paty. Domácí olej z květů růží taky zvyšuje sebevědomí a duševní síly, povzbuzuje psychiku, pomáhá proti depresím, stresu zmírňuje úzkost.

Máta peprná

Mátový olej má skvělé chladivé účinky, potírají se jím bolavé svaly (uvolňuje je), pomáhá při revmatismu, artritidě a bolestech kloubů i při léčbě spálenin po přílišném opalování. Rovněž osvěžuje mysl a pomáhá při zvýšené únavě a stresu.

Měsíček lékařský

Měsíčkový olej je generacemi prověřený nejlepší přírodní lék na popáleniny včetně spálenin od slunce. Je antiseptický, dobře hojí suchou kůži i ekzémy, využívá se k ošetření špatně a dlouho se hojících a hnisavých ran.

Rozmarýn lékařský

Rozmarýnový olej působí protizánětlivě, je vhodný k masážím bolavých kloubů a svalů, odstraňuje revmatické bolesti. Pomáhá při bolestech hlavy, zahání únavu a stres. Masáže hlavy rozmarýnovým olejem jsou účinné proti lupům.

Heřmánek pravý

Heřmánkový olej má protizánětlivé vlastnosti, pomáhá lepšímu hojení kůže, je účinný při lupénce a ekzémech, snižuje podráždění pokožky a zarudnutí, působí proti plísňovým onemocněním pokožky. Je vhodný jako mírné analgetikum na migrény, bolesti kloubů i zubů a svalů.

Šalvěj lékařská

Šalvějový olej má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, účinně pomáhá při paradentóze (olejem potíráme dásně), při dermatitidě, bodnutí hmyzem a jako vlasová kúra. Používáme k masáži nemocných, kteří dlouho leží.

Návod na výrobu domácího masážního oleje

Ingredience

  • 5–6 lžic sušených nebo 10–12 čerstvých bylin
  • 300 až 400 ml kvalitního oleje v bio kvalitě (slunečnicový, mandlový, olivový)

Příprava

Čistou a suchou uzavíratelnou sklenici vytřeme vodkou nebo lékárenským lihem, zvláště důkladní musíme být, když pracujeme s čerstvými bylinami, které mají tendenci plesnivět. Do nádoby vložíme byliny a zalijeme olejem, opatrně promícháme. Byliny musí být neustále ponořené nejméně 1 cm po hladinou! Čerstvé byliny můžeme nechat do druhého dne zaschnout.

Bylinný olej můžeme připravit několika způsoby:

  1. Sklenici uzavřeme, postavíme na světlé a chladné místo a necháme macerovat. Každý druhý den protřepeme. Po zhruba 6 týdnech obsah přefiltrujeme přes papírový filtr a byliny důkladně vymačkáme. Macerace je vhodná zejména pro čerstvé květy, okvětní lístky a jemné lístky.
  2. Nezavřenou sklenici s olejem a bylinou vložíme do vodní lázně a zahřejeme na teplotu 45 °C, vyšší teplota by snížila kvalitu. Necháme 30–40 minut, pak sklenici z vodní lázně vyndáme, pevně uzavřeme a postavíme na slunné místo. Po 2–3 týdnech obsah sklenice scedíme přes kávový filtr, byliny vymačkáme. Postup s krátkým zahříváním ve vodní lázni se hodí nejvíce pro natě a listy.
  3. Byliny v oleji zahříváme ve vodní lázni 2–3 hodiny, vyjmeme a necháme buď rozležet 3–5 dní, nebo hned po vychladnutí scedíme přes filtr, aby v oleji nezůstaly ani ty nejjemnější částečky. Delší zahřívání je dobré pro sušené byliny.

Hotový bylinný masážní olej nalijeme do opět dokonale čisté lahvičky, optimálně z tmavého skla. Uchováváme v chladu a temnu.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, www.bylinkyprovsechny.cz, Bylinková zahrádka (Burkhard Bohne)


Přečtěte si také