Zahrada

14. června 2022 07:00

Simona Sedláčková

Cihly na zahradě: Udělejte z nich zahradní cestičky, okraje záhonů, krb či altánek

V zemích, ve kterých využití lícových cihel patří k tradicím, které obdivuje celý svět, jako je Anglie, Nizozemí nebo Belgie, se můžete inspirovat i pro svou zahradu. Cihlové zahradní cestičky, okraje záhonů, nebo dokonce zděné ploty či menší zahradní stavby, jako jsou altány, zahradní krby… Inspirujte se v naší fotogalerii.

Cihla je spolu s kamenem a dřevem jedním z nejstarších a také nejpůsobivějších stavebních materiálů. Historicky nejstarší sušené cihly, tzv. vepřovice, jsou známé nejméně 10 tisíc let a cihly pálené nejsou o mnoho mladší.

Na budovy bez následného omítnutí a drobné zahradní stavby se využívají tzv. lícové cihly neboli lícovky. Ty jsou asi o čtvrtinu menší než klasické cihly.

Lícové cihly ražené

Vyrábějí se ražením hlíny do speciálních forem a následným pálením. Mají většinou rustikální vzhled a bývají označovány jako cihly stařené. Mají stejný vzhled ze čtyř stran a mohou se využívat v interiéru i exteriéru.

Cihly klinker

Také lícové pálené cihly, které se díky zvuku, který při poklepání vydávají, nazývají často i zvonivky. Jsou vyráběny strojově, mají nižší nasákavost než cihly ražené a mají 3 strany pohledové a jednu technologickou. Také se mohou využívat v interiéru i exteriéru.

Cihly z rozbořených domů

Vzhledem k cenám nových lícových cihel se pro drobné zahradní stavby často využívají i staré cihly z rozbořených staveb. Nemají sice zdaleka takovou trvanlivost jako nově koupené lícové cihly, ale zato působí starým, tedy velmi romantickým dojmem. Musíte však počítat s tím, že po několika letech budete muset přistoupit k výměně některých cihel.

Cihly v zahradě

V některých zemích, především v západní Evropě, se cihly v zahradní tvorbě používají velmi často a zaručeně budou slušet i našim zahradám. Jejich využití může být až překvapivě pestré. Kromě budování zdí a plotů mohou cihly posloužit na různé drobné stavby, jako jsou branky, schody, krby či studny. Ale cihla může vytvořit také půvabné pozadí pro mnoho typů rostlin a často zvládne nabídnout i efekt barevného kontrastu. Z cihel se dá vytvořit působivý zahradní chodníček a s jejich pomocí lze také ohraničit užitkový záhon nebo oddělit trávník od výsadby okrasných rostlin. Cihlové stavby můžou na zahradě snadno vytvořit efekt rustikální nálady, stejně dobře se však hodí i do zahrady zcela moderní. Cihla jednoduše každou zahradu pozvedne na téměř umělecký skvost.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cihla; http://www.cihelnasitborice.cz/; https://www.klinkercentrum.cz/cihly

Sdílejte článek
Štítky zahrada cihla trávník krb záhon cihly vzhled okrasná rostlina klinker lícové pálené

Přečtěte si také