návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat čemeřice. Královny zimní zahrady kvetou, i když sněží

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 21.06.2021
Čemeřice Jak pěstovat královny zimní i jarní zahrady
Autor: istock.com Čemeřice Jak pěstovat královny zimní i jarní zahrady
Krásné květy i listy čemeřice zdobí zimní a jarní zahrady od ledna až do konce května. Květy čemeřic mohou být bílé, růžové, purpurové i zelené. Rozvíjejí se už v zimě a časném předjaří a udržují si svůj půvab ještě dlouho po odkvětu, protože neopadávají, jen postupně zezelenají a ve středu vytvářejí tobolky plodů. Pěstování čemeřic není náročné a my vám poradíme, jak na to. A taky prozradíme, že čemeřice jsou jedovaté a kdysi bývaly oblíbenou léčivou bylinou i magickou rostlinou neviditelnosti.

reklama

Čemeřice (Helleborus) jsou podle druhu 30 až 60 centimetrů vysoké trvalky pocházející z oblastí jižní, východní a západní Evropy. Řadí se do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Listy mají čemeřice tuhé, tmavě zelené, dlouze řapíkaté, dlanitě se dělí a na okrajích listů jsou zubaté. Něžně barevné květy jsou velice zajímavé tím, že stačí, aby se v zimě jen na několik dnů oteplilo a hned rozkvetou. Když se zase ochladí, zkroutí se a čekají na další vlnu tepla, aby se opět nepoškozené předvedly světu v celé své kráse. Díky době kvetení si vysloužily přezdívku zimní královny nebo vánoční či postní růže.

Čemeřice Čemeřice (Helleborus) jsou 30 až 60 centimetrů vysoké trvalky, řadí se do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae).
Autor: istock.com Čemeřice Čemeřice (Helleborus) jsou 30 až 60 centimetrů vysoké trvalky, řadí se do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae).

9 pravidel pěstování čemeřice

 1. Když vysadíte několik čemeřic různých barev a s různou dobou rozkvětu, získáte záhon překrásných květů, které vyniknou ve společnosti nízkých stálezelených keřů i pod vysokými stromy.
 2. Rok co rok se budou zvolna rozrůstat, takže jim poskytněte dostatek prostoru a nesázejte je těsně k sobě, nejméně 25–30 centimetrů.
 3. Pokud čemeřici budete chtít přesadit, pamatujte na to, že podobně jako pivoňka nemá ráda změnu místa a začne kvést až za nějaký rok.
 4. Pěstování čemeřice vyžaduje pečlivý výběr stanoviště. I když je to poměrně nenáročná trvalka, slunce v lásce nemá, takže se jí zavděčíte místem v polostínu až stínu, pod listnatými keři a stromy, blízko zdí.
 5. Na jaře zhnědlé staré listy otrhejte, provzdušněte půdu okolo a pohnojte kompostem.
 6. Nejlépe se čemeřicím daří v hlubší hlinité, humózní, vlhké, ale dobře propustné spíše vápenité půdě, a tak se rozhodně nehodí pod azalky a rododendrony, které potřebují zeminu kyselou.
 7. Čemeřice se rozmnožují poměrně snadno dělením starších rostlin nebo semeny. K dělení používejte trsy staré minimálně šest let, protože kořenová soustava je poměrně citlivá a potřebuje delší dobu na dokonalé zakořenění. Mladé rostlinky rozsazujte na jaře po odkvětu nebo v září. Jednotlivé oddělky by měly mít alespoň 4 pupeny a sází se asi 30 cm od sebe. Spolehlivý je způsob rozmnožování semeny. Jedinou nevýhodou tohoto způsobu pěstování je zdlouhavý vývoj semenáčků – od vyklíčení po první květy uplynou obvykle tři až čtyři roky.
 8. Během kvetení vyžaduje rostlina pravidelnou zálivku, tedy pokud nemrzne. V létě jí přemokření škodí, protože může docházet k rozvoji plísňových a houbových chorob. Větší sucho během letního období většině druhů nevadí. 
 9.  Z chorob je nejčastější padlí, které může celou rostlinu zničit. Od června a do září aplikujte na rostliny i půdu kolem odvary z přesličky rolní nebo česneku. Do 5 litrů vody dejte 500 g čerstvě natrhané přesličky či 50 g sušené a nechte přes noc . Druhý den přiveďte k varu, sejměte z plotýnky a nechte vychladnout. Zředěným roztokem (1 díl odvaru : 5 dílů vody) čemeřice postříkejte, zhruba jednou za 3 dny. Spařte nadrobno nasekaný česnek 40 g na 5 l vody, nechte vyluhovat a vychladnout. Postřikujte zředěným roztokem 1 : 5 podle potřeby.
Čemeřicím stačí, aby se v zimě jen na několik dnů oteplilo - a hned rozkvetou; když se zase ochladí, zkroutí se a čekají na další vlnu tepla, aby se opět nepoškozené předvedly světu v celé své kráse
Autor: istock.com Čemeřicím stačí, aby se v zimě jen na několik dnů oteplilo - a hned rozkvetou; když se zase ochladí, zkroutí se a čekají na další vlnu tepla, aby se opět nepoškozené předvedly světu v celé své kráse

Oblíbené druhy čemeřic

Na zahradách se nejvíce pěstují botanické druhy čemeřic a takzvaná čemeřice zahradní. Toto pojmenování zahrnuje mnoho zajímavých hybridů, zpravidla kříženců čemeřice východní s dalšími druhy. Čemeřice jsou totiž schopny se snadno mezi sebou křížit, a proto vzniká velké množství různých odchylek a variací, mnohdy velmi atraktivního vzhledu.

Hyacinty: Jak napravit nejčastější chyby, které děláme při domácím pěstování

Hyacinty: Jak napravit chyby, které děláme při domácím pěstování

Bergenie: Návod na pěstování skromné květiny, která je krásná celý rok

Jak pěstovat bergenii, skromnou trvalku, která je krásná celý rok

Čemeřice černá

U nás je velmi oblíbená čemeřice černá (Helleborus niger), která pochází z východních Alp a z Balkánu. Své jméno získala nikoli podle barvy květu (kvete bíle, občas s narůžovělým nádechem, a když odkvete, zezelená), ale podle černé barvy oddenku. Její květy patří ke skutečným otužilcům a bez problémů kvete i v době, kdy zahradu ještě pokrývá sníh, většinou v lednu.

Čemeřice černá (Helleborus niger) kvete většinou už v lednu
Autor: istock.com Čemeřice černá (Helleborus niger) kvete většinou už v lednu

Čemeřice nachová

Velké přízni se těší také raná čemeřice nachová (Helleborus purpurascens). Je doma ve východní Evropě, u nás kvete v únoru a březnu květy vně purpurovými, uvnitř zelenofialovými. Listy vyrůstají až po odkvětu rostliny.

Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) kvete v únoru a březnu
Autor: istock.com Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) kvete v únoru a březnu

Čemeřice východní

V našich krajích je hodně rozšířená atraktivní čemeřice východní (Helleborus orientalis), která je domovem na Balkáně a v Malé Asii. Výrazné květy, často s kresbou nebo tečkováním, jsou v různých barvách od bílé, žluté, zelené, růžové, tmavě červené až po černou. Kvete v březnu až květnu. 

Čemeřice východní (Helleborus orientalis) kvete v březnu až květnu
Autor: istock.com Čemeřice východní (Helleborus orientalis) kvete v březnu až květnu

Čemeřice smrdutá

Mohutná čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) se zelenými květy s dekorativním vínovým lemováním má listy ve tvaru zvonku. Kvete od února do dubna.

Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) kvete od února do dubna
Autor: pixabay.com Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) kvete od února do dubna

Čemeřice zelená

Dekorativní je čemeřice zelená (Helleborus viridis) s převislými žlutozelenými květy, které rozkvétají v březnu až dubnu.

Čemeřice zelená (Helleborus viridis) kvete v březnu až dubnu
Autor: istock.com Čemeřice zelená (Helleborus viridis) kvete v březnu až dubnu

Čemeřice jsou jedovaté

Celá rostlina, zejména pak semena a oddenek, obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy – glykosidy helleborein, helleborin, hellebortin a hellebrin. Všechny škodí srdci, vyvolávají srdeční arytmie a mohou způsobit zástavu.

Vánoční nálada a zároveň spousta jedu pohromadě

10 jedovatých rostlin v bytě, které mohou otrávit vaše dítě i vašeho zvířecího miláčka

Jedovaté rostliny

Jedovaté rostliny: Krásky z našich zahrad umějí být i pěkně nebezpečné

Otrava čemeřicí se projevuje pálením v ústech, zvracením, průjmem a křečovými bolestmi zažívacího traktu. Pulz bývá pomalý a nepravidelný, zorničky rozšířené, člověk pociťuje slabost, závratě a upadá do bezvědomí. Otrava čemeřicí je vždy vážná a je třeba co nejrychleji vyhledat lékaře. Semínka a kořeny způsobují také puchýře na kůži.

Na čemeřici tedy pozor – po jejím trhání či ošetřování si musíte vždy důkladně umýt ruce. Děti k ní raději nepouštějte, aby krásný květ či semena nechtěly ochutnat, to by nemuselo dobře dopadnout. A nezapomeňte, že je to rostlina nebezpečná i pro domácí mazlíčky, kočky a psy, kteří se volně pohybují po zahradách.

Všechny čemeřice jsou jedovaté! Celá rostlina, zejména pak semena a oddenek obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy.
Autor: pixabay.com Všechny čemeřice jsou jedovaté! Celá rostlina, zejména pak semena a oddenek obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy.

Čemeřice magické 

Čemeřice jsou jedovaté, a snad proto bývaly považované za rostliny magické i léčivé. Kořen rozdrcený na prášek zaručoval neviditelnost, kdo ho sypal před sebou, mohl se dostat kamkoli nezpozorován. Vykuřování čemeřicí se používalo při exorcizmu.

Čemeřice léčivé

Čemeřice byly také léčivkou, především se využívaly k léčení duševních chorob, traduje se, že pokud budete u sebe nosit kousek kořene čemeřice zabalený do bílého kapesníku, zbavíte se melancholie, depresí a stresu. Ve starověku se odvar z kořene čemeřice používal jako projímadlo a proti střevním parazitům. Prý se často užíval k otrávení pitné vody ve studnách při obléháních, protože vyvolával tak silný průjem, že nikdo nebyl schopen boje.

Mohlo by vás zajímat:

Nejkrásnější první květy jara: Ladoňka, ladonička, puškínie, sasanka, kosatec

Nejkrásnější první jarní cibuloviny musí do země už na podzim: Ladoňka, sasanka, kosatec a spol.

Bledule: Víte, že bledulí jsou dva druhy? Jarní a letní!

Bledule: Oblíbená jarní cibulovina má i sestru, která vykvétá až v létě

Sněženky: Otužilé cibuloviny dokáží falešně ohlašovat jaro i uprostřed zimy

Sněženky: Otužilé cibuloviny dokážou falešně ohlašovat jaro i uprostřed zimy

Slivoň chloupkatá (Prunus subhirtella ´Autumnalis´)

Slivoň chloupkatá: Stromek s něžnými květy, které se zimy nezaleknou

reklama

Článek je zařazen v: Čemeřice (Helleborus) , čemeřice pěstování , čemeřice jed , čemeřice černá (Helleborus niger) , čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) , čemeřice zelená (Helleborus viridis) , rady a tipy

reklama

Přečtěte si také