Jak pěstovat čemeřice. Královny zimní zahrady kvetou, i když sněží

Krásné květy i listy čemeřice zdobí zimní a jarní zahrady od ledna až do konce května. Květy čemeřic mohou být bílé, růžové, purpurové i zelené. Rozvíjejí se už v zimě a udržují si svůj půvab ještě dlouho po odkvětu, protože neopadávají, jen postupně zelenají. Pěstování čemeřic není náročné a my vám poradíme, jak na to.

Čemeřice (Helleborus) jsou podle druhu 30 až 60 centimetrů vysoké trvalky pocházející z oblastí jižní, východní a západní Evropy. Řadí se do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Listy mají čemeřice tuhé, tmavě zelené, dlouze řapíkaté, dlanitě se dělí a na okrajích listů jsou zubaté.

Něžně barevné květy jsou velice zajímavé tím, že stačí, aby se v zimě jen na několik dnů oteplilo – a hned rozkvetou. Když se zase ochladí, zkroutí se a čekají na další vlnu tepla, aby se opět nepoškozené předvedly světu v celé své kráse. Díky době kvetení si vysloužily přezdívku zimní královny nebo vánoční či postní růže.

Jak se starat o čemeřici

  • Když vysadíte několik čemeřic různých barev a s různou dobou rozkvětu, získáte záhon překrásných květů, které vyniknou ve společnosti nízkých stálezelených keřů i pod vysokými stromy.
  • Rok co rok se budou zvolna rozrůstat, takže jim poskytněte dostatek prostoru a nesázejte je těsně k sobě, nejméně 25–30 centimetrů.
  • Pokud čemeřici budete chtít přesadit, pamatujte na to, že podobně jako pivoňka nemá ráda změnu místa a začne kvést až za nějaký rok.
  • Pěstování čemeřice vyžaduje pečlivý výběr stanoviště. I když je to poměrně nenáročná trvalka, slunce  v lásce nemá, takže se jí zavděčíte místem v polostínu až stínu, pod listnatými keři a stromy, blízko zdí.
  • Na jaře zhnědlé staré listy otrhejte, provzdušněte půdu okolo a pohnojte kompostem.
  • Nejlépe se čemeřicím daří v hlubší hlinité, humózní, vlhké, ale dobře propustné spíše vápenité půdě, a tak se rozhodně nehodí pod azalky a rododendrony, které potřebují zeminu kyselou.
  • Během kvetení vyžaduje rostlina pravidelnou zálivku, tedy pokud nemrzne. V létě jí přemokření škodí, protože může docházet k rozvoji plísňových a houbových chorob. Větší sucho během letního období většině druhů nevadí.

Čemeřici může zničit padlí

Nejčastěji čemeřici napadá padlí, které může celou rostlinu zničit. Od června až do září aplikujte na rostliny i půdu kolem odvary z přesličky rolní nebo česneku. Do 5 litrů vody dejte 500 g čerstvě natrhané přesličky či 50 g sušené a nechte přes noc. Druhý den přiveďte k varu, sejměte z plotýnky a nechte vychladnout. Zředěným roztokem (1 díl odvaru : 5 dílů vody) čemeřice postříkejte, zhruba jednou za 3 dny. Spařte nadrobno nasekaný česnek 40 g na 5 l vody, nechte vyluhovat a vychladnout. Postřikujte zředěným roztokem 1 : 5 podle potřeby.

Jak se množí čemeřice

Čemeřice se rozmnožují poměrně snadno dělením starších rostlin nebo semeny.

  • K dělení používejte trsy staré minimálně šest let, protože kořenová soustava je poměrně citlivá a potřebuje delší dobu na dokonalé zakořenění. Mladé rostlinky rozsazujte na jaře po odkvětu nebo v září. Jednotlivé oddělky by měly mít alespoň 4 pupeny a sází se asi 30 cm od sebe.
  • Spolehlivý je způsob rozmnožování semeny. Jedinou nevýhodou tohoto způsobu pěstování je zdlouhavý vývoj semenáčků – od vyklíčení po první květy uplynou obvykle tři až čtyři roky.

Oblíbené druhy čemeřic

Na zahradách se nejvíce pěstují botanické druhy čemeřic a takzvaná čemeřice zahradní. Toto pojmenování zahrnuje mnoho zajímavých hybridů, zpravidla kříženců čemeřice východní s dalšími druhy. Čemeřice jsou totiž schopny se snadno mezi sebou křížit, a proto vzniká velké množství různých odchylek a variací, mnohdy velmi atraktivního vzhledu

Čemeřice černá

U nás je velmi oblíbená čemeřice černá (Helleborus niger), která pochází z východních Alp a z Balkánu. Své jméno získala nikoli podle barvy květu (kvete bíle, občas s narůžovělým nádechem, a když odkvete, zezelená), ale podle černé barvy oddenku. Její květy patří ke skutečným otužilcům a bez problémů kvete i v době, kdy zahradu ještě pokrývá sníh, většinou v lednu.

Čemeřice nachová

Velké přízni se těší také raná čemeřice nachová (Helleborus purpurascens). Je doma ve východní Evropě, u nás kvete v únoru a březnu květy vně purpurovými, uvnitř zelenofialovými. Listy vyrůstají až po odkvětu rostliny.

Čemeřice východní

V našich krajích je hodně rozšířená atraktivní čemeřice východní (Helleborus orientalis), která je domovem na Balkáně a v Malé Asii. Výrazné květy, často s kresbou nebo tečkováním, jsou v různých barvách od bílé, žluté, zelené, růžové, tmavě červené až po černou. Kvete březnu až květnu.

Čemeřice smrdutá

Mohutná čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) se zelenými květy s dekorativním vínovým lemováním má listy ve tvaru zvonku. Kvete od února do dubna.

Čemeřice zelená

Dekorativní je čemeřice zelená (Helleborus viridis) s převislými žlutozelenými květy, které rozkvétají v březnu až dubnu.

Pozor, čemeřice jsou jedovaté

Celá rostlina, zejména pak semena a oddenek, obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy – glykosidy helleborein, helleborin, hellebortin ahellebrin. Všechny škodí srdci, vyvolávají srdeční arytmie a mohou způsobit zástavu.

Otrava čemeřicí se projevuje pálením v ústech, zvracením, průjmem a křečovými bolestmi zažívacího traktu. Pulz bývá pomalý a nepravidelný, zorničky rozšířené, člověk pociťuje slabost, závratě a upadá do bezvědomí. Otrava čemeřicí je vždy vážná a je třeba co nejrychleji vyhledat lékaře. Semínka a kořeny způsobují také puchýře na kůži.

Na čemeřici tedy pozor – po jejím trhání či ošetřování si musíte vždy důkladně umýt ruce. Děti k ní raději nepouštějte, aby krásný květ či semena nechtěly ochutnat, to by nemuselo dobře dopadnout. A nezapomeňte, že je to rostlina nebezpečná i pro domácí mazlíčky, kočky a psy, kteří se volně pohybují po zahradách.

Čemeřice magické

Čemeřice jsou jedovaté, a snad proto bývaly považované za rostliny magické i léčivé. Kořen rozdrcený na prášek zaručoval neviditelnost, kdo ho sypal před sebou, mohl se dostat kamkoli nezpozorován. Vykuřování čemeřicí se používalo při exorcizmu.

Čemeřice léčivé

Čemeřice byly kdysi také léčivkou, především se využívaly k léčení duševních chorob, traduje se, že pokud budete u sebe nosit kousek kořene čemeřice zabalený do bílého kapesníku, zbavíte se melancholie, depresí a stresu. Ve starověku se odvar z kořene čemeřice používal jako projímadlo a proti střevním parazitům. Prý se často užíval k otrávení pitné vody ve studnách při obléháních, protože vyvolával tak silný průjem, že nikdo nebyl schopen boje.

Zdroje: abecedazahrady.dama.czcs.wikipedia.orgoblibenebylinky.czen.wikipedia.org


Přečtěte si také