reklama

Jak pěstovat čemeřice. Královny zimní zahrady kvetou, i když sněží

Lenka Valjentová
11. ledna 2020
Krásné květy i listy čemeřice zdobí zimní a jarní zahrady od ledna až do konce května. Květy čemeřic mohou být bílé, růžové, purpurové i zelené. Rozvíjejí se už v zimě a časném předjaří a udržují si svůj půvab ještě dlouho po odkvětu, protože neopadávají, jen postupně zezelenají a ve středu vytvářejí tobolky plodů. Pěstování čemeřic není náročné a my vám poradíme, jak na to.
reklama

Čemeřice (Helleborus) jsou podle druhu 30 až 60 centimetrů vysoké trvalky pocházející z oblastí jižní, východní a západní Evropy. Řadí se do čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Listy mají čemeřice tuhé, tmavě zelené, dlouze řapíkaté, dlanitě se dělí a na okrajích listů jsou zubaté. Něžně barevné květy jsou velice zajímavé tím, že stačí, aby se v zimě jen na několik dnů oteplilo a hned rozkvetou. Když se zase ochladí, zkroutí se a čekají na další vlnu tepla, aby se opět nepoškozené předvedly světu v celé své kráse. Díky době kvetení si vysloužily přezdívku zimní královny nebo vánoční či postní růže.

9 pravidel pěstování čemeřice

  1. Když vysadíte několik čemeřic různých barev a s různou dobou rozkvětu, získáte záhon překrásných květů, které vyniknou ve společnosti nízkých stálezelených keřů i pod vysokými stromy.
  2. Rok co rok se budou zvolna rozrůstat, takže jim poskytněte dostatek prostoru a nesázejte je těsně k sobě, nejméně 25–30 centimetrů.
  3. Pokud čemeřici budete chtít přesadit, pamatujte na to, že podobně jako pivoňkanemá ráda změnu místa a začne kvést až za nějaký rok.
  4. Pěstování čemeřice vyžaduje pečlivý výběr stanoviště. I když je to poměrně nenáročná trvalka, slunce  v lásce nemá, takže se jí zavděčíte místem v polostínu až stínu, pod listnatými keři a stromy, blízko zdí.
  5. Na jaře zhnědlé staré listy otrhejte, provzdušněte půdu okolo a pohnojte kompostem.
  6. Nejlépe se čemeřicím daří v hlubší hlinité, humózní, vlhké, ale dobře propustné spíše vápenité půdě, a tak se rozhodně nehodí pod azalky a rododendrony, které potřebují zeminu kyselou.
  7. Čemeřice se rozmnožují poměrně snadno dělením starších rostlin nebo semeny. K dělení používejte trsy staré minimálně šest let, protože kořenová soustava je poměrně citlivá a potřebuje delší dobu na dokonalé zakořenění. Mladé rostlinky rozsazujte na jaře po odkvětu nebo v září. Jednotlivé oddělky by měly mít alespoň 4 pupeny a sází se asi 30 cm od sebe. Spolehlivý je způsob rozmnožování semeny. Jedinou nevýhodou tohoto způsobu pěstování je zdlouhavý vývoj semenáčků – od vyklíčení po první květy uplynou obvykle tři až čtyři roky.
  8. Během kvetení vyžaduje rostlina pravidelnou zálivku, tedy pokud nemrzne. V létě jí přemokření škodí, protože může docházet k rozvoji plísňových a houbových chorob. Větší sucho během letního období většině druhů nevadí.
  9. Z chorob je nejčastější padlí, které může celou rostlinu zničit. Od června a do září aplikujte na rostliny i půdu kolem odvary z přesličky rolní nebo česneku. Do 5 litrů vody dejte 500 g čerstvě natrhané přesličky či 50 g sušené a nechte přes noc . Druhý den přiveďte k varu, sejměte z plotýnky a nechte vychladnout. Zředěným roztokem (1 díl odvaru : 5 dílů vody) čemeřice postříkejte, zhruba jednou za 3 dny. Spařte nadrobno nasekaný česnek 40 g na 5 l vody, nechte vyluhovat a vychladnout. Postřikujte zředěným roztokem 1 : 5 podle potřeby.

Oblíbené druhy čemeřic

Na zahradách se nejvíce pěstují botanické druhy čemeřic a takzvaná čemeřice zahradní. Toto pojmenování zahrnuje mnoho zajímavých hybridů, zpravidla kříženců čemeřice východní s dalšími druhy. Čemeřice jsou totiž schopny se snadno mezi sebou křížit, a proto vzniká velké množství různých odchylek a variací, mnohdy velmi atraktivního vzhledu

Čemeřice černá

U nás je velmi oblíbená čemeřice černá (Helleborus niger), která pochází z východních Alp a z Balkánu. Své jméno získala nikoli podle barvy květu (kvete bíle, občas s narůžovělým nádechem, a když odkvete, zezelená), ale podle černé barvy oddenku. Její květy patří ke skutečným otužilcům a bez problémů kvete i v době, kdy zahradu ještě pokrývá sníh, většinou v lednu.

Čemeřice nachová

Velké přízni se těší také raná čemeřice nachová (Helleborus purpurascens). Je doma ve východní Evropě, u nás kvete v únoru a březnu květy vně purpurovými, uvnitř zelenofialovými. Listy vyrůstají až po odkvětu rostliny.

Čemeřice východní

V našich krajích je hodně rozšířená atraktivní čemeřice východní (Helleborus orientalis), která je domovem na Balkáně a v Malé Asii. Výrazné květy, často s kresbou nebo tečkováním, jsou v různých barvách od bílé, žluté, zelené, růžové, tmavě červené až po černou. Kvete březnu až květnu.

Čemeřice smrdutá

Mohutná čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) se zelenými květy s dekorativním vínovým lemováním má listy ve tvaru zvonku. Kvete od února do dubna.

Čemeřice zelená

Dekorativní je čemeřice zelená (Helleborus viridis) s převislými žlutozelenými květy, které rozkvétají v březnu až dubnu.

Pozor, čemeřice jsou jedovaté

Celá rostlina, zejména pak semena a oddenek, obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy – glykosidy helleborein, helleborin, hellebortin ahellebrin. Všechny škodí srdci, vyvolávají srdeční arytmie a mohou způsobit zástavu.

Otrava čemeřicí se projevuje pálením v ústech, zvracením, průjmem a křečovými bolestmi zažívacího traktu. Pulz bývá pomalý a nepravidelný, zorničky rozšířené, člověk pociťuje slabost, závratě  aupadá dob ezvědomí. Otrava čemeřicí je vždy vážná aje třeba co nejrychleji vyhledat lékaře. Semínka a kořeny způsobují také puchýře na kůži.

Na čemeřici tedy pozor – po jejím trhání či ošetřování si musíte vždy důkladně umýt ruce. Děti k ní raději nepouštějte, aby krásný květ či semena nechtěly ochutnat, to by nemuselo dobře dopadnout. A nezapomeňte, že je to rostlina nebezpečná i pro domácí mazlíčky, kočky a psy, kteří se volně pohybují po zahradách.

Čemeřice magické

Čemeřice jsou jedovaté, a snad protobývaly považované za rostliny magické i léčivé. Kořen rozdrcený naprášek zaručoval neviditelnost, kdo ho sypal před sebou, mohl se dostat kamkoli nezpozorován. Vykuřování čemeřicí se používalo při exorcizmu.

Čemeřice léčivé

Čemeřice byly také léčivkou, především se využívaly k léčení duševních chorob, traduje se, že pokud budete u sebe nosit kousek kořene čemeřice zabalený do bílého kapesníku, zbavíte se melancholie, depresí a stresu. Ve starověku se odvar z kořene čemeřice používal jako projímadlo a proti střevním parazitům.Prý se často užíval k otrávení pitné vody ve studnách při obléháních, protože vyvolával tak silný průjem, že nikdo nebyl schopen boje.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama