Jak Bauhaus ovlivnil naše bydlení: Máte světový design doma?

Možná doma máte designový kousek, aniž byste o tom věděli. Meziválečná škola Bauhaus ovlivnila interiérový design na mnoho let dopředu a dodnes v jejích dílech hledáme inspiraci. Pokud máte doma nábytek z ohýbaných ocelových trubek nebo stolek Pavouk, jste vlastníky výjimečného designu.

Bauhaus měl obrovský dopad na design interiéru a moderní nábytek. Myšlenky této výtvarné školy jsou založeny na funkčnosti objektů, eliminaci přebytečných prvků a čistých liniích. Design interiérů i nábytku je nadčasový a dodnes se některý nábytek prodává významnými firmami jako je Knoll.

Jedním zpříkladů je nábytek firmy Slezákovy závody, které působí již od roku 1908 vmalém městě na Zlínsku – Bystřici pod Hostýnem. Letos slaví 111 let a momentálně ktéto příležitosti probíhá výstava ve funkcionalistické Vile Tugendhat vBrně. Slezákovy závody se vyznačují ohýbaným nábytkem zocelových trubek ve funkcionalistickém stylu.

Firma jako jedna zprvních začala využívat na tehdejší dobu moderní technologii galvanického pokování ve složení měď, nikl a chrom. Firma dodnes vyrábí židle, křesla, stoly, postele taktéž vkombinaci se dřevem. Výrobky byly nabízeny formou katalogů, pro každý druh nábytku specifický katalog a nábytek byl prodáván vsíti projeden jak u nás, tak na Slovensku. Velká pozornost byla navíc věnována nábytku pro zdravotnická zařízení.

Vnašich domácnostech se také mnohdy stále objevuje nábytek významného českého designéra Jindřicha Halabaly. Pracoval pro brněnské Spojené umělecko-průmyslové závody vletech 1925–1955 a jeho styl zásadně ovlivnil vzhled tehdejších meziválečných domácností. Jako vedoucí ateliéru a později ředitel pro vývoj měl možnost tvořit nábytek orientovaný na masovou výrobu. Vycházel zmyšlenky sektorového nábytku, který zavedl ve Spojených UP závodech Jan Vaněk. Výhodou bylo možné sestavení široké škály nábytku a zařízení interiéru výrobky od jedné firmy.

Vroce 1971 se na trhu objevuje stavebnicový nábytek Universal vyráběný z dřevotřísky, který vychází zmyšlenky sektorového nábytku Jindřicha Halabaly. Tento variabilní nábytek se stal nejúspěšnějším a nejprodávanějším nábytkem UP závodů Rousínov. Na trhu se vyskytoval až do konce devadesátých let a téměř každá domácnost jím byla zařízena.

text: Alena Sobotková


Přečtěte si také