návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak Bauhaus ovlivnil naše bydlení: Máte světový design doma?

Vydáno: 26.06.2019
Bauhaus nábytek 4
Autor: istock.com Bauhaus nábytek 4
Možná doma máte designový kousek, aniž byste o tom věděli. Meziválečná škola Bauhaus ovlivnila interiérový design na mnoho let dopředu a dodnes v jejích dílech hledáme inspiraci. Pokud máte doma nábytek z ohýbaných ocelových trubek nebo stolek Pavouk, jste vlastníky výjimečného designu.

reklama

Bauhaus měl obrovský dopad na design interiéru a moderní nábytek. Myšlenky této výtvarné školy jsou založeny na funkčnosti objektů, eliminaci přebytečných prvků a čistých liniích. Design interiérů i nábytku je nadčasový a dodnes se některý nábytek prodává významnými firmami jako je Knoll.

Veletržní palác v Praze

Funkcionalismus v Česku: Veletržní palác i vila Tugendhat. Jaké další skvosty u nás máme?

Pohled na Winternitzovu vilu z ulice

Winternitzova vila: Navštivte unikátní stavbu od Adolfa Loose, mladší sestru Müllerovy vily

Jedním z příkladů je nábytek firmy Slezákovy závody, které působí již od roku 1908 v malém městě na Zlínsku – Bystřici pod Hostýnem. Letos slaví 111 let a momentálně k této příležitosti probíhá výstava ve funkcionalistické Vile Tugendhat v Brně. Slezákovy závody se vyznačují ohýbaným nábytkem z ocelových trubek ve funkcionalistickém stylu.

AXA lůžko od Slezákových závodů
Autor: Slezákovy závody AXA lůžko od Slezákových závodů

Firma jako jedna z prvních začala využívat na tehdejší dobu moderní technologii galvanického pokování ve složení měď, nikl a chrom. Firma dodnes vyrábí židle, křesla, stoly, postele taktéž v kombinaci se dřevem. Výrobky byly nabízeny formou katalogů, pro každý druh nábytku specifický katalog a nábytek byl prodáván v síti projeden jak u nás, tak na Slovensku. Velká pozornost byla navíc věnována nábytku pro zdravotnická zařízení.

K 10 Židle pérující od Slezákových závodů
Autor: Slezákovy závody K 10 Židle pérující od Slezákových závodů

V našich domácnostech se také mnohdy stále objevuje nábytek významného českého designéra Jindřicha Halabaly. Pracoval pro brněnské Spojené umělecko-průmyslové závody v letech 1925–1955 a jeho styl zásadně ovlivnil vzhled tehdejších meziválečných domácností. Jako vedoucí ateliéru a později ředitel pro vývoj měl možnost tvořit nábytek orientovaný na masovou výrobu. Vycházel z myšlenky sektorového nábytku, který zavedl ve Spojených UP závodech Jan Vaněk. Výhodou bylo možné sestavení široké škály nábytku a zařízení interiéru výrobky od jedné firmy.

Židli H-79 z roku 1931 od Jindřicha Halabaly můžete koupit i dnes
Autor: modernista.cz Židli H-79 z roku 1931 od Jindřicha Halabaly můžete koupit i dnes

V roce 1971 se na trhu objevuje stavebnicový nábytek Universal vyráběný z dřevotřísky, který vychází z myšlenky sektorového nábytku Jindřicha Halabaly. Tento variabilní nábytek se stal nejúspěšnějším a nejprodávanějším nábytkem UP závodů Rousínov. Na trhu se vyskytoval až do konce devadesátých let a téměř každá domácnost jím byla zařízena.

text: Alena Sobotková

reklama

Článek je zařazen v: Bauhaus , funkcionalismus

reklama

Přečtěte si také