Bauhaus slaví 100 let: Významná škola designu ovlivňuje naše domovy dodnes

Letos slavíme 100 let od založení německého Bauhausu, jedné z nejvýznamnějších škol designu, která naše bydlení ovlivňuje dodnes. Bauhaus přinesl revoluci v designu i architektuře i přesto, že neměl příliš dlouhého trvání. Připomeňte si tuto významnou uměleckou školu s námi.

Umělecká škola Bauhaus vznikla sloučením Školy užitého umění a Výtvarné akademie ve Výmaru roku 1919. Po pěti letech byla však přesunuta do Desavy, kde fungovala až do roku 1932. Bohužel o rok později nacistická strana ukončila její činnost. Důvodem byla levicová orientace školy a pokrokový charakter. Její odkaz ale žije dodnes a v lecčem inspiroval dnešní bydlení.

Jak fungoval Bauhaus

Ředitelem Bauhausu byl Walter Gropius, architekt a zakladatel školy, který shromáždil vynikající umělce. Zpočátku se orientovali především na ruční práce a řemeslo. Bauhaus přineslna tehdejší dobu neobvyklý způsob výuky se zaměřením na reálné projekty, který se aplikuje na architektonických školách dodnes.

Byly zde tak vychováváni výtvarníci, kteří se soustředili na tvorbu užitných předmětů. Hlavním smyslem byl tzv. Vorkurz, což byla práce vdílnách. Cílem bylo vychovat výtvarníky sdůkladnou znalostí výrobního procesu a materiálu. Dalším přínosem mělo být také pozvednutí duchovní a kulturní úrovně lidí a uspokojení potřeb bydlení nejširších vrstev spoužitím nových materiálů a technologií.

Mottem školy bylo „forma následuje funkci“ a došlo zde kpropojení umění a řemesla. Toto motto ovlivňuje designéry dodnes, a i po sto letech od založení Bauhaus inspiruje designéry a architekty zcelého světa. Funkcionalismus tak žije dodnes s námi a Bauhaus měl vliv i na bytovou kulturu minulého režimu v Československu, kdy jsme se začali zabydlovat v panelácích.

Architektura a Bauhaus

Budova školy vDesavě byla navržena Walterem Gropiem a vznikl zde jedinečný komplex budov sprosklenými fasádami. Jednalo se o velice moderní budovu, která je vzorem dodnes. Walter Gropius vyznával myšlenku krásné, ale zároveň praktické architektury, kde myslel i na sebemenší detaily, jako je barva omítky, ale také klika u dveří.

Osobnosti Bauhausu

Mezi významné představitele Bauhausu patří například umělci Vasilij Kandinskij, ruský malíř a sochař, či švýcarský malíř Paul Klee. Dalšími významnými představiteli jsou architekti a designéři, jako je Ludwig Mies van de Rohe, autor slavné Vily Tugendhat vBrně, či například Marcel Breuer, který se vyznačuje svým ohýbaným nábytkem zkovu. Dalším významným představitelem je Mart Stam, který je zároveň autorem Paličkovy vily vPraze.

Většina těchto významných osobností musela však kvůli nástupu nacismu opustit Německo a emigrovat. Díky tomu se však funkcionalismus přenesl i na další místa po celém světě. Právě slavný Mies van der Rohe položil základ mrakodrapů vChicagu vUSA. Jediným Čechem, který vtéto významné škole působil, byl Karel Teige, který vedl kurz o funkcionalismu.

Oslavy Bauhausu

Vrámci oslav tohoto významného výročí bude vNěmecku znovu otevřeno Bauhaus Muzeum ve Výmaru po tříleté rekonstrukci. Muzeum bude evokovat počátky nejvýznamnější školy 20. století, která byla založena právě zde před jejím přesunutím. U příležitosti výročí se také uskuteční na sedm set výstav či přednášek a dalších akcí po celém Německu.

Text: Alena Sobotková

Podívejte se na dvěslavnéfunkcionalistické vily v Česku, které můžete navštívit:

Sdílejte článek

Přečtěte si také