Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Bauhaus slaví 100 let: Významná škola designu ovlivňuje naše domovy dodnes

Letos slavíme 100 let od založení německého Bauhausu, jedné z nejvýznamnějších škol designu, která naše bydlení ovlivňuje dodnes. Bauhaus přinesl revoluci v designu i architektuře i přesto, že neměl příliš dlouhého trvání. Připomeňte si tuto významnou uměleckou školu s námi.
Vydáno: 02.05.2019
Německá škola designu Bauhaus slaví 100 let
Německá škola designu Bauhaus slaví 100 let Autor: profimedia.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Umělecká škola Bauhaus vznikla sloučením Školy užitého umění a Výtvarné akademie ve Výmaru roku 1919. Po pěti letech byla však přesunuta do Desavy, kde fungovala až do roku 1932. Bohužel o rok později nacistická strana ukončila její činnost. Důvodem byla levicová orientace školy a pokrokový charakter. Její odkaz ale žije dodnes a v lecčem inspiroval dnešní bydlení.

Vchody do budovy Bauhausu v Desavě
Vchody do budovy Bauhausu v Desavě
istock.com

Jak fungoval Bauhaus

Ředitelem Bauhausu byl Walter Gropius, architekt a zakladatel školy, který shromáždil vynikající umělce. Zpočátku se orientovali především na ruční práce a řemeslo. Bauhaus přinesl na tehdejší dobu neobvyklý způsob výuky se zaměřením na reálné projekty, který se aplikuje na architektonických školách dodnes.

Logo Bauhausu
Logo Bauhausu
Oskar Schlemmer volné dílo

Byly zde tak vychováváni výtvarníci, kteří se soustředili na tvorbu užitných předmětů. Hlavním smyslem byl tzv. Vorkurz, což byla práce v dílnách. Cílem bylo vychovat výtvarníky s důkladnou znalostí výrobního procesu a materiálu. Dalším přínosem mělo být také pozvednutí duchovní a kulturní úrovně lidí a uspokojení potřeb bydlení nejširších vrstev s použitím nových materiálů a technologií.

Budova Bauhausu v Desavě se letos znovu otevírá
Budova Bauhausu v Desavě se letos znovu otevírá
istock.com

Mottem školy bylo „forma následuje funkci“ a došlo zde k propojení umění a řemesla. Toto motto ovlivňuje designéry dodnes, a i po sto letech od založení Bauhaus inspiruje designéry a architekty z celého světa. Funkcionalismus tak žije dodnes s námi a Bauhaus měl vliv i na bytovou kulturu minulého režimu v Československu, kdy jsme se začali zabydlovat v panelácích

Architektura a Bauhaus

Budova školy v Desavě byla navržena Walterem Gropiem a vznikl zde jedinečný komplex budov s prosklenými fasádami. Jednalo se o velice moderní budovu, která je vzorem dodnes. Walter Gropius vyznával myšlenku krásné, ale zároveň praktické architektury, kde myslel i na sebemenší detaily, jako je barva omítky, ale také klika u dveří. 

Prosklená fasáda budovy Bauhausu v Desavě
Prosklená fasáda budovy Bauhausu v Desavě
istock.com

Osobnosti Bauhausu

Mezi významné představitele Bauhausu patří například umělci Vasilij Kandinskij, ruský malíř a sochař, či švýcarský malíř Paul Klee. Dalšími významnými představiteli jsou architekti a designéři, jako je Ludwig Mies van de Rohe, autor slavné Vily Tugendhat v Brně, či například Marcel Breuer, který se vyznačuje svým ohýbaným nábytkem z kovu. Dalším významným představitelem je Mart Stam, který je zároveň autorem Paličkovy vily v Praze.

Slavné křeslo od Marcela Breuera
Slavné křeslo od Marcela Breuera
profimedia.cz

Většina těchto významných osobností musela však kvůli nástupu nacismu opustit Německo a emigrovat. Díky tomu se však funkcionalismus přenesl i na další místa po celém světě. Právě slavný Mies van der Rohe položil základ mrakodrapů v Chicagu v USA. Jediným Čechem, který v této významné škole působil, byl Karel Teige, který vedl kurz o funkcionalismu.

Mistrovský dům pro pedagogy, Bauhaus, Desava
Mistrovský dům pro pedagogy, Bauhaus, Desava
istock.com

Oslavy Bauhausu

V rámci oslav tohoto významného výročí bude v Německu znovu otevřeno Bauhaus Muzeum ve Výmaru po tříleté rekonstrukci. Muzeum bude evokovat počátky nejvýznamnější školy 20. století, která byla založena právě zde před jejím přesunutím. U příležitosti výročí se také uskuteční na sedm set výstav či přednášek a dalších akcí po celém Německu.

Text: Alena Sobotková

Podívejte se na dvě slavné funkcionalistické vily v Česku, které můžete navštívit:

Pohled na Winternitzovu vilu z ulice

Winternitzova vila: Navštivte unikátní stavbu od Adolfa Loose, mladší sestru Müllerovy vily

tugendhat úvod

Vila Tugendhat v hlavní roli: Znáte těchto 12 faktů o slavné brněnské stavbě?

Článek je zařazen v: 100 let Bauhausu , Bauhaus , Německo
Reklama