návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Bauhaus slaví 100 let: Významná škola designu ovlivňuje naše domovy dodnes

Vydáno: 02.05.2019
Německá škola designu Bauhaus slaví 100 let
Autor: profimedia.cz Německá škola designu Bauhaus slaví 100 let
Letos slavíme 100 let od založení německého Bauhausu, jedné z nejvýznamnějších škol designu, která naše bydlení ovlivňuje dodnes. Bauhaus přinesl revoluci v designu i architektuře i přesto, že neměl příliš dlouhého trvání. Připomeňte si tuto významnou uměleckou školu s námi.

reklama

Umělecká škola Bauhaus vznikla sloučením Školy užitého umění a Výtvarné akademie ve Výmaru roku 1919. Po pěti letech byla však přesunuta do Desavy, kde fungovala až do roku 1932. Bohužel o rok později nacistická strana ukončila její činnost. Důvodem byla levicová orientace školy a pokrokový charakter. Její odkaz ale žije dodnes a v lecčem inspiroval dnešní bydlení.

Vchody do budovy Bauhausu v Desavě
Autor: istock.com Vchody do budovy Bauhausu v Desavě

Jak fungoval Bauhaus

Ředitelem Bauhausu byl Walter Gropius, architekt a zakladatel školy, který shromáždil vynikající umělce. Zpočátku se orientovali především na ruční práce a řemeslo. Bauhaus přinesl na tehdejší dobu neobvyklý způsob výuky se zaměřením na reálné projekty, který se aplikuje na architektonických školách dodnes.

Logo Bauhausu
Autor: Oskar Schlemmer volné dílo Logo Bauhausu

Byly zde tak vychováváni výtvarníci, kteří se soustředili na tvorbu užitných předmětů. Hlavním smyslem byl tzv. Vorkurz, což byla práce v dílnách. Cílem bylo vychovat výtvarníky s důkladnou znalostí výrobního procesu a materiálu. Dalším přínosem mělo být také pozvednutí duchovní a kulturní úrovně lidí a uspokojení potřeb bydlení nejširších vrstev s použitím nových materiálů a technologií.

Budova Bauhausu v Desavě se letos znovu otevírá
Autor: istock.com Budova Bauhausu v Desavě se letos znovu otevírá

Mottem školy bylo „forma následuje funkci“ a došlo zde k propojení umění a řemesla. Toto motto ovlivňuje designéry dodnes, a i po sto letech od založení Bauhaus inspiruje designéry a architekty z celého světa. Funkcionalismus tak žije dodnes s námi a Bauhaus měl vliv i na bytovou kulturu minulého režimu v Československu, kdy jsme se začali zabydlovat v panelácích

Architektura a Bauhaus

Budova školy v Desavě byla navržena Walterem Gropiem a vznikl zde jedinečný komplex budov s prosklenými fasádami. Jednalo se o velice moderní budovu, která je vzorem dodnes. Walter Gropius vyznával myšlenku krásné, ale zároveň praktické architektury, kde myslel i na sebemenší detaily, jako je barva omítky, ale také klika u dveří. 

Prosklená fasáda budovy Bauhausu v Desavě
Autor: istock.com Prosklená fasáda budovy Bauhausu v Desavě

Osobnosti Bauhausu

Mezi významné představitele Bauhausu patří například umělci Vasilij Kandinskij, ruský malíř a sochař, či švýcarský malíř Paul Klee. Dalšími významnými představiteli jsou architekti a designéři, jako je Ludwig Mies van de Rohe, autor slavné Vily Tugendhat v Brně, či například Marcel Breuer, který se vyznačuje svým ohýbaným nábytkem z kovu. Dalším významným představitelem je Mart Stam, který je zároveň autorem Paličkovy vily v Praze.

Slavné křeslo od Marcela Breuera
Autor: profimedia.cz Slavné křeslo od Marcela Breuera

Většina těchto významných osobností musela však kvůli nástupu nacismu opustit Německo a emigrovat. Díky tomu se však funkcionalismus přenesl i na další místa po celém světě. Právě slavný Mies van der Rohe položil základ mrakodrapů v Chicagu v USA. Jediným Čechem, který v této významné škole působil, byl Karel Teige, který vedl kurz o funkcionalismu.

Mistrovský dům pro pedagogy, Bauhaus, Desava
Autor: istock.com Mistrovský dům pro pedagogy, Bauhaus, Desava

Oslavy Bauhausu

V rámci oslav tohoto významného výročí bude v Německu znovu otevřeno Bauhaus Muzeum ve Výmaru po tříleté rekonstrukci. Muzeum bude evokovat počátky nejvýznamnější školy 20. století, která byla založena právě zde před jejím přesunutím. U příležitosti výročí se také uskuteční na sedm set výstav či přednášek a dalších akcí po celém Německu.

Text: Alena Sobotková

Podívejte se na dvě slavné funkcionalistické vily v Česku, které můžete navštívit:

Pohled na Winternitzovu vilu z ulice

Winternitzova vila: Navštivte unikátní stavbu od Adolfa Loose, mladší sestru Müllerovy vily

tugendhat úvod

Vila Tugendhat v hlavní roli: Znáte těchto 12 faktů o slavné brněnské stavbě?

reklama

Článek je zařazen v: 100 let Bauhausu , Bauhaus , Německo

reklama

Přečtěte si také