Design a architektura

3. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Bytový dům vypadá jako luxusní hotel. Má bazén, posilovnu i restauraci

Představte si dům, který má lobby s recepcí, luxusní restauraci, knihovnu, kino a na střeše bazén s lehátky. Ne, nebavíme se o luxusním hotelu. Ale o bytovém domě v australském Brisbane. Nahlédněte dovnitř.

Obyvatelé domu Oxley + Stirling ve třetím největším australském městě strochou nadsázky ani nemusejí vycházet ven. Výtahem se v této právě dokončené výškové novostavbě dopraví do restaurace, kina, tělocvičny i k bazénu.

Dům, nebo luxusní hotel?

Okázalý bytový dům, který leži mezi dvěma ohyby řeky,přímo vybízí krelaxaci. Zbytů ve vyšších patrech, tím spíše pak od střešního bazénu bez jakéhokoli viditelného okraje, se naskýtá výhled kolem dokola na tok Brisbane, botanickou zahradu, i na obchodní čtvrť smrakodrapy. Tato vyhlídka přitom tvoří kulisu krůzným aktivitám včetně jógy, pro níž je na střeše vyhrazený unikátní prostor.

Dokonalé souznění

Stavba znávrhu ateliéru Elenberg Fraserse vymyká běžným developerským projektům jak kvalitními použitými materiály, tak i přístupem interiérových návrhářů. Vstupní halu zdobí vmosazi vyvedené sloupy. Designéři jimi záměrně odkazují na meziválečnou klasiku, kterou dále o patro výš - vknihovně - zastupuje kazetový strop. Retro stylautoři šikovně kombinují smoderními prvky.

I zvenku je stavba vysoce funkční. Členitý tvar fasády odráží snahu o co nejlepší výhled zkaždého bytu. Ať už vstoupíte do kteréhokoli znich, naskytnetese vámvýhledz oválně prosklených arkýřů. Dům jako by se navzdory neskromným rozměrům a místy až pompéznímu provedení snažil zapadnout do svého okolí. Zvlněná fasáda zrcadlí protékající řeku, zlatozelený tón skleněného pláště se zas snoubí sokolní krajinou. Dům má veškerá okna nasměrovaná tak, aby chránil soukromí obyvatel jednotlivých rezidencí.

Nahlédněte do tohoto luxusního bytového domu. Dokážete si představit bydlet v některém z jeho bytů?


Přečtěte si také