Design a architektura

16. srpna 2018 06:00

Tereza Javorová

Byt nad garáží vyzrál na málo místa i nedostatek soukromí

Vysoké nájmy, málo prostoru a nedostatek soukromí řeší tisíce rodin. V Sydney ale architekti přišli s odvážným řešením. Postavili byt o pouhých 25 m² který majitelům nabízí pohodlí i chrání jejich soukromí. Podívejte se do interiéru této povedené nástavby.

Samostatné zázemí pro potomky či pro hosty, ale i příbytek kpronájmu může vyrůst i přímo na garáži za rodinným domem. Kompletně zařízená domácnost na ploše dvou desítek metrů čtverečních však plní svůj účel jen díky mimořádně pečlivě rozvrženým dispozicím i promyšleným oknům.

Cenný prostor přímo na garáži si zajistili majitelé řadového rodinného domu na jednom znuzných předměstí Sydney. Život už v tak nehostinné oblasti ztrpčuje bídná architektura,mizerný územní plána nedostatek místa i soukromí.Potíž, o níž by mohlyvyprávět tisíce rodin.

Z garáže útulný domov

Architekti ze studia McGregor Westlake Architecturevšak přišli s odvážným řešením. Rozhodli se postavit obytné patro přímo na garáži rodinného domu. Už samotná představa, že si tento model osvojí i další obyvatelé vpodobné situaci, je nadchla. Nástavba na garáži je sice jen drobný projekt, pokud se ale znásobí do řádu stovek, zněkdejších cest mezi garážemi se stanou živé ulice a nápad zmalé zakázky promění celé čtvrti.

Šanci, že se nástavbou budou ve velkém inspirovat i další obyvatelé, zvyšuje její ohleduplné pojetí. Ze všech stran oplechovanýprostor nad garáží se zkosenou čelní stěnou záměrně vypadá jako pouhé podkroví, což přispívá kdecentní povaze domku. Okna se zapuštěnými parapety ohloubce 70 cm a osazená venkovními žaluziemi chrání soukromí obyvatel garážového bytu i sousedů. Díky zkoseným stranám okenních otvorů je znich současně i dobrý výhled.

Dostatek soukromí na malém prostoru

Nástavba je rozdělená na větší část směrem do ulice a menší – se spacím koutem a koupelnou – do zahrady. Obě tyto místnosti se také obejdou bez oken, do nichž by beztak bylo vidět zrodinného domu a naopak. Podlouhlé, jižně orientované okno nad jejich stropem ničí soukromí nenarušuje a prosvětluje obývací část.

Prostorem ve skrovném příbytku splochou pouhých 25 m2 šetří posuvná zástěna namísto stěny sdveřmi, stejně jako integrované skříně a zásuvky nejen po stranách spacího koutu, ale i pod ním a za ním.

Promyšleně uspořádané patro na garáži ladně zapadá do dané oblasti a navíc překonává potíž se skromnou výměrou i těsnou zástavbou.

Podívejte se do galerie na podrobný půdorys nástavby nad garáží.

(DH)


Přečtěte si také