návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Byt nad garáží vyzrál na málo místa i nedostatek soukromí

skrivaa , Vydáno: 16.08.2018
Garáž s bytem pro dva.
Autor: Brett Boardman Garáž s bytem pro dva.
Vysoké nájmy, málo prostoru a nedostatek soukromí řeší tisíce rodin. V Sydney ale architekti přišli s odvážným řešením. Postavili byt o pouhých 25 m² který majitelům nabízí pohodlí i chrání jejich soukromí. Podívejte se do interiéru této povedené nástavby.

reklama

Samostatné zázemí pro potomky či pro hosty, ale i příbytek k pronájmu může vyrůst i přímo na garáži za rodinným domem. Kompletně zařízená domácnost na ploše dvou desítek metrů čtverečních však plní svůj účel jen díky mimořádně pečlivě rozvrženým dispozicím i promyšleným oknům.

Cenný prostor přímo na garáži si zajistili majitelé řadového rodinného domu na jednom z nuzných předměstí Sydney. Život už v tak nehostinné oblasti ztrpčuje bídná architektura, mizerný územní plán a nedostatek místa i soukromí. Potíž, o níž by mohly vyprávět tisíce rodin.

Z garáže útulný domov

Architekti ze studia McGregor Westlake Architecture však přišli s odvážným řešením. Rozhodli se postavit obytné patro přímo na garáži rodinného domu. Už samotná představa, že si tento model osvojí i další obyvatelé v podobné situaci, je nadchla. Nástavba na garáži je sice jen drobný projekt, pokud se ale znásobí do řádu stovek, z někdejších cest mezi garážemi se stanou živé ulice a nápad z malé zakázky promění celé čtvrti.

Pokud se tento projekt osvědčí a rozšíří, z cest mezi garážemi se stanou živé ulice, věří autoři návrhu.
Autor: Brett Boardman Pokud se tento projekt osvědčí a rozšíří, z cest mezi garážemi se stanou živé ulice, věří autoři návrhu.

Šanci, že se nástavbou budou ve velkém inspirovat i další obyvatelé, zvyšuje její ohleduplné pojetí. Ze všech stran oplechovaný prostor nad garáží se zkosenou čelní stěnou záměrně vypadá jako pouhé podkroví, což přispívá k decentní povaze domku. Okna se zapuštěnými parapety o hloubce 70 cm a osazená venkovními žaluziemi chrání soukromí obyvatel garážového bytu i sousedů. Díky zkoseným stranám okenních otvorů je z nich současně i dobrý výhled.

Zapuštěné okenní otvory chrání soukromí, ale díky zkoseným stranám se z nich současně nabízí i dobrý výhled.
Autor: Brett Boardman Zapuštěné okenní otvory chrání soukromí, ale díky zkoseným stranám se z nich současně nabízí i dobrý výhled.

Dostatek soukromí na malém prostoru

Nástavba je rozdělená na větší část směrem do ulice a menší – se spacím koutem a koupelnou – do zahrady. Obě tyto místnosti se také obejdou bez oken, do nichž by beztak bylo vidět z rodinného domu a naopak. Podlouhlé, jižně orientované okno nad jejich stropem ničí soukromí nenarušuje a prosvětluje obývací část.

Nástavba je určena dvěma obyvatelům a skýtá prostor 25 m2.
Autor: Brett Boardman Nástavba je určena dvěma obyvatelům a skýtá prostor 25 m2.

Prostorem ve skrovném příbytku s plochou pouhých 25 m2 šetří posuvná zástěna namísto stěny s dveřmi, stejně jako integrované skříně a zásuvky nejen po stranách spacího koutu, ale i pod ním a za ním. 

Promyšleně uspořádané patro na garáži ladně zapadá do dané oblasti a navíc překonává potíž se skromnou výměrou i těsnou zástavbou.

Podívejte se do galerie na podrobný půdorys nástavby nad garáží.

(DH)

 

Víc jak stoletý domek ve viktoriánském stylu byl perfektně zachovalý

Rekonstrukce chaty na druhém konci světa se povedla i bez přítomnosti majitelů

Obývací pokoj s kuchyní a jídelnou je krásně osvětlený rozměrným oknem.

Svěží byt pro mladé: Z malého prostoru vzniklo útulné bydlení plné světla

reklama

Článek je zařazen v: byt , garáž , alternativní bydlení , málo místa , málo prostoru , architektura , design

reklama

Přečtěte si také