24. srpna 2018 06:00
Tereza JavorováRodina toužila po zahradě. Nechala ji vyrůst přímo na fasádě svého domu
Mít dva domy, nebo jen jeden se zahradou? Takové dilema řešila mladá rodina, která nakonec zvolila první variantu. I přesto se zahrady vzdát nemusela. Nechala si ji vyrůst přímo na svém novém domě! Podívejte se.
Mladá rodina serozhodla rozšířit své bydlení o samostatně stojící domek, ale kvůli nedostatku prostoru se musela vzdátzahrady. Spolu s ní tak přišla i o čerstvé bylinky a vlastnoručně vypěstovanouzeleninu.
Řešení pro ně našel až architekt Michael Ong ze studia MODO Architecture. Zahradana pozemku o rozloze mírně přesahující 400 m2 je sice citelnězmenší, zarostlých či ozeleněných ploch však bude i nadále zhruba stejně. Architekt totiž nechal obrůst dvě stěny novostavby popínavými rostlinami.
Denní světlo v temných koutech
Domek o užitné ploše 87 m2 díky použití průsvitných materiálů doslova vtahuje denní světlo ze všech stran. To se týká i garáže sdílnou, které obvykle bývají dost tmavé, vtomto případě ale i jejich stěny díky polykarbonátovému opláštění propouštějí světlo. Zcela průhledné sice nejsou, přesto jsou jimi vidět rostliny, a zahrada se tak opticky příjemně propojuje s dílnou.
Dům s netradiční fasádou 7 Zdroj: MODO Architecture
Stačí roztáhnout rozměrné posuvné dveře a zahradě se otvírá i pracovna vpatře, vidět je zní dokoncestávající rodinný dům. Stěny směřující do zahrady jsou opatřené práškově lakovanou konstrukcí spletivem, po níž se šplhají popínavé rostliny. Zahrada tak pokračuje plynule vzhůru a vzbuzuje dojem nekonečné zeleně.
Povrchová úprava pletiva je na rozdíl od klasického lakování stejnoměrná, neboť prášková barva při aplikaci nestéká. Zároveň vykazuje i delší životnost.
Podívejte se do galerie, jak dům obrůstající zelení vypadá. Líbí s vám řešení vertikální zahrady?
(DH)