Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Rodina toužila po zahradě. Nechala ji vyrůst přímo na fasádě svého domu

Mít dva domy, nebo jen jeden se zahradou? Takové dilema řešila mladá rodina, která nakonec zvolila první variantu. I přesto se zahrady vzdát nemusela. Nechala si ji vyrůst přímo na svém novém domě! Podívejte se.
Vydáno: 24.08.2018
Nepotrvá dlouho a tento dům začne pravidelně vyžadovat zásah zahradnickými nůžkami.
Autor: MODO Architecture Nepotrvá dlouho a tento dům začne pravidelně vyžadovat zásah zahradnickými nůžkami.

Mladá rodina se rozhodla rozšířit své bydlení o samostatně stojící domek, ale kvůli nedostatku prostoru se musela vzdát zahrady. Spolu s ní tak přišla i o čerstvé bylinky a vlastnoručně vypěstovanou zeleninu.

Řešení pro ně našel až architekt Michael Ong ze studia MODO Architecture. Zahrada na pozemku o rozloze mírně přesahující 400 m2 je sice citelně zmenší, zarostlých či ozeleněných ploch však bude i nadále zhruba stejně. Architekt totiž nechal obrůst dvě stěny novostavby popínavými rostlinami.

Denní světlo v temných koutech

Domek o užitné ploše 87 m2 díky použití průsvitných materiálů doslova vtahuje denní světlo ze všech stran. To se týká i garáže s dílnou, které obvykle bývají dost tmavé, v tomto případě ale i jejich stěny díky polykarbonátovému opláštění propouštějí světlo. Zcela průhledné sice nejsou, přesto jsou jimi vidět rostliny, a zahrada se tak opticky příjemně propojuje s dílnou.

Použitý polykarbonát není zcela průhledný, ale rostliny přes něj rozeznatelné jsou.
Autor: MODO Architecture Použitý polykarbonát není zcela průhledný, ale rostliny přes něj rozeznatelné jsou.

Stačí roztáhnout rozměrné posuvné dveře a zahradě se otvírá i pracovna v patře, vidět je z ní dokonce stávající rodinný dům. Stěny směřující do zahrady jsou opatřené práškově lakovanou konstrukcí s pletivem, po níž se šplhají popínavé rostliny. Zahrada tak pokračuje plynule vzhůru a vzbuzuje dojem nekonečné zeleně.

Povrchová úprava pletiva je na rozdíl od klasického lakování stejnoměrná, neboť prášková barva při aplikaci nestéká. Zároveň vykazuje i delší životnost.

Podívejte se do galerie, jak dům obrůstající zelení vypadá. Líbí s vám řešení vertikální zahrady?

(DH) 

Článek je zařazen v: zahrada , architektura , design , alternativní bydlení , rekonstrukce , stavba , fasáda , popínavé rostliny

reklama